Міндовкілля пнеться перетворити Черемош у Карпатах на... каскад ставків!

Григорій Давиденко 09.04.2025 209

   Теперішні різкі зміни клімату, вочевидь, є наслідком недавніх таких самих, стрімких змін "людиною розумною" живої природи в останні роки існування "союзу непорушного" та, як не прикро це усвідомлювати, і в часи відновленої, вільної держави Україна. За невеликим виключенням, у ній невтомна праця держчиновників, поставлених на варту довкілля, почасти спрямовувалася на... вирубування лісів, осушування боліт, загачення річок, потім їхнє "прочищення", шляхом багатомільйонного спустошення державної казни і т. п.

   Є давня, жартівлива народна пісня:

   Оженився дурний,

    Узяв дурнувату,

    Та не знали, що робити -

     Підпалили хату...

   Ці слова мимоволі спадають на думку, коли знайомишся зі "стратегічними" планами "зеленого" Міндовкілля. Після зміни на посаді міністра нашого земляка з Дніпра Руслана Стрільця - найгіршого міністра Мінприроди, за висновком КЕКЦ - його "естафету" продовжує, без фахової освіти (!), економіст Світлана Гринчук. Віднедавна очолюване нею Міндовкілля заходилося гатити... стрімкі, гірські річки Карпат! Для прикладу, в лютому 2020 року Міндовкілля затвердило до "реалізації" нищівний проєкт побудови 19 гребель на унікальній, за біорізоманіттям, степовій річці Оріль в Дніпропетровській області вартістю 112 мільйрнів гривень. Встигли втопити біля Сорочиного Петриківської ОТГ, восени 2021-го, 10 "лимонів".

        У Карпати з... бульдозером?

   Кому з українців пощастило побувати на Стрию, як автору цих рядків, Тисі, Латориці, Черемоші тощо, завжди згадуватиме їхню джерельну свіжість і чистоту, стрімкий плин по зглаженому водою і часом камінню, велич навколишньої природи. Та віднедавна цю тисячоліттями незайману красу заповзялися знищити, на жаль, державні слуги... з охорони природи. Далі текст про це варварське свавілля Української природоохоронної групи, яку очолює Олексію Василюк:

   - У далекому 2012 році вперше були озвучені недолугі плани масового будівництва малих ГЕС у Карпатах. Планували звести сотні гребель, перетворивши вільні річки на каскади ставків.

   Тоді природоохоронці оголосили це екологічною проблемою №1 в Україні й розпочали кампанію за збереження річок Карпат.

   Спільними зусиллями — місцевих мешканців, туристів, екологів, митців, журналістів та всіх небайдужих — вдалося відстояти і зберегти Черемош, Стрий, Опір та інші річки Карпат. Але охочі знищити річки повертаються. І знову — на ті самі ділянки!

На Білому Черемоші знову планують будівництво ГЕС у с. Голошина Верховинського району. А на Черемоші — перекриття річки в с. Розтоки Косівського району.

   Будівництво малих ГЕС жодним чином не вирішує енергетичні проблеми країни — їхня потужність мізерна. Але наслідки для річок, біорізноманіття та туризму — катастрофічні. Крім того, таке будівництво суперечить міжнародним зобов’язанням України перед ЄС — зокрема, принципу «не завдавати суттєвої шкоди» (DNSH). Його дотримання є однією з умов отримання фінансування в межах програми Ukraine Facility.

   Черемош потрібно зберегти! Найкращий шлях — надати статус заказника ділянкам Білого Черемоша та Черемоша в межах Верховинщини та Косівщини.

   Наукове обґрунтування для створення заказника було підготовлене ще у 2015 році. Тепер слово — за Івано-Франківською ОДА та громадами.

  • А вже, на жаль, розпочаті процедури ОВД щодо згаданих проєктів будівництва ГЕС:

Процедура 1

Процедура 2

   Думай-мо, і діймо, шановні українці, інакше можемо втратити безцінне!

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ