Дніпропетровських аграріїв проконсультував із земельних питань Анатолій Косован

Марина Бабич 13.03.2023 483

У ході звітної конференції Асоціації фермерів та приватних землевласників Дніпропетровської області консультації із земельних питань аграріям надав представник юридичної фірми Анатолій Косован. Зокрема, він пояснив такий  момент з приводу купівлі - продажу земель ФГ:

"Як ви знаєте, відновили можливість придбання земель  з розстрочкою на 10 років, і тут виникають певні моменти з приводу сплати платежів. Доведеться платити або все одразу, або в розстрочку,  індекс інфляції застосовується. Далі використання цих земель в діяльності ФГ. У нас є ст. 13 Закону України "Про фермерське господарство", яка передбачає, що землями ФГ є землі, які знаходяться у власності або в оренді члена ФГ. Окремо це жодним чином не оформлюється, як ви розумієте. І найважливіше в цьому випадку - відобразити положення цієї статті в своєму статуті. Тому що положення статті - це проформа, і ви її маєте імплементувати, застосувати в діяльності вашого господарства. Тому в Статут необхідно обов'язково внести зміни, щоб в Статуті було передбачено, що землі членів є землями господарства, і воно має право їх використовувати в своїй діяльності. Якщо ми  викупаємо земельну ділянку і поки не сплатимо останній платіж, діють певні обмеження. Ви не можете її передавати в оренду своєму господарству, доки не сплатите цей останній платіж. Тому щоб це обійти, вносимо зміни в Статут, укладаємо акт, де зазначається, що ви даєте дозвіл на обробіток, а не "користування" цією земельною ділянкою", - пояснив фермерам Дніпропетровщини Анатолій Косован.

   Запитань щодо землі прозвучало на конференції чимало. Жодне не залишилося без відповіді.



"Якщо видавалася земля в постійне користування як фізичній особі для ведення господарства, потім було створене ФГ, зараз я в ОТГ хочу її викупити, я викуплю її як фізична особа чи юридична?"
 

"Викупає та особа, якій наданий акт на право постійного користування. Якщо вам як фізичній особі, ви її викупляєте. На ФГ не видавалися такі акти, ну дуже рідко", - відповів Анатолій Косован.
 

"Людина переїхала до росії, і там помирає. Тут залишається її земля. Як тоді бути?"

"Тут є два варіанти. Якщо у вас є підтверджена інформація, що людина померла, то ви з цим документом можете звернутися до державного реєстратора протягом місяця, як вам стало відомо про смерть орендодавця, і зареєструвати подовження договору на той самий строк і на тих самих умовах. Але він буде діяти до тих пір, поки не зареєструють право власності спадкоємці.
Якщо у вас немає ніякого підтвердження документального, просто вам сказали телефоном, що людина померла, або немає з нею зв'язку, до тих пір поки не буде визнано право власності, теоретично ви можете використовувати цю земельну ділянку.
Якщо людина живе там, тоді ви просто накопичуєте для неї оренду плату. Але для того, щоб вам не розірвали договір оренди, ви намагаєтесь всіма шляхами її повідомити за відомим вам місцем її реєстрації. Відправляєте поштовий перевод, листи, вам все буде повертатися - і це буде підтвердженням, що намагалися з орендодавцем тримати зв'язок. Можете звернутися до сільради, щоб вам надали іншу адресу цієї людини, тобто щоб у вас було підтвердження, що  ви намагалися платити орендну плату, але не мали фізичної можливості", - зауважив фахівець.

"Для мене це питання важливе -  кургани. Пишуть на ОТГ, що штраф за розорення їх від 17 тисяч грн.  до 170 тисяч грн. А де той курган, хтозна, ніхто нам такої інформації не надавав, що нам робить?"

"Ви повинні звернутися до сільради, щоб вони визначили його фактичне місце знаходження. Або, якщо у вас є земельна ділянка і в  Держкадастрі  є обмеження на обробіток цієї землі, бо вона відноситься до історичної спадщини, як от курган, то ви можете подати звернення на уточнення інформації, чи вся земельна ділянка належить до кургану, чи якась її частина. А якщо  вам не визначили, і обмеження за кадастровим номером є, то це фактично обмеження на обробіток всієї земельної ділянки формально за законом. Я вам раджу перед укладенням договору оренди, перевірити в кадастрі, що там у карті. Принаймні, до війни все було в ній видно. Тобто, якщо не ви самі, то земельний фахівець в ОТГ  вам цю інформацію має дати", - зазначив Анатолій Косован.

    Додамо, що 16 березня о 12:00  Анатолій Косован, керуючий партнер юридичної фірми Kosovan Legal Group, проведе онлайн-мітап на тему "Відшкодування ПДВ: практичні поради і реальні алгоритми дій". Реєстрація безкоштовно.

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ