«Обручки, сережки, дукачики - за борошно»: Держархів Дніпропетровщини представив унікальні документи «торгзінів»

За матеріалами інтернет-видань 14.02.2025 230
«Обручки, сережки, дукачики - за борошно»: Держархів Дніпропетровщини представив унікальні документи «торгзінів»

 13 лютого 2025 року у виставковій залі Державного архіву Дніпропетровської області відкрито виставку архівних документів «Тогзін на Дніпропетровщині: сторінки історії епохи Голодомору (1931–1935)». Історик Олександр Сухомлин допоміг користувачам архіву та студентам ознайомитися з представленими експонатами.

«На виставці показані 29 архівних справ, які розповідають про історію «торгзінів» у нашій області. На жаль, у нас збереглося замало документів, аби більш детально відтворити події тих часів. Проте тим вони і унікальні. Завдяки навіть цьому матеріалу вдалося дослідити факти. І скласти цілісну картину», – розповів історик Олександр Сухомлин.

«Торгзіни»  - це мережа крамниць, де в роки Голодомору продавали харчі. Втім, не за карбованці, а за іноземну валюту або дорогоцінні метали. Вони від початку створювалися для торгівлі з іноземцями, аби валюта йшла до держбюджету Радянського Союзу. За неї, зокрема, купувати закордонне обладнання для військових заводів та важкої промисловості.
 

«Це були 1932-1933 роки. Починався продуктовий штучний дефіцит, потім –Голодомор. Коли люди побачили, що в «торгзінах» є все, попросили, аби їх відкрили для звичайного населення. Після цього іноземці перестали туди ходити через черги. Поповнення валютного фонду впало. Тоді влада вирішила продавати товари за дорогоцінні метали. Люди несли останнє – обручки, сережки, дукачики. Здирали навіть срібло з ікон. Все для того, аби придбати хоча б борошно», – розповів Олександр Сухомлин.
 

На думку відвідувачки -студентки Анастасії, дуже цікаво подивитися на оригінали документів і послухати дослідження. І зробити висновки, що це не можна замовчувати. Маємо на весь світ розповідати про злочини проти українського народу. Про штучний голод та геноцид, який приніс на наші землі мільйони смертей.
Виставка працюватиме в архіві до 20 лютого.

 

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ