А вже вночі навшпиньки ходить осінь...

Марина Бабич 29.08.2022 786
А вже вночі навшпиньки ходить осінь...

За Ліною Костенко повторю:

"Ще пахне сіно. Ще рояться оси.
Ще у дуплянках солодко медам.
А вже вночі навшпиньки ходить осінь
і полум’я жоржин задмухує садам".

Про осінь вже нагадує жовтавий листочок на спориші, яскраво-червоні налиті кетяги калини і високе - високе  небо, ніби віддаляється з приходом осінньої пори року...
Якою вона буде? Звернімося до старшого наукового співробітника Українського гідрометеорологічного інституту  Віри Балабух.
За її словами, слід відзначити великий вплив на глобальну погоду, погоду Північної півкулі та України Південного коливання у Тихому океані .  Ця область екваторіального Тихого океану змінює теплу та холодну фази кожні 1-3 роки. Холодну фазу називають Ла-Ніньо, а теплу — Ель-Ніньо.

"Зараз ми перебуваємо у фазі Ла-Ніньо, яка триває уже третій рік поспіль, що  є рідкісним явищем. Використовуючи ці аномалії як «індикатор»,  ми можемо моніторити  поточний стан глобальної кліматичної системи та спрогнозувати його в довгостроковій перспективі – на місяць, сезон, рік, десятиріччя. Оцінки провідних світових прогностичних центрів показують що умови Ла-Нінья  в цьому році переважатимуть на планеті восени та взимку. Його послаблення очікується на початку наступного року, а  розвиток Ель-Ніньйо можливий пізніше", - повідомила кандидат географічних наук Віра Балабух.

На її думку, Ла-Нінья   сприятиме формуванню зони високого тиску, яка простягатиметься  від Північної Атлантики над Європою. У відповідь зона низького тиску переміститься далі на північ.

"Над територією України також переважатиме протягом осіннього сезону область високого тиску, особливо у західних, північних, центральних та південних областях. Як наслідок, очікується тепла і посушлива осінь на переважній території країни. Середня за сезон температура повітря може бути на 1 градус Цельсія вищою, порівняно з останніми десятиріччями",  - зазначила  експертка.

 

Це перша половина осені, - твердить Віра Балабух, - а згодом тривалість дня зменшуватиметься, температура повітря, особливо нічна, знижуватиметься, зростатиме кількість затоків арктичного повітря і, відповідно, туманів, похмурих днів, заморозків, мряки. Можливе утворення ожеледі і навіть снігопадів, насамперед в Карпатському регіоні. Тому друга половина осені може бути нестійкою з чергуванням теплих і холодних повітряних мас.

"Як показують розрахунки світових прогностичних центрів, у роки з Ла-Нінья, в кінці листопада- на початку грудня, над територією Європи  і України можливі затоки холодного арктичного повітря, як це спостерігалось у 2019, 2020, 2021 роках. Цей період загалом на значній території виявився найхолоднішим протягом року. Розглянутий сценарій не виключає таких подій і в 2022 році", - зауважила фахівчиня.

За словами Віри Балабух,  в цьому році протягом вересня, особливо у його першій половині,  на значній території країни ще зберігатиметься літня погода. Середня за місяць температура може бути на 1 градус Цельсія вищою, ніж протягом останніх 30 років. У південних і східних областях можливий дефіцит опадів, а на заході країни очікується нарешті довгоочікувана волога.


Поділитися текстом в мережах:
Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Telegram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я
Новини ОТГ