5 червня Магдалинівці виповнюється 245 років

За матеріалами інтернет-видань 05.06.2023 464
5 червня Магдалинівці виповнюється 245 років

Історія селища Магдалинівки Дніпропетровської області розпочалася 5 червня 1778 року. Але  перші поселення на цій території в той час відбулися восени. Повідомила Магдалинівська територіальна громада.


Зазначається, що неподалік від Магдалинівки було засноване село Анастасіївка, яке знаходиться поблизу нинішнього села Мусієнкове, назване на честь сестри А. Магденка - Анастасії. Старожили стверджували, що це село називали Мала Магдалинівка. Поблизу Магдалинівки не проходили ні торгівельні, ні поштові шляхи сполучення, вона була глухим, необжитим закутком. У 1779 році була страшна засуха, не випало ані краплі дощу. Це додало у господарстві певних труднощів переселенцям.
Селяни обробляли землю, пасли отари овець, споруджували панський маєток, який перетворювався у чарівний куточок. Водойма, яку зараз знають як Орчик, колись була панським ставком, розчищеним на місці болота. У 1821 році збудовано першу церкву. Про поховання А.В. Магденка коло цієї церкви свідчила вигравірувана  дошка з написом, яка висіла у склепі:"Тут покоїлися Андрій Васильович та його дружина".

На світлині - єдиний збережений будинок Магденків

 

Про це свідчили старожили, відомості яких документував багато років краєзнавець-літописець Д.Т. Кулаков.
Поступово село зростало, заможнішало. Переселенці, які переїжджали сюди в основному з північних губерній, зводили будівлі з цегли, хмизу, глини. Вони займалися тваринництвом. Пан Магденко виділяв із своїх володінь вигін для худоби за плату. Розводили здебільшого овець, хоча спочатку для них не вистачало будівель - кошар. З них селяни мали м'ясо, зі шкіри виготовляли одяг. Недостатня обробка землі не забезпечувала високої врожайності зернових культур, і це  несприятливо впливало на розвиток тваринництва. Слабо тоді розвивалося овочівництво.

За даними 1859 р.в "Списках населених міст Російської імперії " читаємо : "Магдалиновка (Магдовка), село при речке Чаплинке, от уездного города 45 верст, всего дворов - 85, жителей - мужчин - 329, женщин - 328, церковь православная, ярмарок - 2, заводов - 3."
Найраніше був споруджений цегельний завод, у виробництві якого використовувалася якісна глина, поряд було збудовано гуральню, а пізніше - кінний завод. І лише згодом виник винокурний завод. До речі, ставок дістав свою назву саме завдяки винокурному заводу.

Пишайся, Магдалинівко, своїм корінням і розвивайся на благо людям!

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ