НАТО прагне гарантувати постачання зброї Україні, незалежно від ситуації в США
У переддень 75-ї річниці Північноатлантичного Альянсу у його штаб-квартирі в Брюсселі почалася дводенна зустріч міністрів закордонних справ країн-союзниць. У ці ж дні призначене засідання Ради Україна-НАТО. Ще до його початку генеральний секретар Єнс Столтенберг запевнив, що Альянс має намір допомагати Україні у довгостроковій перспективі.
Для цього обговорюють новий механізм військової допомоги Києву, який не буде залежати від зміни влади у країнах-союзницях. Насамперед йдеться про США, де ймовірне повернення Дональда Трампа до Білого дому може призвести до блокування допомоги Україні. Як готується до нових викликів керівництво НАТО - докладніше у матеріалі UA.NEWS.
Заяви Столтенберга
Про зміни у системі постачання зброї, боєприпасів та військового обладнання і перехід до колективних зобов'язань щодо України в рамках НАТО Столтенберг заявив перед початком засідання міністрів у Брюсселі.
За його словами, міністри обговорять, як НАТО може взяти більшу відповідальність з координації постачання військового обладнання та підготовки українських військовослужбовців в межах Альянсу. Йтиметься також про багаторічні фінансові зобов’язання, що має забезпечити стабільність та передбачуваність цієї допомоги. Ці питання мають узгодити та винести на підписання під час Вашингтонського саміту у липні.
«москва має зрозуміти, що не зможе досягти цілей на полі бою і не зможе нас «перечекати»…Ми трансформуємо широкий пакет допомоги НАТО у багаторічну програму допомоги. Ми допомагатимемо Україні наближатися до НАТО, до стандартів НАТО в усьому - від оборонного замовлення до тилового забезпечення», - сказав генсек Альянсу.
Ініціативи НАТО
Напередодні стало відомо про кілька варіантів стратегічної підтримки Києва. Зокрема західні країни обговорюють надання Альянсу лідерства у Контактній групі, яка координує постачання зброї в Україну (Рамштайн). Дотепер цю групу координували США.
«Не вся група, а частина групи НАТО вважає, що краще інституціоналізувати цей процес тільки в разі переобрання Трампа. І це те, до чого США доведеться звикнути, тому що це страх, і він цілком законний… Перенесення цього проєкту в НАТО ніби ізолює його від президентства Трампа або навіть від США, які можуть відволіктися на Китай і не зможуть підтримувати його роботу або не зможуть організувати власний план фінансування», - пояснив Джим Таунсенд, колишній чиновник Пентагону та НАТО, слова якого наводить Politico.
Ще одна пропозиція, озвучена главою НАТО Єнсом Столтенбергом, - створення фонду для України в розмірі $100 млрд протягом 5-ти років. Зараз узгоджуються деталі цієї угоди, щоб лідери країн Альянсу змогли підписати її під час Вашингтонського саміту.
Ідея полягає в тому, щоб 32 члени НАТО внесли свій внесок у фонд (загальним обсягом $100 млрд) у тій самій пропорції, в якій вони фінансують загальний бюджет НАТО, що базується на їхньому валовому національному доході.
При цьому, частка США у цьому фонді буде значно меншою, ніж пакет двосторонньої допомоги Україні, що блокується у Конгресі однопартійцями Дональда Трампа.
Столтенберг представив ідею створення фонду, як засіб захистити стабільну підтримку України від «вітрів політичних змін», пише Financial Times з посиланням на власні джерела.
«Це буде переходом Рубікону. НАТО відіграватиме роль у координації летальної підтримки України», - сказав один із дипломатів.
«Ми продовжуємо працювати з нашими друзями в Європі та Канаді, щоб гарантувати, що підтримка (України) триватиме. Саме цьому приділяється увага в штаб-квартирі НАТО. Я не бачу, щоб хто-небудь відпускав ногу з педалі газу… Я бачу, як країни щотижня висувають свіжі ідеї»,- заявила Джуліанна Сміт, посол США в НАТО.
Водночас дискусія навколо фінансування та головування у Контактній групі у форматі Рамштайн несе певні ризики для Альянсу. Про це пише агентство Bloomberg.
Насамперед обговорення може спровокувати чвари між членами Альянсу, зокрема з Туреччиною та Угорщиною, які мають власну позицію щодо підтримки України.
Крім того, взявши на себе лідерство у постачанні зброї, НАТО змінить свою роль у війні, що триває в Україні. Адже дотепер військовий Альянс дистанціювався від цих зусиль, щоб уникнути потенційного втягування в ширше протистояння з росією.
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я