Генерали і полковники ЗСУ без доказів вини кинуті за грати, у них є бойовий імунітет

За матеріалами інтернет-видань 09.02.2025 223
Григорій Омельченко нагороджений медаллю Міжнародної ...
   Повідомлення про затримання генералів Юрія Галушкіна, Артура Горбенка і полковника Іллі Лапіна, яких підозрюють у злочинній недбалості під час оборони півночі Харківської області у травні 2024 року, викликало великий громадський резонанс, як свого часу інформація про «епідемію прокурорської інвалідності». Арешт військових такого рангу породив різноманітні оцінки, заяви і коментарі в суспільстві. Про справу публічно висловились діючі військові, ветерани війни, журналісти, блогери, експерти, політики, громадські діячі.
   Григорій Омельченко, Герой україни, генерал-лейтенант, сторінка ФБ ( скорочено).
   Одночасно під кримінальним переслідуванням опинився і колишній командир 155-ї механізованої бригади «Анна Київська» полковник Дмитро Рюмшин. Співпадіння? Не думаю…
   На затримання і арешт генералів і полковників гостро відреагували: керівник департаменту патрульної поліції, генерал, «кіборг» Євгеній Жуков, діючий офіцер ЗСУ, «кіборг» Максим Грищук, ветеран АТО Олексій Петров, генерал-майор Дмитро Марченко (керував обороною Миколаєва), підполковник Богдан Гарнага, ветеран війни Сергій Позняк та інші, які стали на захист і підтримку бойових побратимів.
   Як заявив генерал Жуков: «Справу ведуть цивільні, які не знають, чим марш відрізняється від рейду».
   А 125 бригада ТрО опублікувала заяву (згодом видалена з публічного доступу), в якій заявила про підтримку генерала Горбенка. В ній йдеться про те, що «підрозділ на чолі з комбригом вів бої на Харківщині на величезному шматку кордону з дефіцитом людей, боєприпасів і підтримки. Ми віримо в справедливість і віримо, що зможемо в суді розповісти справжню правду про події на Харківщині", – сказано у заяві.
   Аналогічну заяву поширив 231-й окремий батальйон ЗСУ про свого екскомбата Дмитра Рюмшина, якого називають "виключно вимогливим, дисциплінованим та досвідченим командиром. Його рішучість та фаховість дозволили нашому батальйону виконати чимало складних завдань у найгарячіших точках фронту. Ми вимагаємо проведення об’єктивного та швидкого розслідування, ретельного вивчення фактів цієї справи. Полковник Рюмшин заслуговує на справедливе ставлення, зважаючи на його вагомий внесок у захисті нашої держави», – йдеться в заяві батальйону.
   Секретар парламентського Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, полковник СБУ, фронтовик Роман Костенко дав, на мою думку, найбільш об’єктивну оцінку ситуації щодо арешту військових такого рівня.
   «Зараз цих генералів і командирів судять цивільні суди. Ними займається ДБР, яке не має жодного досвіду поля бою, аби зрозуміти, які наслідки були від тих чи інших ухвалених рішень. Бо неможливо, навіть коли говорять про експертизи, щось зробити після того, як уже бій відбувся. Усі ці цивільні люди порівнюватимуть (ситуацію з кримінального провадження) із якимись ідеальними статутними ситуаціями, як це має бути, і не розуміючи, що насправді зараз відбувається на полі бою», — заявив Костенко в ефірі Radio NV.
   Нардеп зауважив, що бачив одне з обвинувачень, у якому сказано, що "оборону не було організовано згідно зі статутом".
«Бо так воно виглядає: тобі не дали сил і засобів, ти недопрацював або просто ти як командир віддав наказ, а солдати самі відійшли, — все, ти винен, завтра будеш знаходитися там, де Галушкін — за ґратами. Я вважаю, це скринька Пандори, яка негативно вплине на командирів усіх ланок на полі бою», — заявив нардеп.
   Костенко пояснив, що командири, які виконуватимуть завдання з оборони в умовах обмежених ресурсів, розумітимуть, що можуть отримати покарання за невиконання цього завдання, але не за перше СЗЧ, так само, як і солдати.
   «І ті, хто ухвалюють ці рішення (про затримання командирів), — це великий злочин з боку влади робити так», - наголосив народний депутат, «кіборг» полковник Костенко.
   Головком ЗСУ Сирський затримання вищих офіцерів ЗСУ не коментував, а президент Зеленський у вечірньому зверненні 20 січня подякував правоохоронцям за "хорошу роботу щодо справедливості у військових справах".
   "Я дякую правоохоронцям за сьогоднішні кроки, і важливо, щоб люди відчували, що статус чи будь-які вчорашні заслуги не скасовують верховенства права".
   В соціальних мережах люди вважають, що цими арештами він навмисно дискредитує вище військове керівництво ЗСУ і перекладає на генералів свою відповідальність за провали в обороні країни, які виникли з його вини як президента України і верховного головнокомандуючого ЗСУ.
   На думку людей, Зеленський і Єрмак психологічно готують населення країни до оголошення підозри ексголовнокомандуючому генералу Валерію Залужному, якого хочуть зробити «винним» у здачі півдня України і окупації Херсона.
 
   За матеріалами кримінального провадження, фігурантами є бригадний генерал Юрій Галушкін, який обіймав посаду командувача оперативно-тактичного угруповання (ОТУ) «Харків», генерал-лейтенант Артур Горбенко , який був командиром 125-ї окремої бригади Тероборони ЗСУ та полковник Ілля Лапін, який раніше очолював 415-й батальйон цього з’єднання.
За версією слідства, військові посадовці не підготували оборону прикордонних районів Харківщини і втратили управління боєм під час повторного наступу рашистів на обласний центр. Серед іншого, фігуранти порушили вимоги бойових статутів при підготовці оборонних рубежів у зоні відповідальності військових з’єднань та підрозділів ОТУ.
   Крім того, у ході бою посадовці не використали весь арсенал можливих заходів для відбиття та зупинення наступу агресора.
Це, на думку слідчих і прокурорів, призвело до захоплення частини території східного регіону України, де наразі тривають запеклі бої. Ініційовані правоохоронцями спеціалізовані експертизи підтвердили факти злочинної діяльності фігурантів, стверджують ДБР, СБУ і Генпрокуратура.
   На підставі зібраних доказів затриманим Юрію Галушкіну, Артуру Горбенку і Іллі Лапіну повідомлено про підозру у вчинені злочинів, передбачених двома статтями ККУ:
ч. 4 ст. 425 (недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах воєнного стану);
ст. 429 (організація самовільного залишення поля бою).
Комплексні заходи проводила військова контррозвідка СБУ спільно з ДБР за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора, - йдеться у спільному офіційному повідомленні.
***
   Печерський районний суд м. Києва у закритому режимі взяв під варту Юрія Галушкіна, Артура Горбенка і Іллю Лапіна. Своєї вини арештовані не визнають.
   Всі вони захищали Україну з перших днів повномасштабної війни, мають державні нагороди.
   Лицар трьох орденів Богдана Хмельницького (І,ІІ,ІІІ ступенів) генерал Юрій Галушкін (54 роки) заявив: «Я маю честь! Незважаючи від того, як і коли завершиться розслідування та суд, я готовий, навіть у званні бригадного генерала, але на посаді звичайного рядового солдата, воювати за Україну. Якщо, попри стан здоров’я, я зможу знищити ще одного окупанта, це принесе більше користі державі, ніж судовий процес і мій арешт. Це дозволить мені зберегти честь. Нинішні судові процеси є свавіллям, які можуть вплинути на рішучість і дії військових командирів».
   Генерал Артур Горбенко (60 років) нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІІ ст., медалями «Захисник Вітчизни» і «За бойові заслуги»; відомчими нагородами: медаль МОУ «Хрест Сил територіальної оборони» (за особисту мужність, вміле керівництво бригадою), почесний нагрудний знак Головнокомандувача ЗСУ «Сталевий хрест», подяка від Голови Верховної Ради за оборону м. Харкова та іншими відзнаками.
   Полковник Дмитро Рюмшин, лицар ордену Богдана Хмельницького ІІІ ст. (11.04.2022) – «за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі».
   Нагадую, що «самого чесного голову СБУ» (оцінка Зеленського), лейтенанта Баканова, звільненого президентом Зеленським у липні 2022 року за «неналежне виконання своїх службових обов’язків, що призвело до людських жертв і тяжких наслідків», правоохоронні органи «не саджають». Хто ж його посадить, він же друг дитинства з одного криворізького двору самого президента.
   Бездіяльність Баканова має явні ознаки злочину, передбаченого ч. 4 ст. 425 ККУ (за цією статтею висунута підозра генералам і полковнику). До цього часу суспільству не повідомили, яке покарання понесли підлеглі Баканова, які 5 березня 2022 року в автомобілі СБУ застрелили співробітника ГУР МОУ, учасника російсько-українських переговорів у Білорусі Дениса Кірєєва, а тіло викинули на вулицю. Сиротами залишилося троє дітей. Указом президента Кірєєв нагороджений (посмертно) орденом Богдана Хмельницького ІІІ ст. 6 квітня того ж року.
    Реакція парламентського Комітету
   Відреагував на «звинувачення окремих військовослужбовців старшого та вищого офіцерського складу ЗСУ» і парламентський Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки, заявивши, що «в умовах протидії збройній агресії з боку росії заяви та дії, що здатні призвести до дискредитації Збройних Сил України, становлять загрозу єдності нашого народу й впливають на обороноздатність держави».
   Комітет нагадав, що за його ініціативи 15 березня 2022 року Верховною Радою України було ухвалено важливі зміни до чинного законодавства, які передбачають запровадження під час дії правового режиму воєнного стану бойового імунітету. Він є правовим запобіжником, який виключає кримінальну протиправність діяння та передбачає можливість обґрунтованого звільнення військовослужбовців (зокрема, представників військового командування) від кримінальної відповідальності за діяння, вчинені в умовах дії воєнного стану, в першу чергу, під час відсічі збройної агресії російської федерації.
Комітет одноголосно ухвалив рішення, в якому зазначив свою позицію:
1). Визнаючи необхідність ретельного вивчення подій, які могли призвести до тяжких наслідків та зашкодити національній безпеці держави, не піддаючи сумніву компетенцію відповідних правоохоронних органів, Комітет вбачає в ухвалених рішеннях ознаки вибіркового застосування норм права, про що свідчить виокремлення певних подій і певних осіб на тлі відсутності належної та своєчасної правової оцінки інших подій та дій інших осіб, на які неодноразово вказував Комітет у своїх рішеннях. На думку членів Комітету, такий підхід може призвести до порушення наріжних принципів рівності усіх перед законом і судом, об’єктивності, неупередженості і справедливості.
2). Застосування надмірно суворих запобіжних заходів щодо чинних військовослужбовців Збройних Сил України, активних учасників бойових дій, на думку членів Комітету, є непропорційним та могло ґрунтуватися на довільному тлумаченні норм чинного законодавства. На думку членів Комітету, демонстративне заґратування офіцерів і генералів, відзначених державними нагородами за участь у відсічі збройній агресії, встановлення щодо них надмірної суми застави в очах суспільства де-факто ставить знак рівності між особливо небезпечними злочинцями і людьми, що зі зброєю в руках боронили незалежність України.
3) Члени Комітету наголошують на необхідності уникнення офіційними особами будь-яких заяв або коментарів, здатних вплинути на формування у громадян хибного враження щодо розслідуваних подій, передчасного уявлення про провину військовослужбовців, чиї дії ще не отримали належної правової оцінки суду. Будь-які маніпуляції чи спекуляції на такій чутливий темі не тільки порушують конституційний принцип презумпції невинуватості, але й здатні сприяти намаганням ворога підірвати взаємну довіру суспільства і Збройних Сил».
   Головком ЗСУ Сирський дотримався рішення парламентського Комітету і арешт генералів і вищих офіцерів не коментував.
Зеленський же у вечірньому зверненні 20 січня проігнорував рішення народних депутатів. Чи він забув про ганебний брифінг МВС за участі міністра Авакова і Генпрокурора Рябошапки 12 грудня 2019 року, де він був присутній як «весільний генерал». На брифінгу міністр Аваков назвав імена «обгрунтовано підозрюваних» у вбивстві журналіста Павла Шеремета.
   Зеленський подякував Авакову і Рябошапці за буцімто розкриття вбивства, чим порушив конституційний принцип презумпції невинуватості. «Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду; ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину; обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях; усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь» (частини перша, друга, третя статті 62 Конституції України).
   Своєю присутністю на брифінгу президент благословив МВС і Генпрокуратуру довести правдивість їх брехливої версії будь-яким способом. Справа залишається не розкритою до цього часу…
   Нагадую Зеленському, що народні депутати-корупціонери, яких він привів у парламент від партії «Слуга народу», призначені ним міністри оборони Рєзніков («золоті яйця») і Умєров, які відповідальні за озброєння ЗСУ, посадові особи, відповідальні за виробництво сотень тисяч бракованих мін до мінометів, їх прийомку і направлення на фронт, «липові прокурори-інваліди» не арештовані до цього часу.
    Ось такий він «статус» у слуг народу і їхні «вчорашні заслуги», які, як виявляється «скасовують верховенство права» і порушують наріжні принципи рівності усіх перед законом і судом, об’єктивності, неупередженості і справедливості».
           МОЇ ВИСНОВКИ
   Вивчивши доступні у відкритому доступі матеріали кримінальних проваджень щодо генералів і полковників, заяви їхніх захисників, «докази» надані прокурорами, а також інші фактичні дані, з якими мені вдалося ознайомитися, як кандидат юридичних наук (доцент) в сфері кримінального процесу, слідчий МВС і начальник відділу військової контррозвідки СБУ в минулому я дійшов до таких висновків:
1). Оголошена генералам Юрію Галушкіну, Артуру Горбенку і полковнику Іллі Лапіну підозра у вчиненні ними злочинів, передбачених ч.4 ст. 425 і ст. 429 є необґрунтованою і НЕ базується на незаперечних об’єктивних доказах.
2). Підозра оголошена взятому під варту полковнику Дмитру Рюмшину у вчиненні ним злочину, передбаченого ч.4 ст. 426 ККУ (бездіяльність військової службової особи, що вчинена в умовах воєнного стану та заподіяла істотну шкоду) викликає сумніви, оскільки базується на недостатніх фактичних даних.
3). Обрана Галушкіну (без права на заставу), Лапіну (без права на заставу), Горбенку і Рюмшину (обом з правом на гігантську заставу) міра запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є незаконною, необґрунтованою і безпідставною. Вона обрана за надуманими мотивами, припущеннями і носить явно демонстративний політизований характер залякування інших генералів і воєначальників ЗСУ.
4). Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м’яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
   Доказів вважати, що Галушкін, Горбенко, Лапін і Рюмшин можуть впливати на свідків, потерпілих, переховуватися чи ухилятися від слідства, прокурори суду не надали.
5). Відповідно до ст. 182 КПК України розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 Кодексу.
   Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов’язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
   Розмір застави (як альтернатива міра запобіжного заходу тримання під вартою) визначений слідчим суддею щодо підозрюваних Горбенка (25 млн грн) і Рюмшина (50 млн грн) є завідомо непомірним для них. Суддя порушив вимоги ст. 182 КПК України.
6). Кримінальні провадження щодо Галушкіна, Горбенка, Лапіна і Рюмшина є політично вмотивованими, мають явні ознаки вибіркового застосування норм права, про що свідчить виокремлення певних подій і певних осіб на тлі відсутності належної та своєчасної правової оцінки інших подій та дій інших осіб, на які неодноразово вказував парламентський Комітет у своїх рішеннях.
5). Такий підхід, схвалений президентом Зеленським, призвів до систематичного порушення наріжних принципів рівності усіх перед законом і судом, об’єктивності, неупередженості і справедливості.
6). Назріла крайня необхідність відновлення військових судів для розгляду кримінальних проваджень щодо військовослужбовців суддями із відповідною військовою підготовкою та за участі присяжних з числа офіцерів-учасників бойових дій.
7). Законодавчо наділити Військову службу правопорядку повноваженнями здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень, вчинених військовослужбовцями або поновити цю функцію у військовій прокуратурі на період війни або дії воєнного стану.
   В одній із попередніх публікацій я попереджав, що нове інформаційне "цунамі" владою буде організоване після того, як затихне скандал з «епідемією прокурорської інвалідності». Ніхто з цих «липових інвалідів» до цього часу не арештований і до кримінальної відповідальності не притягнутий.
   На завершення допису, хочу нагадати дещо українським генералам. Як казав відомий герой серіалу «Сімнадцять миттєвостей весни» штандартенфюрер СС Отто фон Штірліц: «запам’ятовується останнє».
   Пам’ятаєте моє минулорічне публічне звернення до вас, панове генерали і офіцери, не допустити незаконного звільнення Головнокомандувача ЗСУ генерала Залужного? Я вас попереджав, що якщо промовчите і не захистите Залужного, то зрадите не лише свого бойового побратима, а й Бога і попадете під прес незаконних звільнень і кримінальних переслідувань. Після безпідставного звільнення Залужного із ЗСУ викинуто близько 20 генералів, як непотріб, і репресивна машина почала їх пресувати…
   Щоб освіжили пам’ять, рекомендую прочитати мою статтю «Панове генерали і офіцери, своїм мовчанням ви зрадите Бога і Україну, якщо допустите звільнення свого Головнокомандувача генерала Залужного!»  
   Слава Україні та її захисникам!
Слава тим, хто не втратив честь!
Україна понад усе!
Честь маю
Григорій ОМЕЛЬЧЕНКО,
Герой України, генерал-лейтенант,
почесний голова Спілки офіцерів України.
Нагороджений орденом Держави,
орденом князя Ярослава Мудрого V ст.,
орденом ООН “Діяння на благо народів”,
медаллю ЄС “Європа – союз цінностей”,
вищою відзнакою Королівського канадського легіону
імені Пилипа Коновала – Хрест «Вікторія»,
Хрестом Союзу українських вояків УПА в Канаді
«За заслуги у розбудові і обороні Української Держави».
Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ