Чекаємо на урожай зернових у цьому 2025 році: і чого ж діждемося та що буде з цінами?

За матеріалами інтернет-видань 17.07.2025 121

 

Дата публікації: 17 липня 2025 року

Ціни на зернові в Україні — що змінилося для агрокультур та якою буде вартість хліба й овочів

Навесні величезна кількість фермерів, особливо з південних областей, були вимушені пересівати поля через сильні заморозки, які знищили десятки тисяч гектар посівів. Майже за півтора місяця країною пронеслась страшна негода: одні регіони затоплювало через зливи, в інших випав град.

Новини.LIVE розбирались, якого врожаю зернових чекати в Україні та до яких цін на продукти готуватися.

Що буде з врожаєм пшениці

Цьогорічний врожай пшениці, за словами голови Союзу українського селянства, ексголови Асоціації фермерів і приватних землевласників України (АФЗУ), першого фермера (з 1988 року) Івана Томича, буде найнижчим за останні 10 років. Бо у попередні роки, попри війну, фермерам все ж сприяли погодні умови.

"Багато фермерів, особливо з південних регіонів, пережили сильні заморозки цією весною. Посіви вимерзли, багато аграріїв були вимушені пересівати поля наново, там, де могли. Тож врожайність пшениці серед усіх культур буде найнижчою", — пояснив Томич у коментарі Новини.LIVE.

Експерт наголосив, що ці фактори вплинули на зростання цін на пшеницю.

"Якщо ще кілька днів тому, на початку липня, вона торгувалася на рівні менш як 8 тисяч гривень за тонну, то нині — вже майже 9 тисяч за тонну. І суттєво дешевшати не буде. Бо там, де не вимерзло — вибило градом. Також не треба відкидати фактор війни, який кожного року змушує прогнози давати з обережністю", — додав аграрій.

Він зазначив, що загалом експортний потенціал пшениці зменшиться: "Наскільки — поки важко сказати, потрібно дочекатися завершення жнив. Але скорочення десь до 15 мільйонів тонн, думаю, можна чекати".

Що буде з цінами на хліб

Попри несприятливі фактори, внутрішній ринок, за словами Томича, буде забезпечений і борошном, і хлібобулочними виробами.

"Якщо говорити про внутрішній ринок, чи викличе це все якісь проблеми — то ні. Ми все одно будемо кратно перекривати потреби по продовольчій пшениці. Тож населення буде забезпечене і борошном, і хлібом, і виробами з борошна. Однак через зниження врожаїв ціна на хліб зростатиме. І у середньорічному вимірі хліб загалом може здорожчати на 25%", — додав фермер.

Що відбувається з кукурудзою цього сезону

Томич нагадав, що ще місяць тому аграрії давали позитивні прогнози щодо врожаю кукурудзи. Однак сильні зливи з градом змусили їх скоригувати свої припущення.

"Сподівались на хороший врожай кукурудзи, бо її сіяли вже після весняних заморозків. Але град зі зливами, який пронісся Україною, вніс свої корективи. Якщо ми сподівались на експорт на рівні десь 24 мільйони тонн, то він буде меншим. Наскільки — поки не можу сказати. Знову ж таки, дочекаймось, поки почнеться її збір", — підкреслив аграрій.

Зараз ціни на кукурудзу трохи знизилися — тримаються приблизно на рівні 9 600 гривень за тонну, зазначив Томич.

"Така ж картина і з озимими, ярими, ячменями. По всім цим культурам обвалка (молотьба,  Ред.) буде невисока. Звичайно, це теж вплине на потенціал експорту цих культур", — додав він.

Коли олія може подорожчати

"Виробники почали активний експорт олії, тож відповідно ціна на олійне зерно трохи зросла. Однак чи зросте ціна на олію на внутрішньому ринку? Так, але не думаю, що суттєво. В сезон консервацій — у серпні, коли спостерігатиметься високий попит серед населення на олію, ціна може коливатися в межах кількох гривень. Але суттєвого здорожчання не буде", — наголосив Томич.

Що буде з цінами на сою і ріпак

Аграрії, за словами експерта, нині намагаються якомога швидше продати за кордон ті об'єми сої, які у них є. І пов'язано це з можливим введенням мит на експорт цих культур.

"Якщо говорити про сою та ріпак, то нині аграрії намагаються максимально швидко експортувати законтрактовані об'єми, щоб ті не потрапили під дію мит. Тому експорт сої за 10 днів липня на третину збільшився, якщо порівняти з початком червня. Тоді було відвантажено за кордон близько 100 тисяч тонн. І якщо такі мита будуть введені, то ціни на ці культури суттєво зростуть", — зазначив Томич.

До яких цін на овочі готуватися українцям

Ціни на "борщовий набір" — картоплю, капусту, цибулю, помідори, буряк, до осені, на думку фермера, не зазнають суттєвих змін.

"Картопля може здешевшати ще на кілька гривень від нинішньої ціни, коли піде активно її збір. Але якщо говорити про осінь — то ціни поступово зростатимуть і цілком можуть перевищити тогорічні", — пояснив Томич.

За його словами, через нестачу робочих рук збирати овочі дуже важко. Також на здорожчання овочів вплинуть і погодні умови, адже багато гектарів було вибито градом.

Нагадаємо, дефіцит кадрів в агросекторі станом на зараз вже перевищив 30% — це втричі вище довоєнного рівня. Також ми писали про те, що собівартість ріпаку цього року аномально висока.

ПРИ ЦІЙ НАГОДІ І ТАКА ЩЕ НОВИНА

Українцям замість пенсії гарантують соцдопомогу 

Дата публікації: 17 липня 2025 року

Пенсії у 2025 році — як діяти тим, хто не отримав права

У Пенсійному фонді України (ПФУ) розповіли про гарантовану соціальну допомогу тим, хто не має права на пенсію та особам з інвалідністю. Фахівці уточнили, коли саме призначають таку державну підтримку та як оформити у 2025 році. 

Про це йдеться у повідомленні пресцентру ПФУ у Facebook.

Надання соцдопомоги замість пенсії у 2025 році

У ПФУ пояснили, що громадяни, які не мають права на пенсію та особи з інвалідністю, можуть розраховувати на державну підтримку у вигляді соціальної допомоги.

Призначення та порядок виплат такої допомоги здійснюється згідно з законом "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" та порядку, затвердженого урядовою постановою №261.

Згідно з нормами законодавства, отримати соціальну допомогу від держави можуть такі категорії осіб:

  • громадяни України, які проживають на її території на постійній основі;
  • іноземні громадяни та особи без громадянства, які переселилися в Україну для постійного проживання;
  • біженці чи громадяни, яким потрібен додатковий захист;
  • громадяни Польщі, які легально перебувають в Україні.

Є чотири категорії громадян, які мають право на соціальну допомогу. Вона передбачена для:

  • осіб, яким більш ніж 65 років, проте не мають права на оформлення пенсії;
  • осіб з інвалідністю (всі групи);
  • малозабезпечених осіб (окрім громадян з інвалідністю першої групи та дітей померлих годувальників);
  • дітей померлих годувальників, якщо вони не мали необхідної кількості страхового стажу.

Водночас, якщо у дитини, яка має інвалідність, є право на кілька видів соцдопомоги, то в такому випадку їх надають одночасно.

Державну соцдопомогу для осіб, які не мають права на пенсію, та осіб з інвалідністю встановлюють виходячи з рівня забезпечення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність:

  • для осіб з інвалідністю першої групи (100% від розміру прожиткового мінімуму) — 2361 грн;
  • жінок, яким присвоєне звання "Мати-героїня" (100%) — 2361 грн;
  • для осіб з інвалідністю другої групи (80%) — 1888 грн;
  • для осіб з інвалідністю третьої групи (60%) — 1416 грн;
  • для осіб, які досягли віку відповідно до закону (30%) — 708 грн;
  • для однієї дитини померлого годувальника (100%) — 2361 грн;
  • для двох дітей померлого годувальника (120%) — 2833 грн;
  • для трьох і більше дітей померлого годувальника (150%) — 3541 грн.

Як оформити соціальну допомогу 

Громадяни, які підпадають під вищевказані вимоги, можуть звернутися за оформленням соціальної допомоги до:

  • сервісного центру Пенсійного фонду, ЦНАПу чи органу місцевого самоврядування;
  • у будь-яке відділення Укрпошти.

Також оформити виплати можна дистанційно, подавши заяву та документи через:

  • держпортал Дія, портал електронних послуг ПФУ;
  • мобільний застосунок Пенсійного фонду.

Громадяни мають підготувати такий пакет документів:

  • заяву на допомогу;
  • паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • свідоцтво про народження (для дітей);
  • документи з підтвердженням опіки чи представництва (за потреби);
  • декларацію про доходи (за потреби);
  • документи, де підтверджуються родинні зв’язки з померлим годувальником;
  • довідку з освітнього закладу (для дітей);
  • довіреність (для представників).

Раніше ми писали, що в серпні громадянам не слід очікувати планового підвищення пенсійних виплат. Однак дехто отримає чималі доплати, зокрема, до 3,1 тис. грн до Дня Незалежності.  

Також ми розповідали, кому гарантують мінімальну пенсію у близько 14 тис. грн. У ПФУ пояснили, що право на таку виплату мають деякі особи з інвалідністю. 

Автор: - Ксенія Симонова

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ