Азот та його вплив на рослину
Чому карбамід - це пережиток минулого століття?
Які азотовмісні добрива краще застосовувати, на що впливає азот, чи може бути негатив від його використання?
Одним з лідерів сучасних добрив, що увірвався на український аграрний ринок та захоплює світ є рідкий азот.
Його прорив це вигідна ціна та дія сечовини, яка значно краща та довготриваліша від твердих добрив, оскільки вноситься безпосередньо на листок рослини, або через крапельний полив. Наприклад, Текнокель N немає шкідливого впливу біуретів, не холодить воду, ідеально розчиняється, працює довше відносно інших азотних добрив, рухається по рослині від листків до кореня, та дозволяє активувати азот з інших важкодоступних форм. Азот в вигляді сечовини значно ефективніший та дешевший.
Азот – це складова частина рослинних протеїнів, хлорофілу, ДНК (генетичний код), ензимів і багатьох інших компонентів, необхідних для росту рослин.
Азот є одним з найважливіших макроелементів, який є у складі кожної частини рослини. Саме він є важливою складовою хлорофілу, що надає рослинам зеленого забарвлення. Азот легко вимивається з ґрунту, а забезпечення його у достатній кількості сприяє повноцінному розвитку рослини.
Засвоєння азоту рослиною залежить від того, в якій формі азот перебуває в середовищі.
Виділяють основні форми азоту, у складі добрив:
- Амідна (NH2). Перетворюється у ґрунті в амонійну, а згодом нітратну форму. При низькій температурі цей процес уповільнюється, хоча при цьому швидко засвоюється через листову поверхню. Тому це найкращий варіант азотних добрив для позакореневого підживлення.
- Амонійна (NH4). Поступово засвоюється рослиною, навіть за невисокої температури та частково перетворюється у нітратну. Завдяки даній формі зростає коренева система, покращується кущіння та засвоєння поживних елементів. Дану форму найкраще використовувати для передпосівного внесення.
- Нітратна (NO3) форма засвоюється кореневою системою найшвидше, але може швидко вимиватись у глибші шари ґрунту. Найкраще засвоюється при високій температурі і на кислих ґрунтах. Завдяки нітратній формі краще засвоюється калій, кальцій та магній.
Всі вище перелічені форми азоту широко використовуються в господарствах для підживлення рослин. Наприклад: Амофос, КАС, Карбамід, Вапняково-аміачна селітра, аміачна селітра і т.д.
Проте основною проблемою є те, що це хімічні добрива, та викликають біуретний стрес рослини.
Лише 40% азоту який вносяться через тверді добрива є доступний до засвоєння. Таким чином слід звернути увагу над підживленням мікробіоти, яка зможе якісно живити рослину через мікрофлору.
Структурне поліпшення ґрунту це не проста та довготривала справа. Простіше поліпшити мікрофлору рослини шляхом прямої дії добрива через листову поверхню. Це дозволяє діяти точково.
Через це сучасна агрономія відходить від підживлення лише ґрунту, бо це мало ефективно. Сучасні рідкі добрива, дозволяють внести азот в потрібне місце (по листу) і в потрібній кількості.
Рідкі азотні добрива, наприклад Tecnokel N це безбіуретне добриво, що дозволяє впливати на рослину без додаткового стресу. Рідкі азотні добрива не понижують температуру робочого розчину, не залишають осад, впливають на рослину азотом в легко доступній амідній (NH2) формі.
Рідкі азотні добрива – це біо добрива які виробляють з водоростей, та витяжки силосу кукурудзи. Такі добрива позбавлені негативної хімічної атаки на рослину.
Також варто зазначити що в переважній більшості рідкі азотні добрива не містять хімії (без аміаку, без нітратів та без інших негативних хімічних домішок).
Якщо тверді добрива потрібно розчиняти та використовувати тоннами, то рідкі азотні добрива високо концентровані, мають значно меншу норму використання, мають кращу засвоюваність азоту, та пролонговану дію.
Що думають агрономи про рідкий азот?
Агрономи Херсонщини підходять до вибору добрив надзвичайно скрупульозно.
Фермери вирощують якісну продукцію, яку самі споживають. Микола з с.Таврія, починав використовувати рідке азотне добриво Tecnokel N ще минулого року, як невеликий експеримент на томатах та перці. Після реальних результатів приросту на старті зменшив використання хімічних добрив, наприклад, карбаміду в крапельному поливі.
Аналогічно позитивний ефект побачила фермерка Марина з с. Великі Копані. Рідкі азотні добрива розчиняються швидше, тому і вносяться вчасно. Tecnokel N має значно меншу норму використання та дає можливість ефективніше опрацювати більшу кількість рослин на поливі.
Фермери рекомендують рідкі азотні добрива, бо в органічному господарстві їх давно вже використовують, тим більше немає мороки з розчиненням.
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Telegram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я
Коментарі (0)