Квітень-місяць землю квітчає
Народознавці кажуть, що назва квітня- місяця в Україні прижилася не одразу. У давньоруський час його називали «цвєтєнь», а згодом «апріль». «Апріль» – від латинскього «апріліс», чи ще давнішого – «апрілюм», тобто «сонячний».
У книжників назва «квітень» з'явилася ще у XVI столітті, проте активно почала вживатися лише у ХХ столітті.
Весну березень, наче наречену, приводить у гості, а квітень її зустрічає як повноправну господиню: луки, узліски, видолинки зодягаються у зелень, з'являються яскраві весняні квіти.
Ще варто знати, що квітень в західних областях України йменувався як «красенець». А ще – «лукавець» (бо примхливий), «снігогін», «водолій».
Однак, історичні джерела свідчать, що найпершою давньоруською назвою був «цвєтєнь». Подібні паралелі є і в інших слов'янських народів: у болгар – «цветник», чехів і словаків – «кветень», поляків – «квецень», сербохорватів – «цвьотань».
У народі існує ще одна назва другого місяця весни– «лелечник». Навіть приказка є:
«Прилетів лелека – весну приніс здалека».
Українці часто раніше примовляли:
«Дай, Боже, діждати - сон-траву топтати».
Сон-трава у цю пору набирала силу і розквітала на узліссях і галявинах. Ця загадкова рослина занесена до Червоної книги України і має лікувальні властивості.
Цього року сон-зілля вже де -не- де розкрило свої голівки, які захищені від весняних заморозків пухнастими листочками. На думку українських синоптиків, у квітні можливі перепади погоди. Адже, за багаторічними дослідженнями, найспекотніший день у квітні досягав 30 градусів тепла, а найхолодніший до 20 градусів морозу.
Цього року в квітні передбачається середня температура повітря в Україні 8-13 градусів тепла. У Карпатах очікується 6-7° тепла, що близько до норми, лише у більшості західних, Вінницькій та Одеській областях на 1-1.5° вище за норму.
Місячна кількість опадів очікується 30-52 мм, в Карпатах 60-89 мм, що в межах норми.
Дніпропетровський регіональний центр з гідрометеорології повідомив, квітень характерний швидким наростанням тепла.
У Дніпропетровській області в період з 14 по 16 квітня відбувається перехід середньодобової температури повітря через +10°. Можуть статися заморозки на поверхні ґрунту, це явище для квітня звичайне.
Середньомісячна температура повітря по області 10-11° тепла. Абсолютний мінімум температури повітря зафіксований 7-11° морозу, абсолютний максимум температури повітря 31-33°. Середньомісячна кількість опадів порівняно з березнем збільшується, та складає 33-46 мм.
За народним синоптиком, якщо квітень робить галас, буде зерна і сіна повний запас.
Хто у квітні не сіє, той у вересні й не віє.
У квітні земля теплішає і води розливає.
Сон на зиму відклади, а справи – у квітні роби.
Квітневий дощ зайвим не буває.
Квітень з водою – травень з травою.
У давнину за квітневими прикметами визначали погоду.
● У квітні ранковий туман віщує ясну погоду.
● Черемха зацвітає перед останніми заморозками.
● Якщо дуб раніше од ясена розпуститься – на сухе літо.
● На луках чи в лісі розпустилися золотаво-жовті дзвіночки первоцвіту – настануть теплі дні.
● Туман стелеться по воді – на ясну погоду, піднімається вгору – на негоду.
Хай квітень буде теплим, тихим і прихильним до нас!
На світлинах- перші квіти Ботанічного саду ДНУ
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я