В Антарктиді виявили активні озера під льодовиками: що це означає

За матеріалами інтернет-видань 08.07.2021 40

Вчені склали точну карту «активних» підлідних озер в Антарктиді. Під крижаними потоками Мерсер і Вілланс знайшли ще два резервуари, які змінюються.

Про це повідомляє прес-служба NASA.

За даними вчених, в Антарктиді 140 озер є «активними». Льодовики не статичні: їх ділянки то піднімаються, то опускаються, коли водяні резервуари під ними наповнюються або «всихають».

Зонд ICESat – 2 з орбіти здатний з точністю до сантиметрів реєструвати лазерним далекоміром такі зміни рельєфу, повідомляють вчені.

«Водопровідна» система під крижаним покривом десятиліттями залишалася загадкою, але ситуація почала змінюватися в 2007 році, коли вчені використовували для моделювання супутникові дані. З’ясувалося, що під поверхнею Антарктиди є ціла мережа озер, які з’єднується один з одним, а їх наповненість непостійна.

За словами вчених, прихована «водопровідна система» впливає на швидкість сповзання льоду в Південний океан, «розведення» його прісною водою. Як наслідок, змінюється сама екосистема, впливаючи на тисячі процесів на планеті.

Нагадаємо, фахівці ООН зафіксували на аргентинській дослідницької станції Esperanza на Антарктичному півострові новий температурний рекорд. Повітря прогрілося до 18 градусів тепла.

Читайте також:

У травні від західної частини Антарктиди відколовся найбільший в світі айсберг A-76. Його площа сягає 4320 квадратних кілометрів.

Раніше супутники Європейського космічного агентства (ESA) зафіксували значне відколювання айсбергів на плаваючому крижаному шельфі льодовика Пайн-Айленд. Минулого тижня швидко розрісся ряд розломів, які супутники спостерігали з початку 2019 року. До неділі масив льоду площею близько 310 км2 відколовся від льодовика. Незабаром він розпався на більш дрібні айсберги, найбільший з яких отримав власну назву – В-49.

У грудні 2020 року гігантський айсберг A-68, який дрейфував Атлантикою і погрожував острову Південна Джорджія, розколовся .

На ірландському острові Валентія вперше виявили моржа. Його помітив місцевий житель Алан Хуліхен, що прогулювався зі своєю дочкою біля узбережжя.

 


Поділитися текстом в мережах:
Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Telegram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Коментарі (0)


Новини ОТГ