8 лютого 1944 року Нікополь був визволений від нацистських загарбників

За матеріалами інтернет-видань 08.02.2025 115
8 лютого 1944 року Нікополь був визволений від нацистських загарбників
8 лютого Нікополь відзначає пам'ятну історичну дату – день визволення міста від нацистських загарбників під час Другої Світової війни. Повідомила Нікопольська міська рада.
 
На жаль, сьогодні Нікополь знову потерпає від бойових дій, та попри це стоїть міцно з вірою у мирне майбутнє.
 
 
В історії військових дій на території України особливе місце посідає Нікопольсько-Криворізька наступальна операція Червоної Армії. Її початок пов’язаний з наказом Верховного Головнокомандування Збройних Сил СРСР у жовтні 1943 р. військам 2-го, 3-го та 4-го Українських фронтів розгромити угрупування німецьких військ на території правобережної Дніпропетровщини та у північній Таврії, вийти на лінію Кривий Ріг – Апостолове – Нікополь.
В кінці жовтня 1943 р. радянські війська штурмом оволоділи містами Запоріжжя, Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ, Мелітополь, вийшли до нижньої течії Дніпра і Кримського півострова, здійснили танковий прорив на П’ятихатки і Кривий Ріг, просувались з боями на Нікопольському напрямі з північного сходу і з півдня, де німецькі війська створили і утримували плацдарм на лівому березі Дніпра.
Німецькі війська чинили жорстокий опір кожного дня, щодня гинули тисячі солдат і офіцерів. Протягом листопада-грудня 1943 р. і січня 1944 р. радянські війська здійснили шість штурмів німецької оборони але противник їх відбив з великими втратами.
Кровопролитний характер битв у придніпровських степах пояснюється тільки одним – наявністю тут Нікопольського марганцевого басейну. Якщо нацистська Німеччина мала альтернативні для рейха джерела постачання залізної руди з Кривбасу, то замінити нікопольський марганець – надзвичайно важливої сировини в умовах війни було практично неможливо. Нацистська окупаційна адміністрація восени 1941 р. організувала відбудову нікопольських марганцевих шахт, знищених радянськими диверсійними спец.групами у серпні 1941 р. Їх виробнича діяльність була спрямована на інтереси німецької військової промисловості. Протягом нацистської окупації Нікопольського марганцевого басейну працею місцевих шахтарів та радянських військовополонених було направлено в рейх сотні тисяч тон марганцевого концентрату і руди, які на 90% задовольнили потреби Німеччини у виробництві бойової техніки, озброєння, боєприпасів. Це дозволило дев’ятимільйонному німецькому вермахту і його союзникам вести активну боротьбу протягом більше двох років з військами країн антигітлерівської коаліції
Протягом жовтня-грудня 1943 р. війська 2-го, 3-го та 4-го Українських фронтів, які наступали на стратегічних напрямах у південній Україні – Нікопольському та Криворізькому та північно-таврійському втратили в боях 750 тис. бійців і командирів, вбитими, померлими від ран, поранених, зниклими безвісті, полоненими.
Тільки наприкінці січня – на початку лютого 1944 р. війська 3-го Українського фронту, а саме 8-а гвардійська армія під командуванням гвардії генерал-полковника Чуйкова В.І. прорвала німецьку оборону в районі залізничної станції Лошкарівка і до 2-го лютого 1944 р. вийшли до нікопольських марганцевих шахт. Гітлер віддав наказ своїм військам відступати на захід із міст Марганець, Нікополь та лівобережного плацдарму.
5-го лютого 1944 р. радянські війська захопили станцію і селище Апостолово. Вночі з 7-го на 8-е лютого 1944 р. війська 3-ї гвардійської армії 4-го Українського фронту у взаємодії з військами 6-ї армії 3-го Українського фронту з боєм звільнили Нікополь від нацистських військ. 22 лютого 1944 р. після жорстоких боїв війська 37-ї та 40-ї армій 3-го Українського фронту штурмом оволоділи Кривим Рогом.
З виходом радянських військ на р. Інгулець в кінці лютого 1944 р. п’ятимісячна Нікопольсько-Криворізька наступальна операція Червоної Армії завершилась.
Комуністично-радянська влада завдяки Червоній армії відновила свою владу над Криворізьким залізорудним і Нікопольським марганцевим басейнами та Північною Таврією.
 
Ціна перемоги: протягом жовтня 1943 р. – лютого 1944 р. Червона Армія втратила у боях за вищезгадані регіони 1 млн. 018 тисяч військовослужбовців вбитими, померлими від ран, поранених, зниклими безвісті та полоненими, що складає 3% від офіційних втрат Червоної армії протягом всієї війни з Німеччиною та її союзниками.
Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ