Коли зупиниться зростання цін на добрива?

За матеріалами інтернет-видань 16.08.2021 199

Удобрения

 

Кілька останніх років привчили український ринок добрив до відносної стабільності ціни. Тому, навіть в листопаді 2020 року багато хто відмовлявся від термінових закупівель добрив на користь сезонних. Але в кінці 2020 року аграрії з подивом почали спостерігати стрімке зростання цін на добрива. За 3 місяці основні добрива подорожчали  більш як на 40%.

 

Source: UMIT

Source: UMIT

Ріст вартості добрив спостерігався не лише в Україні. Нижче наведено два графіки порівняння вартості одиниці діючої речовини мінеральних добрив на світовому ринку. Станом на 16 березня 2021 року ціновий ріст спостерігався в усіх сегментах азотних і фосфатних добрив. По окремим продуктам можна побачити періодичне зниження динаміки, але базовий тренд зростання цін  утримується уже протягом 13 тижнів поспіль.

 

Source: UMIT

Source: UMIT

 

Source: UMIT

Source: UMIT

Динаміка зростання була такою різкою і на перший погляд не мотивованою об’єктивними факторами, що дехто навіть почав пригадувати 2008 рік. Тоді протягом кількох місяців світові індекси злетіли в кілька раз. А потім так само швидко обвалилися. 

 

Source: UMIT

Source: UMIT

Якщо ситуації подібні, тоді можна очікувати і схожих результатів. Для частини аграрної спільноти, це можливість додатково заробити на спекулятивному зростанні. Для інших аграріїв, навпаки  це шанс дочекатися падіння цін до попередніх значень, чи можливо навіть нижче. Однак треба застерегти себе від спрощеного сприйняття ситуації на базі аналогій минулого.

Читати по темі: Живые удобрения JIVA, или Как сэкономить 27% на удобрениях

Чи дійсно ситуації подібні?

Одразу необхідно зазначити, що обсяг пропозиції на світовому ринку добрив в кінці 2020-початку 2021 років значно не змінився. Мали місце технологічні складності на кількох підприємствах в різних регіонах, але вони не мали суттєвого впливу на ринок. Головним фактором який порушив баланс світового ринку був підвищений попит на добрива. Станом на 16 березня 21 року цей попит лишався високим, а черги на відвантаження сягали від кількох тижнів до кількох місяців. Це об’єктивна ситуація, яка матиме вплив як мінімум до кінця квітня. 

Основний фактор який спровокував зростання ціни і в 2008 р. і в 2021 р. — фінансові спекуляції. Зайва грошова маса яка опинилась на товарному ринку почала послідовно перетікати між різними його складовими. Дії по стримуванню COVID-19 уповільнили світову економіку. В той же час заходи з підтримки населення і бізнесу призвели до утворення багатомільярдної не забезпеченої фінансової бульбашки. Тільки за заявами Джозефа Байдена на підтримку економіки і боротьбу з  COVID-19 буде виділено майже 2 трильйони доларів.

При цьому частина товарних позицій в які було інвестовано спекулятивні кошти має цілком реальну базу росту. Зокрема аграрна продукція спираються на зменшення товарних запасів на фоні зростання попиту на основних ринках.

Будь-який дисбаланс постачання аграрної продукції  може призвести до чергового зростання ціни. І фінансові спекулянти виступили тут швидше каталізатором, ніж причиною процесу. 

 

Source: investing

Source: investing

 

Source: investing

Source: investing

Показовою є ситуація з великими обсягами закупівлі кукурудзи Китаєм. Завдання відновлення поголів’я свиней, яке скоротилося в результаті АЧС, потребує міцної  кормової бази. В 2021 році це завдання вирішується завдяки імпорту. Але в перспективі матиме наслідки, які виходять за межі періоду 2020-2021 років. 

 

Source: USDA

Source: USDA

Якщо розглянути вартість добрив і аграрної продукції в ретроспективі (на прикладі карбаміду, кукурудзи і пшениці), можна зробити чіткий висновок про взаємозалежність динаміки цін на добрива і аграрну продукцію. Однак цей вплив не носить прямого кореляційного характеру. Кожен з ринків має свої окремі рушійні сили. Спекулятивний пік 2008 р. за динамікою співпадає в кожному з трьох продуктів. В той же час зростання індикаторів в 2011-2013 роках ринок добрив зустрів більш стримано. В той момент матеріальна база виробництва добрив дозволила швидко погасити піковий попит.

Віддаючи належне ролі спекулятивного фактору необхідно визнати, що поточна цінова динаміка на ринку мінеральних добрив швидше нагадує не стрімке зростання 2008 року, а відновлення цінового рівня після тривалого періоду падіння. Ми вже могли спостерігати подібні явища раніше. В середньому період відновлення тривав від 12 до 25 тижнів. На 16 березня зростання цін на азотну і фосфорну групу тривало. Вони вже перетнули трирічний максимум і впритул наблизилися до середнього маркера ціни за 10 років.

Чи можна очікувати в квітні-травні стабілізації світових цін на основні добрива? Швидше за все — так. Але на якому рівні ця стабілізація відбудеться передбачити важко. Так само важко передбачити, як вплине масоване вливання незабезпечених грошей в світову економіку. А от швидке повернення до цінових реалій 2020 року наразі виглядає малоймовірним. Для цього повинні скластися цілий ряд не пов’язаних між собою факторів.

Чи означатиме інфляція основних світових валют формування нових реалій, зокрема і на ринку добрив? Фінансові спекулянти, передбачаючи період нестабільності, діють так само як і прості люди. Купують ліквідні матеріальні активи. Люди не перестануть потребувати продуктів харчування. А земля потребує живлення.

Сергій Рубан, голова Асоціації «Світ агрохімії і агротехнологій»


Поділитися текстом в мережах:
Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Telegram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Коментарі (0)


Новини ОТГ