ГОВОРИЛИ-БАЛАКАЛИ: АЛЕ ХТО Ж І ПРО ЩО НАСПРАВДІ ДОМОВЛЯЛИСЯ?
Точніше чим завершилися перемовини про мир між Росією і США
В Ер-Ріяді завершились переговори делегацій Росії та США, повідомили державні ЗМІ Росії. Розмова тривала 12 годин. Вони проходили після зустрічі представників України з американською командою днем раніше.
За даними джерел державних ЗМІ Росії, спільну заяву за результатами перемовин сторони оприлюднять 25 березня.
У центрі обговорень - зупинка ударів по енергетичних об'єктах та цивільній інфраструктурі, а також припинення атак у Чорному морі. Кремль також зацікавлений обговорити відновлення Чорноморської зернової угоди.
Тристоронніх переговорів не передбачається - у Вашингтоні заявили, що зустрічі відбудуться окремо, про це ж говорять і в Києві.
Українська команда після перемовин з США у неділю залишається в Ер-Ріяді та планує провести ще один раунд переговорів з американською делегацією після завершення зустрічі США та Росії.
Хоча Володимир Зеленський каже про "технічний" характер зустрічі, а Росія відправила до Саудівської Аравії чиновників не найвищого рангу, у США сподіваються на швидке досягнення повного перемир'я - до Великодня.
Підпис до фото,За даними ЗМІ, переговори проходять у готелі Ritz-Carlton
Переговори стартували в неділю: американська делегація зустрілася з українською.
Під час переговорів між Україною та США обговорювалась безпека судноплавства та припинення атак на українські порти. Також йшлося про обмін полоненими.
Зустріч делегацій Росії та США - закрита, працівники служби держбезпеки Саудівської Аравії попросили журналістів залишити територію готелю Ritz-Carlton, передає кореспондент ТАСС.
Як повідомили "Суспільному" співрозмовники, ознайомлені з ходом перемовин, на зустрічі представників Росії та США розглядатимуть узгоджені з Україною напередодні напрацювання для припинення вогню.
Предметом обговорення є зупинка ударів по енергетичних об'єктах та цивільній інфраструктурі, а також припинення атак у Чорному морі.
Окрім цього, за словами співрозмовника, українська сторона очікує, що на зустрічі американській делегації вдасться досягти проміжних конструктивних домовленостей з РФ, проте очікування від Росії доволі стримані.
Спеціальний посланець Дональда Трампа по Україні Кіт Келлог минулого тижня досить докладно розповів про формат майбутніх переговорів.
"Відбудуться непрямі дискусії. Одна група буде в одній кімнаті, а інша - в іншій. І вони вестимуть переговори - це як човникова дипломатія в одному готелі. Так це і буде працювати. Ми з'ясуємо, які позиції всіх", - сказав Келлог.
Цей формат підтвердив і президент України. Після телефонної розмови з Трампом Зеленський заявив, що жодних прямих контактів із російською стороною не планується.
"Будуть технічні наші команди, я так розумію, структура така, що зустріч буде України з Америкою. А потім Америка з Росією. Або це будуть паралельні такі зустрічі в одній країні на одну тематику", - сказав Зеленський.
Що конкретно обговорюють
Кремль заявив, що в центрі обговорень з американською делегацією - поновлення Чорноморської зернової ініціативи, з якої росіяни вийшли у 2023 році.
Це була пропозиція президента Трампа і президент Путін дав на це згоду, сказав журналістам речник російського президента Дмитро Пєсков.
Після виходу Росії з угоди в серпні 2023 року Україна створила новий "тимчасовий експортний коридор", який охоплював західне узбережжя.
Росія сподівається, що відновлення угоди дозволить їй експортувати сільськогосподарську продукцію та добрива через Чорне море, що стане певним полегшенням від західних санкцій.
У розмові з Reuters речник ВМС України Дмитро Плетенчук заявив, що зараз Україна "контролює ситуацію на морі", додавши, що переговори "насправді нічого не змінять".
ЗСУ знищили частину флоту Росії, інші кораблі сховались у Новоросійську. Хоча Росія досі б'є ракетами по порту в Одесі та нищить його інфраструктуру, вбиває моряків.
У звітах США й заявах Волтца йшлося про ширше обговорення "припинення вогню на морі". Радник голови ОП Сергій Лещенко також вказував, що Україна піднімає питання припинення ударів по портовій інфраструктурі Одещини та інших регіонів.
За словами спецпредставника президента США Стівена Віткоффа питання енергетичної інфраструктури та цілей в акваторії Чорного моря "вже узгоджені з росіянами". "Сподіваюся, що українці погодяться на це", додав він.
Підпис до фото,Новий маршрут українських кораблів після зупинки Зернової угоди
Після телефонної розмови Трампа і Путіна минулого тижня США заявили, що переговори в Саудівській Аравії будуть зосереджені на реалізації "енергетичного та інфраструктурного перемир'я".
У телефонній розмові Трамп і Зеленський домовилися говорити про те саме - призупинення ударів по "енергетичній та іншій цивільній інфраструктурі".
Як уточнив речник МЗС України Георгій Тихий, представники України обговорюватимуть із США можливі об'єкти енергетичної та критичної інфраструктури, атаки на які мають припинитися.
Вчора в ефірі американської телерадіокомпанії CBS радник США з національної безпеки Майк Волтц також говорив про "припинення вогню у повітрі".
В Кремлі за результатами телефонного дзвінка Трампа і Путіна заявили про призупинення ударів лише по "об'єктах енергетичної інфраструктури". Хоча ці удари не тільки не припинилися, а й посилилися в останні дні. Росія продовжує атакувати цивільну інфраструктуру з повітря, і обидві сторони звинувачують одна одну в ударах по енергетичних обʼєктах.
І США, і Україна наголошують, що переговори цього тижня будуть технічними.
Але США висловили сподівання як на "запровадження, так і на розширення режиму часткового припинення вогню".
Радник з національної безпеки президента США Майк Волтц навіть висунув ідею почати переговори про заморожування ліній фронту "там, де вони є на даний момент".
"Ми домовилися, що наші технічні групи зустрінуться в Ер-Ріяді найближчими днями, щоб зосередитись на реалізації та розширенні часткового припинення вогню, досягнутого президентом Трампом із Росією", - написав Волтц у соцмережі X, розповідаючи про підсумки своєї телефонної розмови з радником Путіна із зовнішньої політики Юрієм Ушаковим.
Хто веде переговори
Американську делегацію в Ер-Ріяді очолюють старший директор Ради нацбезпеки США Ендрю Пік та директор планування політики США Майкл Антон, повідомила агенція Reuters.
Стівен Віткофф раніше розповідав Fox News, що в Саудівську Аравію вирушать держсекретар Марко Рубіо і радник Трампа з національної безпеки Майк Волтц.
Підпис до фото,Майкл Антон
Майкл Антон - відома фігура в американській політиці. Він був спічрайтером колишнього мера Нью-Йорка Рудольфа Джуліані, потім перейшов до Ради національної безпеки США.
Антон працював прессекретарем Кондолізи Райс, яка очолювала Раду до 2005 року. Після цього тривалий час Майкл Антон був спічрайтером австралійського медіамагната Руперта Мердока.
У 2017, під час першого президентського терміну Трампа, він ненадовго повернувся на урядову службу. А 2025 року став директором планування політики у новій адміністрації Трампа.
Він також відомий своїми різноманітними захопленнями, не пов'язаними з політикою. На початку 2000-х Антон написав (під прозорим псевдонімом Ніколас Антонджаванні) книжку "Костюм: макіавеллівський підхід до чоловічого стилю".
А 2018 року він на один день повернувся на держслужбу - щоб як шеф-кухар приготувати в Білому домі вечерю для Трампа і Макрона.
Підпис до фото,Ендрю Пік
Ендрю Л. Пік - нове обличчя за столом перемовин. У Раді нацбезпеки він очолював раніше напрямок, повʼязаний з Європою та Росією, займався справами Ірану та Іраку в Держдепартаменті США.
Пік має ступінь доктора філософії в міжнародних відносинах, а його дисертація присвячена проксі-війнам Ірану, Росії та Пакистану.
Він служив в Афганістані офіцером розвідки, а пізніше був спеціальним радником Групи ініціатив генерала Джона Аллена.
Підпис до фото,Українську делегацію очолює міністр оборони Рустем Умєров
Українська делегація складається з фахівців енергетичного сектору і військових, сказав ВВС речник МЗС Георгій Тихий.
Політичного керівництва країн на обговореннях не буде, зазначив він. У неділю, після перших зустрічей у Саудівській Аравії Володимир Зеленський також повідомив, що до його переговорної команди входять військові, дипломати і представники Міністерства енергетики.
Крім міністра оборони України Рустема Умєрова, до складу делегації входить заступник глави Офісу президента Павло Паліса, повідомляв Sky News.
Вони обидва вже брали участь у попередній зустрічі з представниками США в Саудівській Аравії.
Нарешті, оголосила свій склад делегації і Росія.
До Саудівської Аравії вирушили два не найочевидніші перемовники: сенатор від Сахалінської області Григорій Карасін і радник директора ФСБ Сергій Беседа.
Підпис до фото,Григорій Карасін
75-річний Григорій Карасін - кар'єрний дипломат. Він почав працювати в МЗС ще в 1970-х, за радянських часів дослужився до радника посольства у Великій Британії.
З 1993 по 1996 роки він працював прессекретарем МЗС, а в другій половині десятиліття був заступником міністра - спочатку Євгена Примакова, потім Ігоря Іванова. Після цього Карасін провів п'ять років послом у Лондоні, а з 2005 по 2019 рік обіймав посаду статс-секретаря - заступника міністра закордонних справ.
2019 року він залишив дипломатичну службу і став членом Ради Федерації.
З 2022 року Карасін перебував під санкціями США, ЄС, Великої Британії та України за схвалення повномасштабного вторгнення в Україну і ратифікацію анексії українських регіонів.
У своїх останніх інтерв'ю Карасін послідовно дотримувався антизахідної позиції: наприклад, звинувачував США в розвалі СРСР, а першого російського главу МЗС Андрія Козирєва називав "слухняною американцям фігурою" з "нікчемною долею".
Утім, після телефонної розмови Трампа і Путіна Карасін похвалив Білий дім за розуміння російської позиції. Як вважає Карасін, Вашингтон, на відміну від Європи, "усвідомлює вимоги Москви щодо припинення примусової мобілізації в Україні та зупинення військової допомоги Києву для досягнення перемир'я".
Підпис до фото,Генерал-полковник Сергій Беседа
Про інтерес до України радника директора ФСБ Сергія Беседи писали ще 2014 року. Тоді Беседа очолював П'яту службу ФСБ, яка опікується закордонним напрямком діяльності силового відомства.
У квітні 2014 року МЗС України звернулося із запитом до ФСБ із проханням пояснити, що робив Сергій Беседа в Києві 20-21 лютого. Саме в ці дні українські силовики почали масово застосовувати вогнепальну зброю проти протестувальників у центрі Києва.
Джерела в ФСБ тоді повідомили, що Беседа займався організацією безпеки посольства та інших установ Росії.
Саме П'ята служба ФСБ та її керівник Сергій Беседа відповідали за інформацію, яку надавали Путіну перед повномасштабним вторгненням в Україну 2022 року, писало російське видання "Важные истории".
У 2023 році керівник Головного управління розвідки (ГУР) України Кирило Буданов називав Беседу людиною, "яка завжди приносила проблеми Україні". Буданов не уточнював, чим саме Беседа небезпечний, і лише сказав, що той займався "активними операціями на території України".
Сергій Беседа залишив посаду очільника П'ятої служби ФСБ тільки 2024 року і тепер обіймає посаду радника директора ФСБ.
Про що говорили Україна та США днем раніше
Напередодні в Ер-Ріяді відбулися російсько-американські консультації. Українську делегацію очолював міністр оборони Рустем Умєров.
"Розмова була конструктивною і змістовною - обговорили ключові питання, зокрема в енергетичній сфері", - заявив Умєров у соцмережі Х.
Під час зустрічі обговорювали припинення обстрілів українських портів у Херсонській та Миколаївській областях і в Одесі, а також питання інфраструктури та безпеки судноплавства.
Делегації також говорили про припинення вогню та повернення українських дітей і військовополонених, повідомив радник керівника Офісу президента Сергій Лещенко в ефірі телемарафону.
"Йшлося про взаємне припинення вогню - ми не атакуємо їхні об'єкти на морі, у тому числі річкові, вони не атакують наші об'єкти та наші порти", - сказав він.
Лещенко зазначив, що переговори - це технічний процес і подібні зустрічі стануть регулярними.
Про деталі перемовин розповів також Володимир Зеленський.
"Сьогодні вже друга зустріч української та американської команд у Саудівській Аравії. Цього разу більш технічного рівня – наші військові, наші дипломати, наші представники міністерства енергетики", - заявив Зеленський.
Українська сторона не згадувала про зернову угоду й Чорне море. Раніше українська, російська та американська сторона анонсували початок перемовин у Саудівській Аравії 24 березня.
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я