ФГ «Добробут» - значить добру бути!
Цього року День фермера на Дніпропетровщині відбувся у ФГ «Добробут» Криворізького району Софіївської ОТГ.
Голова господарства Анатолій Савич Куліш привітно зустрів шановних побратимів -фермерів і щиро поділився набутим досвідом.
За своє півстолітнє хазяйнування на землі Анатолій Савич довів, що є справжнім хазяїном українського села і легендою Січеславщини. Його детальна екскурсія по господарству викликала цікавість навіть у тих, хто далекий від землеробства. Всі із здивуванням відзначили масштаби порядку на території "Добробуту" і пересвідчилися, що тут - добру бути. Бо його тут витоки.
Анатолію Кулішу цього року виповниться 85 років, і він зміг зробити своє господарство одним з найпотужніших в області.
За словами заступника голови ВКФ Анатолія Гайворонського, Анатолій Савич Куліш - людина - легенда.
"На нього рівняються, бо він нині, попри все, застосовує нові технології в землеробстві. У нього завжди є чому повчитися", - наголосив Анатолій Гайворонський.
Сам Анатолій Савич без лукавства розповів про свою відданість фермерському ремеслу.
"Я взяв кредит 12 млн. Виплатив. Знову другий кредит взяв. От сьогодні мені повинні з Голландії привезти маніпулятор 6 - метровий, по внесенню рідких добрив КАСа. Такого здається ще в області немає.
Взагалі у мене 2 комбайни, 10 тракторів, імпортні сівалки, три зерносушарки, автомашини. Вирощуємо 8 сільгоспкультур: льон, пшеницю, ячмінь, кукурудзу та інші", - зауважив голова господарства.
Безперечно, Анатолій Савич - неперевершений комунікаційник, бо не було жодного запитання, на яке б він не дав відповіді і не пояснив свої дії.
"У мене комбайн має бути біля ниви. Достигло, відразу збираємо. Не так, як кажуть, нива для комбайну. Насправді, комбайн для ниви. У Європі навантаження на комбайн 150 га -180 га, а у нас 1000 - 1300 га. І беремо ми здебільшого вжиту техніку, але в мене стоять нові. Минулого року за кредит 14 млн. взяв.
Сівалки теж маю різні. Ось одна, 4 м захват, я її переробив. Ножі стерлися. Я знайшов металургів у Кривому Розі, вони зробили для неї з нержавійки коронки, на глибину до 30 см. Причому, досить цінна рекомендація, бо я критикую постійно кіровоградські сівалки за непрактичність.
Сівалка Бернар теж є. Задоволений нею. Є сівалка американська , їй 15 років. За день вона сіє 15 га" - поділився фермер.
Анатолій Савич також детально розповів про роботу зерносушарки і навіть продемонстрував її потужний гул.
"Я їду і бачу, як маса людей розтягують тік, що ви робите, кажу. Вони відповідають, що це їхнє майно. Питаю, скільки вам заплатить? 20 тисяч попросили. Сказав, щоб все поскладали назад, гроші привезу. Тепер це все тут працює.
Я сам спроектував сушарку. Вона і сушить, і охолоджує. У мене так часто : вночі малюю проект, а вдень втілюю в життя", - з пієтетом зазначив Анатолій Куліш.
До речі, на території господарства розташована теплиця, скважина, ємкості для поливу, які збирають дощову воду, бокси, куди може заїхати будь - яка техніка. Є і підвал, де в майбутньому вирощуватимуть гриби.
Все в чистоті та порядку. Жодної бур'янини чи сміття. І це притому, що в господарстві небагато людей.
"У нас працює всього 4 механізатора, бо водія забрали на службу. Але ми не зупиняємося, щось оновлюємо, придумуємо і рухаємося. Одним словом - покращуємо. Тому і врожаї нас чекають", - сказав Анатолій Савич.
За його словами, чіпке око хазяїна завжди виручало.
"Знову їду, а в чоловіка плити лежать на подвір'ї. Кажу, будеш будуватися. Та ні, та як. ..Я кажу - продай їх мені. Називає цифру. Я беру. І викладаю плитами дорогу. Там вони горою б валялися, а в мене - для справи. От тільки дороги між полями в громаді погані. Комбайн з трудом під'їжджає. Треба ремонтувати їх", - зауважив досвідчений господар.
На мудру Кулішівську думку, виходити в поле треба тричі: посіяти, підживити і убезпечити культури від шкідників та зібрати врожай. І це досить реально. Нині фермер тільки випробовує цю технологію, але впевнений, що так має бути. І земля за це віддячить.
І люди - теж!
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я