Ось так і не інакше: авторитет і підтримка Зеленського залежать від боротьби в Україні з корупцією
26 липня 2025 року
Річард Блюменталь, Володимир Зеленський і Ліндсі Грем у Києві 7 липня 2022 року (Фото: Офіс президента)
Сенатор-демократ Річард Блюменталь, один з авторів законопроєкту щодо нових санкцій проти Росії, відреагував на масові протести в Україні проти закону, який обмежує незалежність антикорупційних органів.
Про це він повідомив у соцмережі X у п’ятницю, 26 липня.
Блюменталь зазначив, що протестувальники в Україні демонструють «демократію в дії».
«Сподіваюся, Зеленський і надалі буде дотримуватися принципів прозорості та боротьби з корупцією. Від цього залежить його авторитет і підтримка», — підкреслив сенатор.
Раніше його колега та співавтор законопроєкту щодо нових санкцій проти Росії сенатор-республіканець Ліндсі Грем, а також сенаторка-демократка Джин Шагін, опублікували спільну заяву щодо закону № 12414. Вони закликали Україну не підривати досягнуті результати в боротьбі з корупцією.
Скандальний закон № 12414 щодо НАБУ і САП — що відомо
22 липня Верховна Рада проголосувала в цілому за законопроєкт № 12414, який раніше розкритикували в Transparency International як спробу позбавити НАБУ і САП незалежності. Того ж дня Зеленський підписав документ.
Закон вносить додаткові правки до проєкту змін до Кримінального кодексу України. Правки запропонував депутат Максим Бужанський (Слуга народу).
Transparency International Ukraine заявила, що закон може зруйнувати ключові гарантії незалежності НАБУ і САП.
Представник Європейської комісії Гійом Мерсьє заявив, що ЄС занепокоєний останніми діями України щодо її НАБУ і САП.
23 липня Мерсьє сказав, що глава ЄК Урсула фон дер Ляєн уже обговорила це питання з президентом Володимиром Зеленським і звернулася до уряду з проханням роз’яснити ухвалені зміни.
Водночас Зеленський заперечує розмову з фон дер Ляєн.
«Я не спілкувався з Урсулою фон дер Ляєн в останні дні. Все, що про це писали, все, що вона мені нібито говорила, — це фейк. Ми не мали розмови», — сказав він.
Зі свого боку, президент Зеленський у вечірньому зверненні 23 липня заявив, що внесе до парламенту законопроєкт, який «забезпечить силу системі правопорядку».
24 липня Зеленський вніс проєкт закону Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України і деяких законодавчих актів України щодо посилення повноважень Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Він отримав реєстраційний номер № 13533.
Як зазначається у пояснювальній записці, законопроєкт містить положення, спрямовані на закріплення статусу САП як органу, що самостійно здійснює процесуальне керівництво розслідуванням злочинів, віднесених до підслідності НАБУ. Пропонується механізм запобігання розвідувально-підривній діяльності іноземних спеціальних служб щодо співробітників антикорупційних органів, впроваджуються нові превентивні та контррозвідувальні механізми захисту антикорупційних органів від можливого впливу держави-агресора.
Того ж дня президент визнав, що запропонував новий законопроєкт саме через серію протестів в містах України.
Редактор: Роксолана Остапчук
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я