Заступник радника Білого дому Майк Пайл направив лист до Координаційної платформи донорів, Офісу президента (ОП) та Кабміну з переліком реформ, які має виконати Україна для отримання військової допомоги, повідомила «Українська правда». Наявність такого листа підтвердив співрозмовник Forbes в уряді.
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки важливих текстів.
- Реформи розділені у часі. Серед термінових (Україна має виконати протягом трьох місяців) – посилення незалежності Спеціальної антикорупційної прокуратури (САП), включно із розширенням процесуальних повноважень, збільшення кількості слідчих Національного антикорупційного бюро (НАБУ) щонайменше на 300 осіб, перезапуск Вищої Ради правосуддя та забезпечення незалежність Національного агентства з запобігання корупції (НАЗК).
- Також наявний пункт про поновлення декларування для чиновників та відкритий реєстр, який вже фактично виконали. Верховна Рада (ВР) ухвалила відповідний закон 20 вересня.
- Серед реформ, які Україна має виконати впродовж шести місяців – збільшення кількості суддів у Вищому антикорупційного суду (ВАКС), створення Вищого адмінсуду (ВАСУ), реформа ВАКС, зокрема перевірка на доброчесність діючих суддів.
- Пріоритети на один рік: забезпечення проведення нового конкурсу на посаду керівника Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА), перезапуск процедур добору та оцінювання суддів, реформа КСУ.
- Також – лібералізація тарифів на природний газ та електроенергію, посилення Рахункової палати та Державної аудиторської служби, що має сприяти прозорим процесам під час відбудови. У цьому ж горизонті – реформа Міноборони та наближення до стандартів НАТО.
- Пріоритети на півтора року. Реорганізація Бюро економічної безпеки (БЕБ). Обмежити повноваження Служби безпеки України (СБУ) лише тим, що повʼязано з контррозвідкою, кібербезпекою та боротьбою з тероризмом. Реформа Міністерства стратегічних галузей та промисловості та Укроборонпрому. Завершити реформу Офісу генпрокурора та провести атестацію співробітників.
- Запровадити прозорий відбір співробітників до Національної поліції. Реформа митниці та Державної прикордонної служби. Запровадити генеральні інспекції з питань відбудови.
Контекст
США не єдині, хто вимагає від української влади проведення реформ в замін на надання допомоги. На початку липня Програму розширеного фінансування (EFF) МВФ для України доповнено чотирма маяками: про Бюджетний кодекс, програму кредитування «5-7-9», Державну податкову та митну служби, Оператора ГТС.
МВФ вніс до меморандуму нові маяки, реалізація яких покликана посилити в найближчій перспективі макроекономічну та фінансову стабільність України й додати імпульсу реформам.
Зокрема, до кінця вересня Україна має відновити статті Бюджетного кодексу про середньострокове бюджетне планування для підготовки бюджету на 2024 рік.