Чия дитина?

За матеріалами інтернет-видань 20.01.2022 555

За загальним правилом, у випадку, коли мати і батько перебувають між собою у зареєстрованому шлюбі, презюмується, що дитина   походить від подружжя.

А ось у випадку, коли мати та батько малечі   не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається або за спільною заявою матері та батька дитини, або за рішенням суду.

У разі народження дитини жінкою, яка не перебуває у зареєстрованому   шлюбі з чоловіком, який є батьком дитини, а останній виявив бажання визнати своє батьківство відносно цієї дитини, – надається право подати до органів державної реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про визнання батьківства.

Спільна заява батьків може бути подана одночасно при здійсненні реєстрації народження дитини або після неї. Заява про визнання батьківства може бути подана як за місцем проживання батьків, так і за місцем зберігання актового запису про народження. Така заява може бути подана батьками дитини як до, так і після народження дитини.

Перелік необхідних документів:

  •  cпільна заява батьків дитини про визнання батьківства у письмовій формі;
  •  паспорти або паспортні документи, що посвідчують особи батьків (одного з них).

Якщо заява про визнання батьківства не може бути подана особисто – вона може бути подана через представника або надіслана поштою за умови нотаріального засвідчення справжності підпису заявника на ній. Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені дорученням на представництво.


У заяві батьки обов’язково повинні зазначити, яке прізвище вони надають дитині. Присвоєне може бути одне з прізвищ, які мають батьки, або подвійне прізвище, утворене шляхом з’єднання їхніх прізвищ.

Необхідно зазначити, що визнати батьківство має право як чоловік, який не перебуває у шлюбі з матір’ю дитини, так і чоловік, який перебуває у зареєстрованому шлюбі з іншою жінкою. Також право на визнання себе батьком дитини не обмежується віковим критерієм.

Однак, якщо заява про визнання себе батьком дитини подана неповнолітнім – державний орган реєстрації актів цивільного стану обов’язково повинен повідомити батьків, опікуна, піклувальника неповнолітнього про запис його батьком дитини.

Якщо мати дитини, яка перебуває у зареєстрованому шлюбі, під час реєстрації народження заявляє, що її чоловік не є батьком цієї дитини, і у зв’язку з цим просить не вказувати його батьком в актовому записі про народження дитини – її прохання може бути задоволене лише за наявності спільної заяви самої матері та її чоловіка про невизнання його батьком дитини, а також заяви про визнання батьківства іншої особи та матері дитини.

Подружжя, а також жінка та чоловік, шлюб між якими припинено, у разі народження дитини до спливу 10 місяців після припинення їх шлюбу, мають право подати до   органу державної реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини. Така вимога може бути задоволена лише у разі подання іншою особою та матір’ю дитини заяви про визнання батьківства.

У разі, якщо чоловік не визнає себе батьком дитини і, навпаки, коли чоловік вважає себе батьком дитини, а цей факт оскаржується, визнання батьківства встановлюється у   судовому порядку.

Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції - м. Львів


Поділитися текстом в мережах:
Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Telegram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Коментарі (0)


Новини ОТГ