КОРУПЦІЯ НА ДНІПРОПЕТРОВЩИНІ. І ЩО ПРО НЕЇ ЗАМОВЧУЄ СТАТИСТИКА?
18.12.2024
За час великої війни в Україні суди винесли 6877 вироків за корупційні злочини. Лише незначна частина винних – менше 1,5 % – була засуджена до позбавлення волі. Такі дані наприкінці жовтня навів сервіс моніторингу реєстраційних даних «Опендатабот». Найчастіше притягають до відповідальності корупціонерів на Львівщині, Вінниччині та Одещині. Дніпропетровщина посіла четверте місце за кількістю засуджених корупціонерів. Це 114 осіб. Топ-статті, через які засуджували корупціонерів: пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі, несвоєчасне подання декларацій і порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
Економічний експерт та дніпровський аудитор Михайло Крапивко розділяє думку експертів, що ці цифри - більше показник роботи правоохоронних органів та судів, ніж того, як в країні боряться з корупцією.
«Знаєте, є така закулісна думка, що в Україні Дніпропетровська область і Дніпро займають не перше, але і не друге місце по впливах. Дніпропетровщина – це регіон великої бізнесової та ділової активності. Тому тут не може бути менше корупційних проявів, ніж в інших областях. Це факт. Звісно такий корупційний шлейф дуже сильно шкодить, підриває інвестиційний клімат. Іноземний бізнес не хоче працювати в таких громадах як через війну, так і через корупцію. Донори можуть призупинити надавати допомогу до результатів проведеного аудиту. Були і такі випадки. Тільки зверніть увагу на те, які вимоги нам виставляє Світовий банк або інші донори. Третина пунктів стосується антикорупційних дій», - зазначив експерт.
За словами Михайла Крапивки, антикорупційна реформа не виправдала себе. Це підтверджують постійні скандали, які точаться навколо органів, що мали б боротися з корупцією.
«Антикорупційна реформа була заявлена як досить серйозна, але почала працювати по-нашому, по-українськи. Наше суспільство ставить кошти вище честі, ніяка реформа не зможе виправити таке суспільство. Перш за все, потрібно займатися етикою та мораллю, а у нас все оцінується по кількості грошей. Раніше був жарт: вкрав кілограм – ти крадій, а вкрав вагон – ти бізнесмен. А в кожному жарті, тільки частина жарту. Як зламати це все? Якщо зі ста чиновників, яких звинуватили в корупційній, до в’язниці сяде 95, то тоді почне змінюватися мораль», - зазначив аудитор.
Невеликий хабар – не хабар?
Тільки за останній рік Дніпропетровщина відзначилася серйозними корупційними скандалами. Було викрито масштабну оборудку у дорожній сфері, у результаті якої держбюджет втратив понад 286 млн грн. Про підозру повідомили тогочасному голові Дніпропетровської ОДА Валентину Рєзніченку, його заступнику, керівнику департаменту, начальнику відділу дорожнього господарства, керівнику суб’єкта господарської діяльності.
Також у Дніпрі судитимуть посадовців дніпровської міської ради, які на закупівлях для потреб військових розтратили 10,5 мільйонів гривень. Вони закупали обладнання та інші товари для військових за цінами, які є вищими за ринкові більш ніж на 30 відсотків.
Одна з останніх резонансних новин - це те, що екс-заступника голови Дніпропетровської ОВА Володимира Орлова підозрюють у вимаганні 200 тисяч доларів за оренду лісу.
Як бачимо, тема корупції у регіоні лунає часто. Жителі активно обговорюють корупційні новини, в один голос засуджують тих, хто заробляв на цьому нереальні статики. Їхні фото практично відразу облітають сайти та телеграм-канали. Як показує практика, осуд, резонанс і ажіотаж у суспільстві викликає тільки «велике хабарництво». Про хабарі на побутовому рівні мовчать, називаючи їх просто вдячністю.
«Ми самі часто брали і беремо участь у корупції. І при цьому навіть не замислюємося над цим. Адже фігурують невеличкі суми», - такою думкою поділилася мешканка Дніпра, власниця невеликого бізнесу Валерія.
В розмові вона навела кілька прикладів, коли сама та її знайомі вирішували особисті питання за допомогою хабарів: дякували лікарям, добровільно-примусово доплачували керівництву дитячого садка, переоформлювали автомобіль через «бігунків».
«Помічаю, що такий підхід характерний у тих громадян, кому плюс-мінус 40 років. Наприклад, молодші знайомі не поспішають давати хабарі. Це однозначно добре. Подолати корупцію допоможуть не тільки реформи та нові закони, - тут, в першу чергу, потрібно міняти світогляд. Сподіваюся, що невдовзі в Україні буде нове покоління, яке відмовиться йти шляхом своїх батьків», - зазначила Валерія.
Є шанс подолати корупцію
Не перший рік при Дніпропетровській обласній військовій адміністрації діє робоча група «Прозорість та підзвітність». Основне її завдання - запобігти нецільовому витрачанню бюджетних коштів. У поле зору робочої групи потрапляють різні тендери: ремонт доріг та навчальних закладів, заміна аварійних ділянок водопроводу, облаштування укриттів.
Одна з найбільших проблем – завищені ціни на будматеріали. Їх планували закупити для ремонту лікарень, багатоповерхівок, закладів освіти.
«Робоча група «Прозорість та підзвітність» моніторить закупівлі. Її фахівці слідкують за цінами, вказаними в них, та вивчають виконавців – їхню спроможність посилити взяті на себе роботи. Втім, глобальне завдання – пояснити спеціалістам, які на місцях займаються цими питаннями, алгоритм правильної підготовки тендерної документації. Аби в подальшому вони уникали повторення помилок», – зазначила на одному з останніх засідань директорка департаменту економічного розвитку Дніпропетровської ОВА Яна Худенко.
Також серед спірних питань – діяльність фірм-переможців. Деякі з них були засновані буквально за лічені місяці до участі в аукціонах. Відповідно вони можуть не мати необхідного обладнання та фахівців для виконання робіт. Регіон вже здобув досвід відміни торгів, які були ну зовсім не на часі. І як результат – зекономлено мільйони для більш нагальних потреб. Та й в громадах більш уважно почали підходити до тендерів та закупівель, бо розуміють – їх переглянуть.
Тетяна Гренадьорова, Дніпро, для "ОстроВа"
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я