Краще нині горобець...
За повідомленням Українського товариства охорони птахів, пташиним символом цього року став горобець хатній. Щороку організація, починаючи з 1994 року, обирає Птаха року. У минулому - ним був мартин звичайний, у 2022 - ластівка міська. Така традиція допомагає привернути увагу громадськості до необхідності збереження лісів, водойм, розвитку сталого сільського господарства.
Орнітологи зазначають, що горобця хатнього можна сплутати з польовим, який також все частіше зустрічається поруч з людиною в містах і селах. Придивіться, у горобця хатнього – сіра шапочка на голові. У польового – коричнева.
Горобець хатній (Passer domesticus) мешкає поруч з людиною, часто цікавиться нашими їстівними вподобаннями, сидячи на деревах, голосно й жваво цвірінькаючи.
Це товариський птах з денним способом життя. На ночівлю зграї горобців влаштовуються в густих чагарниках, а весь денний час присвячують пошукам їжі.
Будучи вихідцем з Євразії та Північної Африки, горобець хатній успішно прижився на всіх континентах світу, крім Антарктиди.
Горобець хатній починає гніздитися рано. У другій половині березня птахи розбиваються на пари та облаштовують гнізда. Яйця з’являються в квітні. Насиджування триває всього 11 днів, а через два тижні дитинчата залишають гніздо. Більшість пар намагаються виростити принаймні два виводки на рік.
Птахи дуже люблять приймати пилові та водяні ванни. Так вони чистять пір'ячко і позбавляються від паразитів.
Слід додати, що в середньому горобець важить від 25 до 40 г. По землі він пересувається зазвичай короткими стрибками, а швидкість польоту розвиває 40 км/год.
Птахи живуть коротке життя, більшість їх не доживає і до 4 років. Зате про нього існує чимало приказок та прислів'їв.
- Голодний горобець залізе і в горнець.
- Горобця не запрошують до танцю журавлів - у нього надто короткі ноги.
- Дурному в голові все горобці свищуть.
- Краще нині горобець, ніж завтра голубець.
- Не моє просо, не мої горобці - не буду відганяти.
- Пішов наш старий у танець, як мокрий горобець.
- Восени й горобець багатий.
- Слово вилетить горобцем, а вернеться волом.
- Спритний, як ведмідь до горобців.
- Старого горобця на полові не обдуриш.
- Як боїшся горобців, то не сій проса.
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я