На Черкащині діє 17 організацій водокористувачів та відновлено зрошення на площі 10,1 тис. га

За матеріалами інтернет-видань 10.01.2025 136
На Черкащині діє 17 організацій водокористувачів та відновлено зрошення на площі 10,1 тис. га

У зв’язку з кліматичними змінами частина Черкаської області поступово перейшла до степової зони. Підвищення температури повітря та зменшення кількості опадів спонукали аграріїв не лише збільшувати площі поливу, а й приєднуватися до реформи гідротехнічної меліорації – об’єднуватися та створювати організації водокористувачів (ОВК). За три роки реалізації реформи Черкащина стала лідером за кількістю створених ОВК в Україні. У грудні 2022 року тут зареєстрували першу ОВК в Україні, а сьогодні в області їх налічується вже 17. За цей період площа зрошуваних сільгоспугідь зросла на 10,1 тис. га. Загалом у 2024 році площа зрошення становила майже 32 тис. га, тоді як чотири роки тому ця площа була близько 21 тис. га.

Однією з діючих у Черкаській області є ОВК «Чорнявська меліоративна зрошувальна система».

 

«ОВК ми створили на території обслуговування Чорнявської зрошувальної системи, площа зрошення якої становила 1 756 га. На початку 2000-х років полив був припинений, дощувальна техніка демонтована та списана, а внутрішньогосподарська мережа залишилася без догляду та обслуговування, внаслідок чого була частково розграбована. Насосно-силове обладнання та запірно-регулююча арматура були законсервовані. Водночас були збережені приміщення насосних станцій, акумулюючий басейн та міжгосподарський трубопровід, що перебували в державній власності», – розповідає Микола Сухих, гідротехнік ОВК «Чорнявська меліоративна зрошувальна система».

 

У 2022 році зміни в законодавстві дали змогу власникам сільськогосподарських підприємств об’єднуватися та спільно працювати над відновленням зрошення. ТОВ «АПК «МАЇС», СТОВ «ЛОМОВАТЕ» та СТОВ «НИВА» об’єдналися та створили ОВК «Чорнявська меліоративна зрошувальна система».

Микола Сухих пояснює, що ремонти енергетичного та насосно-силового обладнання, трубопроводів і запірно-регулюючої арматури – проблеми, які їм доводиться щороку вирішувати самостійно, попри те, що зрошувальна система перебуває на балансі держави. Адже Черкаський регіональний офіс водних ресурсів, який є балансоутримувачем Чорнявської зрошувальної системи, не спроможний оперативно вирішувати проблеми, що можуть призвести до зриву термінів поливу сільськогосподарських культур та втрат урожаю.

 

«Причиною об’єднання аграріїв у ОВК стала також необхідність реформування підходів до управління меліоративним майном. Наразі структури РОВР у Черкаській області не спроможні ефективно утримувати застарілі та зношені системи. Так, як аграрії зацікавлені в ефективній і безперебійній роботі зрошувальної системи, вони створили ОВК, яка стане єдиним власником та матиме можливість самостійно здійснювати фінансово-господарську діяльність та вчасно реагувати і вирішувати всі нагальні проблеми, що виникатимуть під час роботи», – пояснює Максим Майстренко, представник ОВК «Чорнявська меліоративна зрошувальна система».

 

Наразі технічна інвентаризація Чорнявської зрошувальної системи вже завершена, на фінішному етапі перебуває реєстрація її даних у Державному земельному кадастрі.

У 2024 році ОВК «Чорнявська меліоративна зрошувальна система» стала субгрантером Програми USAID АГРО і нещодавно отримала дощувальну машину барабанного типу та очікує поставку ще чотирьох машин кругової дії. Нове обладнання планується запустити в роботу під час поливного сезону 2025 року. Це дозволить відновити зрошення на площі понад 200 га, зменшити втрати води до 5 % і скоротити витрати на обслуговування інженерної інфраструктури на 10 %.

Нагадаємо, в Україні створено 54 ОВК, які об’єднують понад 140 агровиробників і охоплюють близько 460 тис. га земель. Програма USAID АГРО співфінансує 18 проєктів із модернізації меліоративних мереж, зокрема ОВК «Чорнявська меліоративна зрошувальна система».

Держрибагентство зі свого боку підтримує та всіляко сприяє створенню й функціонуванню організацій водокористувачів, отриманню ними у власність об’єктів меліоративних систем.

Детальну інформацію про створення організацій водокористувачів можна отримати за телефоном: (044) 486-63-14 або за посиланням.

 

Державне агентство меліорації та рибного господарства України 

 

 

 
Теги: AGROОТГ
Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ