Пенсіонери, невідь-коли, житимуть по новому - по балах

За матеріалами інтернет-видань 13.06.2025 196
Пенсіонери, невідь-коли, житимуть по новому - по балах

    В Юридичній компанії "Мережа права" розповіли про пенсійну реформу та вплив "пенсійних балів" на виплати.

Про це Українським Новинам повідомили в компанії.

Основні положення запропонованої моделі:

- Пенсія складатиметься з двох частин: базової (30% від мінімальної зарплати) та страхової, яка залежатиме від кількості пенсійних балів.

- Пенсійні бали нараховуватимуться за офіційний стаж роботи. За кожен місяць із середньою по країні заробітною платою передбачається 10 балів.

- Розмір страхового компонента розраховуватиметься за формулою: кількість балів, помножена на вартість одного бала (яка щороку визначатиметься урядом).

"Реформа має потенціал, але водночас - і серйозні загрози. Бали - це лише умовна одиниця обліку. Вартість одного бала не фіксована і залежить від держави. Тому всі розрахунки - лише орієнтовні", - розповідає Дмитро Корсун, адвокат ЮК “Мережа права”.

   Редактор: Сергій Жолобецький, "Українські новини".

   Розглянемо на прикладі, щоб було зрозуміліше, уявимо собі пенсіонера, який 35 років працював і завжди отримував середню зарплату.

    Тож за кожен такий місяць йому "капне" 10 балів. І так він отримав в підсумку 4200 балів

Він назбирав (як ми вже рахували): 4200 балів.

Припустимо, вартість одного бала Кабмін встановить – 1,02 гривні. Тоді його страхова частина: 4284 гривні.

Додаємо базову пенсію 1 848 гривень - тобто, 30% від мінімальної зарплати. Отримуємо 6 132 гривні.

Додамо, що зараз пенсія розраховується за такою формулою: середня зарплата по країні за три роки помножена на індивідуальний коефіцієнт заробітної плати і на коефіцієнт страхового стажу

   За даними Пенсійного фонду України, середня заробітна плата за останні три роки становить 15 056 гривень. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - це відношення середньої заробітної плати людини до середньої по країні. Якщо пенсіонер отримував середню зарплату, його коефіцієнт становитиме одиницю.

За кожен рік страхового стажу нараховується 1%. Після 35 років коефіцієнт страхового стажу становить 0,35. Тепер перемножимо показники і отримуємо 5269 гривень пенсії.

Отож після впровадження реформи людина зі стажем 35 років, яка весь час мала середню зарплатню, пенсійної виплати отримає 6 132 гривні за новою системою, тоді як за чинною формулою вона становила б 5 269 гривень, тобто майже на 900 гривень більше. Таким чином, нова формула потенційно може забезпечити дещо вищий розмір виплат, однак залишаються запитання щодо реальної купівельної спроможності цих коштів.

"Ідея з пенсійними балами - це спроба зробити систему більш прозорою, однак вона не вирішує головної проблеми - низького рівня пенсійного забезпечення. Усі ключові показники - вартість бала, рівень базової пенсії - залишаються у повному розпорядженні уряду. У разі інфляційного тиску чи дефіциту бюджету це створює серйозні ризики для пенсіонерів", - звертає увагу адвокат.

Потенційні переваги та ризики:

- Стимул до офіційної зайнятості та сплати внесків.

- Упорядкування принципів нарахування пенсій.

- Високий рівень залежності від політичних рішень та стану бюджету.

- Вразливість накопичених балів до інфляційних процесів.

- Відсутність реальних змін для нинішніх пенсіонерів.

   Наразі пенсійна реформа не введена в дію - триває лише підготовка законодавчих змін. Проте готуватися до нових правил варто вже сьогодні. Важливо слідкувати за офіційними оновленнями законодавства, перевірити, чи коректно враховані всі періоди трудового стажу та дані про заробітну плату, які впливають на розрахунок пенсії.

 

 

 

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ