Десять фактів про українські грунти, які вразять кожного фермера
За матеріалами інтернет-видань
14.07.2025
97
Отже, є десять фактів про українські ґрунти, здатні вразити кожного вітчизняного фермера.
1. Українські чорноземи мають найвищу у світі буферну здатність
Це означає, що вони краще за ґрунти інших країн здатні протистояти кислотним дощам, змінам pH і агрохімічним навантаженням.
2. У ґрунтах України зафіксовано до 10% вуглецю всієї Європи
Тобто, українські ґрунти — це один із найбільших наземних вуглецевих резервуарів континенту, що критично важливо під час боротьби зі змінами клімату.
3. Вміст гумусу в деяких цілинних чорноземах сягає понад 14%
Це вдвічі більше, ніж у агрочорноземах, і в 7–8 разів більше, ніж у деяких ґрунтах Центральної Європи.
4. На території України виявлено майже повний спектр ґрунтів, за виключенням пустельних
Тут представлені чорноземи, дерново-підзолисті, каштанові, солонці, солончаки, болотні, буроземи та інші, що робить її унікальним ґрунтовим полігоном Європи.
5. Понад 650 видів ґрунтів
На території України виявлено близько 650 видів, а з обліком різновидностей понад 4000 таксономічних ґрунтових одиниць., що свідчить про велике різноманіття ландшафтів та кліматичних умов.
6. Україна має унікальні солонцеві ґрунти, які можна "вилікувати" гіпсуванням
Ці ґрунти мають надлишок натрію, що робить їх токсичними для рослин, але завдяки меліорації вони відновлюються, а в деяких випадках можлива їх самомеліорація після глибокої оранки.
7. Ґрунти України "пам’ятають" льодовики і древні степи
Палеоґрунти (древні горизонти похованих ґрунтів), знайдені на глибині понад 2 м, дають інформацію про кліматичні умови минулого (10 000+ років тому).
8. Ґрунти України містять рідкісноземельні елементи
У деяких регіонах, зокрема на межі Кіровоградської та Дніпропетровської областей, у ґрунтах виявлено підвищені концентрації лантанідів, ітрійових елементів та торію — це наслідок вивітрювання порід Українського кристалічного щита. Це відкриває потенціал для геоекологічних досліджень, але також ставить питання щодо агроекологічної безпеки та якості продукції.
9. Ґрунти можуть бути джерелом радіації
Окрім досить високого фону природньої радіації у Житомирській і Київській областях після аварії на ЧАЕС у верхніх горизонтах ґрунтів досі фіксуються підвищені рівні цезію-137.
10. Ґрунт — єдине природне тіло, яке людина не може створити з нуля
Ми можемо створити будь який субстрат, бетон, очищати воду, фільтрувати повітря, але живий ґрунт з усіма його мікроорганізмами, гумусом і структурою — ні.
Поділитися текстом в мережах:
Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я
Новини ОТГ