Чи дійде врешті-решт, що в Україні сільським територіям важливо зберегти середнє і чимале фермерство

Микола Ясень 02.06.2024 415

 

02 червня 2024 року

За наявними нині даними в Україні близько 10% від загальної кількості сільськогосподарських земель обробляють дрібні фермери, 20% — великі компанії, але 65% припадає на ті ж фермерські господварства середнього розміру, які мають в обробітку 2-3 тис. га. Одначе вони опиняються зараз у все скрутніших обставинах існування через фінансові збідніння. Хвба не ясно, що якщо і далі триватиме той же ціновий зашморг, не менше третини середніх фермерських фрмувань збанкрутують? Чи це Україні загалом і її селу потрібно?

Звичайно, що ні. Про це повідомив т.в.о. міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький під час Agro Ukraine Summit 2024.

«Ми бачимо таку тенденцію, що відсоток землекористування великими компаніями зменшується, середній сегмент зростає. В Україні не може збільшуватися кількість дрібних виробників — це фінансово неможливо», — зазначив Тарас Висоцький.

Він чітко дав зрозуміти, яких масштабів фермерські господарства необхідно підтримувати уже з усіх сил і поки не пізно. Для цього пояснив, що у європейських країнах здебільшого агровиробництвом займаються дрібні фермери з земельним банком всього 20-35 га. У такому форматі там вони можуть працювати, "адже в ЄС виплачують дотації у розмірі 250-400 євро/га". Якщо взяти 22 млн га сільськогосподарських земель, наявних в Україні, та знайти і виділити дотацію на кожен гектар у середньому 300 євро, виходить не мало і не багато - 7 млрд євро. Отож таких коштів у нас немає, тому свідомо рухатися до обмеження максимальної площі в обробітку немає сенсу. 

Якщо пан виконуючий обов'язки Міністра аграрного сектору економіки дійсно мав на увазі, що нізащо немає сенсу обмежувати фермерів невеликими площами в обробітку, то це те, що треба. Вітчизняна практика ж уже свідчить, що справді мінімум 2 - 3 тисячі га в обробітку фермерських господарств - це те, що треба.

«Великі фермерські компанії є самодостатніми, і стимулювати їх укрупнення також немає потреби. Тому підтримувати необхідно фермерів, які все ще залишаються найменшими, адже для сільських територій важливо, аби  цей сегмент в першу чергу мі повсюдно у сільській місцевості був присутній», — вважає Тарас Висоцький.

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ