Наші враження дуже позитивні, адже це одна з найкращих виставок за останні 10 років. Компанії «Європлант», «Агріко», «Солана» та інші, а також французька Асоціація виробників картоплі презентували свою селекцію. Крім того, представники асоціації поділилися власним досвідом, методами виробництва, показали лабораторії, де вони досліджують зразки, і розповіли, як працюють.
Чим французське картоплярство цікаве українським фермерам
Як розповів AgroPortal.ua віцепрезидент Української асоціації виробників картоплі Микола Пономаренко, учасники ознайомилися з демонстраційними полями, де висаджені різноманітні сорти картоплі, із сучасною технікою від світових компаній-виробників, роботу якої продемонстрували прямо на полі.
Прогрес французького картоплярства
60% картоплі постачається до Франції з інших країн, а 40% вони виробляють самі. Микола Пономаренко зазначає, що за останні 5-7 років у французькому картоплярстві спостерігається значний прогрес.
«Французи сплачують €540 з 1 га за утримання сертифікованих лабораторій, де досліджують нематод, вірусні хвороби картоплі та інші збудники, моніторять заражені та здорові поля. У них діє відповідний закон, таким чином, жоден виробник не завезе на своє поле уражену картоплю, оскільки контроль проводиться дуже серйозно, підкупити лабораторії неможливо», — пояснює віцепрезидент Української асоціації виробників картоплі.
Чому в Україні мало французької картоплі
За словами Миколи Пономаренка, французька селекція порівняно з німецькою, нідерландською, польською досить дорога, тому в Україну мало надходить саме французького посадкового матеріалу, проте до цього варто прагнути.
Насінництво у Франції сертифіковане та ділиться на два напрями. Є виробники насіннєвої картоплі, а є — продовольчої, і не можна працювати в обох напрямах одночасно. Чого не скажеш про Україну.
Технології вражають
Щодо технологій, які вразили українських картоплярів, — це досконала техніка. Завод Grimme, який виробляє всю необхідну техніку для вирощування картоплі, зробив великий прорив.
Техніка має багато опцій, які полегшують роботу фермерам, а також зберігають якість бульб, не травмуючи їх. Крім того, техніку обладнують різноманітними агрегатами для обробітку ґрунту, внесення ЗЗР, що дозволяє ефективно садити картоплю і доглядати за нею. Внесення препаратів відбувається чітко і дозовано.
Микола Пономаренко додає, що загалом французька селекція налічує величезну кількість посадкового матеріалу, і він відзначив для себе багато зразків, які хотів би завезти в Україну для подальшого розмноження.
Французи готові до співпраці
На виставці українські картоплярі познайомилися з багатьма представниками французької Асоціації виробників картоплі, й відзначають, що іноземні колеги готові йти назустріч, спілкуватися та співпрацювати.
«Вони запросили нас у майбутньому відвідувати Францію, а ми запросили їх на гостини до України, зокрема на Український день картоплі, який плануємо провести влітку 2025 року», — розповідає Микола Пономаренко.
Звичайно, Україні знадобиться час, аби перейняти досвід французьких картоплярів. Микола Пономаренко зазначив, що вже створена асоціація, в Україні працює наука, є хороші фахівці. Потрібно лише працювати і примножувати здобутки, розвивати вітчизняне картоплярство.
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я