Стан розвитку та поширення основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області
У січні спостерігалася аномально тепла зі значним недобором опадів та туманами погода. Середньомісячна температура повітря виявилася на 6° вище за середню багаторічну та на 4,3° вище минулорічної і становила 2,3° тепла. Максимальна температура повітря 10 січня підвищувалася до 11,2° тепла, поверхня ґрунту прогрівалася до 17° тепла. Мінімальна температура повітря 6 січня знижувалася до 7,2° морозу, поверхня ґрунту в цей час охолоджувалася до 9° морозу.
Середньомісячна відносна вологість повітря становила 87%. Опади спостерігалися протягом усього місяця різної інтенсивності у вигляді дощу, мокрого снігу та моросі, їхня сума - 11мм, або 31% норми. Минулого року опадів випало більше, сума становила 62 мм, або 172% норми.
На початку І декади лютого спостерігалося похолодання та опади у вигляді снігу. За звітний період в області випало у середньому 1 – 10 мм опадів. Місцями висота снігового покриву на сільськогосподарських угіддях досягала 6 см.
Фенологія культур
У третій декаді січня та у перші дні лютого озимі культури перебували у стані неглибокого зимового спокою, відбувалися незначні ростові процеси. Після зниження температури повітря озимі культури припинили вегетацію, на сьогодні вони перебувають у стані зимового спокою.
Результати відбору монолітів озимої пшениці та озимого ячменю в господарствах області
Згідно з методичними рекомендаціями, 25 січня в господарствах області проведено відбір монолітів озимої пшениці та озимого ячменю для встановлення стану їхньої перезимівлі.
Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих колосових культур під час найбільшого похолодання знижувалася до 2° морозу і була незагрозлива для рослин озимини. Розрахункова критична температура вимерзання озимої пшениці в фазі кущення становила 14º морозу. Упродовж січня загрозливих явищ для перезимівлі озимих культур не спостерігалося, посіви перебували у стані неглибокого зимового спокою, відбувалися слабкі процеси життєдіяльності.
За даними відрощування монолітів озимих зернових культур, загибелі рослин не виявлено.
Мишоподібні гризуни
Погодні умови (перезволоження поверхні грунту та перепади температур) протягом звітного періоду були здебільшого несприятливими для життєдіяльності шкідників, при обстеженні сільськогосподарських угідь виявлено незначне збільшення житлових нір на посівах багаторічних трав та неорних землях.
Гризунами заселено 30% обстежених площ посівів озимої пшениці, середня чисельність колоній гризунів та житлових нір становить 1,3 кол. з 1,5 житлової нори, максимально - 2 кол./га з 5 житловими норами (на крайових смугах).
На посівах озимого ріпаку шкідниками заселено 32% обстежених площ, середня чисельність – 1,3 кол. з 1,6 житлової нори, максимально - 2 кол./га з 5 житловими норами (на крайових смугах).
Шкідників виявлено на 84% обстежених площ посівів багаторічних трав за середньої чисельності 1,9 кол./га з 2,9 житлової нори, максимально - 3 кол./га з 6 житловими норами.
На неорних землях, незораних полях після соняшнику, кукурудзи та стерньових культур середня чисельність колоній гризунів становить 2,5 кол./га з 3,9 житлової нори, максимально - 6 кол. з 10 житловими норами.
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я