В Кіровоградщині мають створити перший Національний природний парк «Чорнолісько-Боковенківський». Він включатиме найцінніші природні території області, дослідження яких триває ще з ХІХ століття.
Перші згадки про необхідність охорони Чорного лісу датуються початком XX століття. У 1926 році він отримав статус пам’ятки природи республіканського значення, а у 1932 році планувалося його розширення до державного заповідника. Проте цьому завадили сталінські репресії. Значно пізніше, у 1974 році, частину Чорного лісу було оголошено заказником «Чорноліський». У 2002 році повернулися до старих ідей щодо створення великої заповідної території. Були проведені ґрунтовні наукові дослідження, визначені її проєктовані межі та перспективне функціональне зонування.
Цінність та унікальність території
Територія, що пропонується для створення Національного парку, має багатий рослинний і тваринний світ. Тут зростає понад 750 видів вищих судинних рослин. Під час сучасного етапу досліджень цієї території виявлено 21 новий для Кіровоградської області вид лишайників. Тваринний світ також вражає своєю різноманітністю. Тут мешкають рідкісні види комах, зокрема жук-олень, великий дубовий вусач, мнемозина та інші. Особливу цінність мають також популяції наземних молюсків, серед яких є види, що охороняються на національному та міжнародному рівнях.
Унікальність Чорноліського та Дмитрівсько-Чутівського лісових масивів полягає в тому, що вони є крайнім південним форпостом широколистяних лісів, що робить їх особливо цінними для збереження біорізноманіття.
Історична спадщина Чорного лісу
З 1918 по 1922 роки тут існувала легендарна повстанська республіка, що успішно боронилася проти більшовицьких окупантів. Через цю територію проходив знаменитий Чорний шлях, який у XVIII столітті слугував базою гайдамаків. Саме з його глибин вони виходили карати гнобителів народу. У Чорному лісі діяв повстанський отаман Пилип Хмара, гроза червоних загарбників, а в урочищі Пальчикове знаходиться могила легендарного Чорного Ворона (Миколи Скляра).
Наступні кроки та перспективи створення парку
Минулого тижня відбулася перша у цьому році робоча зустріч щодо створення національного природного парку «Чорнолісько-Боковенківський», організована Кіровоградською ОВА. Ця подія дозволяє нам з обережним оптимізмом дивитися у майбутнє, адже керівництво області зайняло чітку природоохоронну позицію.
Створення національного природного парку – це шанс вижити для Чорного лісу. Це можливість зберегти його унікальну природу для майбутніх поколінь, а також дати людям змогу насолоджуватися його красою та багатством.
За підсумками 2024 року Закарпатська, Хмельницька, Чернівецька та Дніпропетровська області не створюють нові об’єкти ПЗФ, хоча і мають для цього всі можливості. У промисловому Дніпропетровському краї, до речі, дотепер немає жодного НПП.