АТАКУ НА ПІВНІЧНИЙ ПОТІК КООРДИНУВАВ ПОЛКОВНИК ССО ЧЕРВІНСЬКИЙ?
А Зеленський про це буцімто і не знав
Вибухи на Північних потоках (Фото:Danish Defence Command/Handout via REUTERS)
Центральну роль у підриві російського газопроводу Північний потік відігравав полковник українських Сил спеціальних операцій Роман Червінський, повідомляє The Washington Post із посиланням на офіційних осіб в Україні та в інших країнах Європи, а також інших людей, обізнаних з подробицями таємної операції.
Роль офіцера на сьогодні є найбільшим прямим доказом прив’язки військового керівництва та керівництва спецслужб України до суперечливого акту саботажу, через який розпочали численні кримінальні розслідування та який офіційні особи США та Заходу назвали небезпечною атакою на енергетичну інфраструктуру Європи, сказано в матеріалі.
48-річного полковника Червінського, який служив в ССО, називають «координатором» операції на Північному потоці люди, знайомі з його роллю, стверджує видання. За словами джерел WP, він керував логістикою та підтримкою команди з шести осіб, яка орендувала вітрильник за допомогою фейкових осіб та використовувала глибоководне водолазне обладнання для розміщення вибухових зарядів на газопроводах.
Видання нагадує, що Червінський у квітні був заарештований, він знаходиться в СІЗО у Києві. Полковника ССО обвинувачують у перевищенні повноважень під час спроби виманити російського пілота в Україну у липні 2022 року. Влада стверджує, що Червінський діяв без дозволу, і під час операції Росія отримала координати аеродрому, внаслідок обстрілу якого загинув військовий і ще 17 були поранені. Сам Червінський стверджує, що цю операцію схвалив Валерій Залужний, і в ній, крім ССО, брали участь СБУ та ВПС. Справу проти себе він називає політичною розплатою за критику Офісу президента.
26 вересня 2022 року три вибухи спричинили масові витоки на трубопроводах Nord Stream 1 і 2, які йдуть з росії до Німеччини по дну Балтійського моря. Після нападу залишилася цілою лише одна з чотирьох ниток газопроводу незадовго до настання зими.
«За словами людей, знайомих з його роллю, про яку раніше не повідомлялося, Червінський діяв не сам і не планував операцію. Офіцер отримував накази від більш високопоставлених українських чиновників, які зрештою підпорядковувалися генералу Валерію Залужному, найвищому військовому офіцеру України, повідомили люди, знайомі з тим, як проводилася операція», — сказано в матеріалі.Підрив Північних потоків: німецькі ЗМІ заявили, що основна версія — «український слід»
Джерела, які спілкувалися з WP про делікатні деталі підриву газопроводу, що призвів до напруження дипломатичних відносин з Україною, говорили на умовах анонімності.
Видання зазначає, що Україна здійснила багато сміливих та секретних операцій проти російських військ, але наголошує, що напад на Північний потік був спрямований на цивільну інфраструктуру, побудовану для забезпечення енергією мільйонів людей у Європі.
WP нагадує, що 51% Північного потоку володіє російський Газпром, але західні енергетичні компанії, у тому числі з Німеччини, Франції та Нідерландів, є партнерами у цьому проєкті та інвестували у нього мільярди.
Автори статті звертають увагу на те, що Україна тривалий час скаржилася, що Північний потік дозволить росії не використовувати українську газотранспортну систему, що позбавило б Київ величезних доходів від транзиту газу.
Червінський через свого адвоката заперечив будь-яку причетність до саботажу трубопроводів.
«Усі припущення про мою причетність до атаки на Північний потік поширюються російською пропагандою без будь-яких підстав», — стверджує Червінський у письмовій заяві The Washington Post і Der Spiegel, які провели спільне розслідування його ролі. Представники українського уряду не відповіли на низку питань про участь Червінського у підриві Північного потоку, сказано у статті.
Роль Червінського ілюструє складну динаміку та внутрішнє суперництво в київському уряді часів війни, в якому часто виникає напруження між українською розвідкою та військовим істеблішментом і політичним керівництвом, пише WP.
Після вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року Червінський служив у підрозділі спеціального призначення України і був зосереджений на діяльності опору в окупованих росією районах країни, повідомили виданню люди, знайомі з його завданнями. У статті сказано, що Червінський доповідав генерал-майору Віктору Ганущаку, досвідченому та поважному офіцеру, який безпосередньо спілкувався із Залужним.
Червінський цілком підходив для допомоги у виконанні таємної місії, яка мала на меті приховати відповідальність України, стверджує WP. У матеріалі сказано, що він обіймав керівні посади у військовій розвідці країни та у Службі безпеки України, професійно та особисто близький до ключових лідерів військових і силових відомств та допомагав проводити інші секретні операції.
Роман Червінський у залі суду / Фото: Суспільне
Видання нагадує, що у 2020 році Червінський керував складним планом заманювання бойовиків ПВК Вагнера до Білорусі з метою їх захоплення та доставки в Україну для пред’явлення обвинувачень.
У своїй заяві для WP і Der Spiegel Червінський сказав, що він також «планував і реалізовував» операції з убивства «лідерів проросійських сепаратистів в Україні» та «викрадення свідка», який міг би підтвердити факт збиття росією рейсу 17 Malaysia Airlines над східним Донбасом у 2014 році, внаслідок чого загинули всі 298 людей на борту, сказано у статті.
Зазначається також, що минулого року нідерландський суд визнав винними двох росіян і українця у вбивстві пасажирів цього рейсу, внаслідок збиття літака російською ракетою класу «земля-повітря» ЗРК Бук.
Видання нагадує, що на даний час Червінський перебуває у київському СІЗО, оскільки його обвинувачують у перевищенні повноважень під час спроби виманити російського пілота в Україну у липні 2022 року. Влада стверджує, що Червінський, якого заарештували у квітні, діяв без дозволу, і що операція розкрила координати українського аеродрому, що спричинило російський ракетний обстріл, внаслідок якого загинув військовий і ще 17 отримали поранення. WP повідомляє, що Ганущак, який більше не служить в ССО, публічно заявляв, що операція була схвалена ЗСУ, однак відмовився давати коментарі виданню.
Червінський стверджує, що не несе відповідальності за російську атаку, і що, намагаючись переконати пілота прилетіти в Україну та передати свій літак, він діяв за наказом. Свій арешт та кримінальну справу проти себе він називає політичною розплатою за критику президента України Володимира Зеленського та його адміністрації.
Так, Червінський публічно заявляв, що підозрює голову Офісу президента України Андрія Єрмака у шпигунстві на користь росії, сказано у статті. Крім того, полковник ССО звинуватив адміністрацію Зеленського в тому, що вона недостатньо підготувала країну до вторгнення росії.
«В операції з вербування російського пілота брали участь підрозділи СБУ, ВВС і Сил спеціальних операцій. Операцію схвалив головнокомандувач Валерій Залужний», — зазначив Червінський у своїй письмовій заяві для WP та Der Spiegel.
Участь Червінського у підриві Північного потоку суперечить публічному запереченню Зеленським причетності до цього його країни, наголошує видання.
«Я президент і віддаю відповідні накази. Нічого подібного не було зроблено Україною. Я б ніколи не діяв таким чином», — сказав Зеленський в інтерв'ю пресі у червні, коментуючи повідомлення WP про те, що Центральне розвідувальне управління США дізналося про плани України перед атакою на Північний потік. Однак люди, знайомі з операцією на Північному потоці говорять, що вона була розроблена таким чином, щоб Зеленський про неї не знав, сказано у статті.
«Усі, хто був залучений до планування та виконання, підпорядковувалися безпосередньо Залужному, тому Зеленський не мав про це дізнатися», — сказано у звіті розвідки, отриманому ЦРУ, яким нібито поділився Джек Тейшейра, член Повітряної гвардії Массачусетса на платформі чату Discord.
Чиновники в багатьох країнах заявили у приватному порядку, що вони впевнені, що Зеленський особисто не схвалював атаку на Північний потік, пише WP.
Інші секретні українські операції, спрямовані проти російських військ, включаючи операцію з російським літаком, також були розроблені в обхід українського президента, повідомили виданню люди, знайомі з їхнім плануванням.
WP нагадує, що Червінський звинуватив Єрмака та кількох інших радників Зеленського в тому, що вони провалили у 2020 році план із захоплення бійців Вагнера після їх приїзду до Білорусі. У 2021 році Червінський заявив ЗМІ, що спецоперація провалилася через витік інформації ворогу з найближчого оточення Зеленського.
«Це не просто один „кріт“ [в адміністрації Зеленського], це купа людей», — сказав Червінський, назвавши Єрмака, а також ще двох радників Зеленського, зазначає видання. Також полковник ССО звинуватив чиновників ОП в тому, що вони «бояться кинути виклик росії».
WP пише, що американські чиновники часом приватно критикували українську розвідку та військових за те, що вони здійснювали атаки, які створювали ризик спровокувати росію на ескалацію війни проти України, але таке занепокоєння Вашингтона не завжди переконувало Київ.
У статті сказано, що у червні 2022 року нідерландська військова розвідка MIVD отримала інформацію про те, що Україна може планувати атаку на Північний потік.
«Чиновники ЦРУ передали Залужному через посередника, що Сполучені Штати виступають проти такої операції, за словами людей, знайомих із цими переговорами. Американські офіційні особи вважали, що атаку було скасовано. Але виявилося, що її перенесли лише на три місяці пізніше, використовуючи інший пункт відправлення, ніж спочатку планувалося. Ключові елементи плану, включаючи кількість людей у групі вибуху, а також використання орендованого човна, водолазного спорядження та підроблених осіб, залишилися незмінними», — стверджує видання.
У червні 2023 року Залужний в інтерв'ю WP заявив, що ЦРУ ніколи не запитувало його прямо про атаку на Північний потік та розповів, що після вибухів у вересні 2022 року йому зателефонував на той момент голова об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі.
«Він запитав мене: „Ти мав до цього якесь відношення?“ Я відповів: „Ні“. Багато операцій планується, багато операцій іде, але ми до цього не маємо жодного відношення, взагалі», — зазначив Залужний в тому інтерв'ю, додавши, що російські пропагандисти намагалися прив’язати його та українських військових до цієї операції.
Нідерландська військова розвідка також повідомила американцям, що українці планували атаку на інший трубопровід у Чорному морі під назвою Турецький потік, стверджує видання. WP пише, що незрозуміло, чому ця операція проведена не була.
У статті зазначається, що у жовтні 2022 року президент росії володимир путін заявив, що спецслужби його країни запобігли українській атаці на Турецький потік, однак російська влада надала небагато деталей і невідомо, чи висунули комусь обвинувачення.
«Відомо, що напад був спланований агентом Служби безпеки України за наказом українських спецслужб», — заявляло тоді російське пропагандистське агентство ТАСС,
У статті сказано, що дехто з тих, хто говорив про участь Червінського в атаці на Північний потік, захищали його, стверджуючи, що він діяв у найкращих інтересах України.
«Вони стверджували, що підрив трубопроводів допоміг не дати росії наповнити свою скарбницю завдяки продажу природного газу та позбавив путіна можливості використовувати потік природного газу для політичного впливу», — пише видання.
Воно нагадує, що путін дійсно продемонстрував, що він готовий використовувати енергетику як інструмент відплати, припинивши транзит газу по Північному потоку-1 за місяць до підриву — через кілька годин після того, як Велика сімка індустріально розвинутих країн оголосила про майбутнє обмеження цін на російську нафту.
Уряд Німеччини відмовився давати остаточний дозвіл на експлуатацію газопроводу Північний потік-2 за кілька днів до повномасштабного вторгнення росії в Україну після місяців тиску з боку Вашингтона.
До початку повномасштабної війни росії проти України Німеччина отримувала половину природного газу з росії і довгий час підтримувала проєкт Північний потік всупереч спротиву інших європейських союзників.
WP зазначає, що прихильники Червінського приходять в суд, щоб його підтримати, дехто з них — у футболках з його зображенням та хештегом #FREECHERVINSKY.
У своїй заяві виданню Червінський наголосив: «Я присвятив усе своє життя захисту України». Він також запевнив, що доведе в суді, що обвинувачення проти нього безпідставні і надумані.
Редактор: Анастасія Одінцова.
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я