Антистресанти для рослин

Лариса Несіна 13.05.2024 1430

Чим ми можемо допомогти рослині в критичних умовах та стресах

Заморозки, приморозки, надмірна волога або її нестача, посуха, вплив хімічних опіків або фізичний вплив від вітру – це все є несприятливі умови для розвитку рослини. Такі неочікувані зміни звичного середовища існування рослин (перепад температур, засуха, надлишок вологи та інші) можуть призвести до стресу або ще гірше до загибелі рослин, скороченню врожаю, та його якості.

Саме для таких випадків існують спеціальні антистресанти, які діють на рослини як своєрідний реаніматор і допомагають негайно повернути рослину від негативних факторів до комфортного існування. 

Антистресантом є переважно природна речовина, яка допомагає рослині на клітиному рівні, надаючи захист та живлення яке спрацьовує як щит перед очікуваним стресом або реанімація для рослини та відновленняпісля пересадки, надмірного тепла або холоду.

Природою закладено процес, в якому кожна рослина прогнозує проблему і починає активувати свої захисні механізми. В першу чергу рослина починає активніше фотосинтезувати та дихати. Потім різко сповільнюється синтез звичайних білків, потрібних для нормального росту і розвитку, після чого починається активний синтез антистресових білків для того щоб рослина змогла взяти “додатковий час та сили” та “взяти паузу” в рості щоб мати змогу пережити стрес.

Доведено, що в рослинній клітині під час такої паузи в стресі різко падає концентрація стимуляторів росту (ауксинів, цитокінінів, гіберелінів) та збільшується концентрація абсцизової кислоти та стресового етилену. Така «пауза» контролюється фітогормонами. Абсцизова кислота та етилен – це не лише гормони старіння, але і гормони спокою. Їх можна знайти в сплячих бруньках, для прикладу.

Щоб синтезувати антистресові білки, спочатку треба розкласти звичайні білки на амінокислоти. Саме тому багато антистресових продуктів містять рослинні амінокислоти. Вони допомагають рослині відразу приступити до утворення антистресових білків не жертвуючи нормальними. Працюють ці антистресанти неоднаково, бо амінокислот є 20 видів і не всі вони однаково потрібні. 

Важливим є не лише кількість, але і правильний амінокислотний склад. В першу чергу потрібні пролін, гліцин, лізин, а вже потім серин, треонін, валін, цистеїн. Лейцин, ізолейцин та аргінін підвищують стійкість до стресу від надмірного засолення ґрунту. Аргінін та аланін — стійкість до низьких температур. До того ж, всі ці амінокислоти мають бути в L-формі і бажано, щоб рослинного походження. Амінокислоти тваринного походження дешевші, але не знайомі рослині, тому гірше проникають в клітину. D-амінокислоти взагалі не використовуються для синтезу білків.

В будь якому випадку гарним антистресантом є той, що містить велику кількість потрібних L-амінокислот, та може в рази підвищити опірність рослини до стресу і допомогти їй краще перенести другу фазу стресу.

Вміст вільних амінокислот та інших корисних речовин активної дії, стимулюють вегетативний ріст та розвиток різних культур, а також покращують обмінні процеси в рослині. Для прикладу Tecamin Max містить 60% органчних речовин, амінокислот 14,4%, а вільних L амінокислот аж 12,0% що дійсно сприяє відновленню рослини в стресових станах.

Буває і таке що амінокислотні препарати виробляються з відходів тваринного походження або навіть синтетичного походження, а це не допустимо для антистресанта. Лише рослинні амінокислоти мають здатність проникати в рослину на молекулярному рівні, чим забезпечують швидку та якісну дію. Для прикладу Tecamin Max вироблений з екстрактів рослин, через що він себе добре показує в польових умовах при відновленні та запобіганні стресу.

Рослини можуть стресувати не тільки від змін середовища, а й від маніпуляцій, які проводяться людьми під час догляду (зокрема механічної обробки) за рослиною, пересадкою, але дія антистресанту базується на тих самих передумовах хорошої рослинної сировини, та вільних L амінокислотах. 

Лише найкращі рослинні антистресанти можуть підвищити врожайність і якість вирощеної продукції.

Контактна інформація

Львівська обл., смт. Меденичі,

вул. Львівська 21

+38 (098) 940-54-87

info@agritecno.com.ua 


Поділитися текстом в мережах:
Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Telegram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Коментарі (0)


Новини ОТГ