Інформація для сільськогосподарських виробників зерна

За матеріалами інтернет-видань 11.07.2025 144
Інформація для сільськогосподарських виробників зерна

Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровської області повідомляє, що зберігання зерна у полімерних зернових рукавах стає все більш популярним. Це альтернативний вид зберігання зернових та силосу. Переваги даного методу полягають в мінімальних одноразових витратах, можливості зберігати і сортувати зерно на території власного господарства.

Зберігання зерна в рукавах складається з чотирьох основних етапів:

- Підготовка майданчика;

- Закладання рукавів;

 - Контроль під час зберігання;

- Вивантаження.

Крок 1. Підготовка майданчика для зберігання зерна

Перше, що повинен зробити фермер, який буде використовувати зернові рукави, - це обрати місце. Фахівці рекомендують ставити їх на невеликому схилі у 3-5%, для того, щоб дощова чи тала вода могли самостійно відходити. По-друге, ділянка має бути чистою - без грудок, які можуть пошкодити плівку та залишків врожаю, що приваблює гризунів. Якщо є така необхідність, можна провести дискування та коткування для ущільнення землі. Аналогічно рукава можна встановлювати й на іншому покритті - асфальті чи бетоні.

Крок 2. Закладання зерна

Закладка зерна в рукави здійснюється спецтехнікою - зернопакувальниками. Якщо така техніка відсутня, її можна орендувати або ж замовити послуги компанії, яка здійснює цей вид робіт. Процес відбувається таким чином, що вантажівки підвозять збіжжя, а спеціальні агрегати перевантажують його в рукав.

На цьому етапі важливо спостерігати, щоб завантаження рукава відбувалась в однаковому помірному темпі. Це дозволить зерну рівномірно розійтись площею конструкції. Слід уникати розтягнень рукава, згинів та залишків повітря.

Щодо культур, то тут обмежень немає. Традиційно в рукавах зберігають пшеницю, ячмінь, кукурудзу, соняшник, сою. Також туди можна помістити силос чи зелену масу. Як правило, збіжжя має мати базисну вологість, оскільки функцією досушування рукава не оснащені.

Крок 3. Контроль зберігання

Традиційно огляд рукава здійснюється раз на тиждень. Головні проблеми з якими стикається фермер при такому виді зберігання - це пошкодження матеріалу гризунами чи птахами, а також вода та повітря всередині. Тому рекомендується щотижнево проводити контроль якості зерна.

Якщо ж рукав прорвано чи пошкоджено, то потрібно терміново провести ремонт. Його здійснить без складнощів й сам аграрій за допомогою спеціальної клейкої стрічки чи монтажної піни.      

Щоб уникнути механічних розривів птахами чи гризунами, деякі аграрії розкидують отруту на невеликій відстані від рукава. Від птахів застосовують звукові відлякувачі. Також потрібно стежити, щоб при завантаженні чи контролі біля рукава не залишилось розсипаного зерна, що буде приманкою для шкідників. Якщо таке сталося, потрібно ретельно його зібрати залишки. Після здійснення контролю необхідно знову ж щільно закрити рукав.

Скільки оптимально може зберігатись зерно в рукаві?

Тут однозначної відповіді не має. Оптимальний строк, якщо дотримано всю технологію зберігання, 6 місяців. Проте є такі види, які дозволять збільшувати термін до 1 року.

Крок 4. Вивантаження зерна

Процес вивантаження зерна може бути здійснений, як спеціальною технікою - вивантажувачем так і самотужки за допомогою скребкового підбирача, пневмопилососа чи ковшового навантажувача. Починати виймати зерно слід з того кінця, де ви закінчили завантаження. Щоб полегшити процес вивантаження, фахівці рекомендують при закладці ділити рукав навпіл або на 3 частини.

Об’єм рукава буде дещо менший, але виймати зерно буде легше. Сам процес відбувається схоже до завантаження, тільки навпаки - спецтехніка вивантажує зерна, яке вантажать у вантажівки та вивозять. Якщо вивантаження було правильним - рукав не має надто розтягнутись. Тому його можна використовувати в наступному сезоні.

Теги: AGROОТГ
Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ