БУДНІ СОФІЇВСЬКОЇ ГРОМАДИ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ
Після знищення Каховської ГЕС населення громади найбільше потерпало від безводдя
05 лютого 2024
Софіївська громада на Дніпропетровщині створена у 2016 році й знаходиться на трасі Кривий Ріг – Дніпро. Головний напрям розвитку — сільське господарство. Тут працюють над економічним розвитком, адже мають стратегічні плани стати громадою, до якої люди захочуть приїжджати, жити та працювати.
Про нинішню ситуацію та плани на майбутнє AgroPortal.ua розповів голова Софіївської ТГ Петро Сегедій.
Чи можете ви підбити короткі підсумки 2023 року? Яким він був для Софіївської громади?
Петро Сегедій: Не можу сказати, що рік був одним із найгірших щодо бюджету. Але він був одним із найважчих, якщо брати ситуацію, яка є сьогодні у нашій державі. Війна, звичайно, вплинула і на громаду. Весь 2023 рік був складний щодо виконання різних завдань і заходів, які у нас були ще попередньо заплановані в розробленій стратегії соціально-економічного розвитку. Були обмеження з використання коштів, насамперед через російську агресію.
Практично було призупинено роботи з будівництва, розвитку громади. Більше зверталася увага на заробітну плату, на забезпечення працівників своєчасними виплатами, комунальними платежами. Але, незважаючи на це, минулого року нам вдалося частково залучити кошти для будівництва, різні інвестиційні програми, які працювали у нашій громаді. Загалом минулий рік я вважаю більш сприятливим, ніж 2022-й. Ми планували на 2023 рік бюджет у сумі 149 млн грн, а зібрали 164 млн грн, навіть при тому, що повернули кошти, які були нам сплачені від військових.
Яким може бути бюджет громади на 2024 рік з огляду на те, що з бюджету забрали військовий ПДФО? Як це загалом вплине на бюджет?
Петро Сегедій: На цей рік у нас заплановано 146 млн грн, що на 17 млн грн менше минулого року. Власні доходи також зменшуємо. Якщо минулого року отримали 110 млн грн надходжень, то цьогоріч плануємо, що буде 102 млн грн. Причина в тому, що є деякі об’єкти, які закрилися, а також ПДФО військових до нашого бюджету не буде надходити. Але ми дивимося на цю ситуацію з відкритими очима, маємо залишки з минулого року, тому будемо планувати роботу, розраховуючи і на створені резерви. Ми зможемо 2024 рік прожити так, щоб було чим виплатити заробітну плату, комунальні послуги і за можливості розвиватися, посилювати нашу економіку.
Які бюджетоутворюючі підприємства працювали до війни на території громади? І скільки з них зараз працює?
Петро Сегедій: Усі підприємства, які у нас працювали, так і залишилися, жодне не закрилося. Найбільш бюджетоутворюючим є відділ освіти, на нього витрачається близько половини бюджету громади, і, відповідно, від них сплачується найбільше податків. Також у нас є такі господарства як СФГ «Астрон», «Дніпропетровські електромережі», «Дніпропетровськгаз», агрофірма «Петрово». Є переробні підприємства — ТОВ «Саноілтрейд» та ТОВ ВП «Євромлин».
Основними платниками податків є сільгосппідприємства, які займаються вирощуванням продукції та її реалізацією. Тобто виробництво агропродукції у нас залишилося на тому ж рівні, який був минулими роками. Дякувати Богу, що до нас не долітали снаряди, поля не були заміновані. Тож усі наші землі задіяні — усі сіють, збирають і працюють на розвиток громади.
Скільки аграрних підприємств, фермерів працює на території громади?
Петро Сегедій: Загалом у нас працює 92 агроформування, 11 з яких — ТОВ та 92 — фізичні особи-підприємці. Це ті, які безпосередньо займаються саме обробітком землі. Найбільшою проблемою наших аграріїв, як і для всієї України, є реалізація продукції. Затрати на вирощування досить високі, на пальне піднялася ціна, добрива здорожчали, а реалізація продукції дуже низька.
Під час жнив пшениця у нас продавалася по 4 тис. грн, ячмінь — 3,5 тис. грн за тонну. А щоб виростити цю тонну, необхідні великі кошти і дуже багато власної праці.
Через мобілізацію є певний брак кадрів, аграрії раніше і зараз бронюють своїх робітників, залучають і пенсіонерів. Тож є проблеми, але вони на контролі, і я сподіваюсь, будуть потихеньку вирішуватися.
В одному із інтерв’ю ви зазначили, що головний напрям розвитку вашої громади — це сільське господарство. Що саме мали на увазі?
Петро Сегедій: Це вирощування зернових та їх реалізація.
Розкажіть, будь-ласка, про грантову підтримку громади. Чи збільшилася вона під час повномасштабної війни? Які проєкти нині розвиваєте за отримані гранти?
Петро Сегедій: Ми досить тісно співпрацюємо з програмою DOBRE, яка діє у нашій державі, програмами U-LEAD, USAID та іншими. Нині використовуємо можливості громадських організацій, які в нас працюють і надають допомогу. Ми залучаємо всі максимально можливі ресурси для розвитку нашої громади. Торік отримали більш ніж на 5 млн грн різної грантової підтримки — це паливно-мастильні матеріали, планшети, комп’ютери, оргтехніка, спортивні майданчики, інструменти для проведення робіт із благоустрою, пробурені свердловини, установки для очищення води тощо.
Коли знищили Каховську ГЕС, ваша громада була однією з тих, які найбільше потерпали від безводдя. Яка ситуація нині?
Петро Сегедій: Так, було дуже важко. Ми отримуємо воду з Кривого Рогу, який сам потерпав тоді від безводдя. Ледве забезпечувалося місто, тож нам надавали дуже мало води. На сьогодні ситуація стабілізувалась, води отримуємо достатньо, центральним водозабезпеченням подаємо її в усі населені пункти. Крім того, отримали декілька установок для очищення води, адже зараз її якісь трохи гірша, ніж раніше. Люди мають змогу придбати собі якісну очищену воду.
Які нагальні проблеми сьогодні вирішуєте в громаді?
Петро Сегедій: Найбільша проблема — забезпечення дітям навчання відповідно до всіх нинішніх вимог, зокрема облаштування укриттів у навчальних закладах. Також проблемною є логістика: дороги у надзвичайно поганому стані, їх необхідно терміново ремонтувати, щоб забезпечити безпечний підвіз дітей. Також є певні проблеми з медициною, які потрібно вирішувати.
Яким ви бачите подальший розвиток Софіївської громади? Які пріоритетні напрями плануєте розвивати?
Петро Сегедій: Хотілося б, звичайно, скористатися можливістю та залучити до нас інвесторів. Нині багато підприємств із південних та східних регіонів виїхали, а на нашій території є де працювати та розвиватись. Наше селище розташоване за 30 км від Кривого Рогу і 100 км — від Дніпра. Це доволі зручно, адже міста можна використати для продажу продукції тощо.
Якими, на вашу думку, будуть основні виклики для місцевого самоврядування після нашої перемоги?
Петро Сегедій: Найбільшим навантаженням буде повернення наших хлопців з війни — багато з них будуть психологічно травмовані, здоров’я буде не те. Ми повинні забезпечити їм якісне життя, підтримати і дати можливість стати повноцінними членами нашої громади. Повернути їм упевненість, щоб вони були активними, знайшли себе та відбудовували нашу державу.
Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я