Підготовка до купівлі-продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення
Алгоритм дій власника земельної ділянки (приватна власність), якщо ділянка перебуває в оренді та містяться записи в Реєстрі речових прав (емфітевзис тощо)
Речове право — це, по суті, підтверджене державою право користування земельною ділянкою із чітким записом у реєстрі. Це державне визнання того, що орендар має офіційне право на використання певної земельної ділянки.
Стаття 9 Закону України “Про оренду землі” передбачає, що орендар має переважне право на придбання у власність земельної ділянки в разі її продажу, за умови, що він сплатить ціну, за якою вона продається.
Якщо, відповідно до закону, орендар не може набувати у власність земельну ділянку сільськогосподарського призначення, він має право, у порядку, визначеному Земельним кодексом України, передати своє переважне право іншій особі, яка має право набувати у власність таку ділянку.
У разі продажу земельної ділянки на земельних торгах, реалізація переважного права купівлі здійснюється на умовах та в порядку, визначених статтями 135–139 Земельного кодексу України.
Обов’язки орендодавця:
Орендодавець зобов’язаний письмово повідомити орендаря про намір продати земельну ділянку третій особі із зазначенням ціни та інших умов продажу.
Якщо ділянка продається на земельних торгах, орендар повідомляється про це у порядку, визначеному ст. 135 ЗКУ.
У разі продажу ділянки сільськогосподарського призначення (крім торгів) — орендар повідомляється згідно з ст. 130-1 ЗКУ.
Якщо орендар відмовляється від переважного права, до нового власника переходять права та обов’язки орендодавця за чинним договором оренди.
Орендар може придбати ділянку, яка перебуває в оренді, за умови згоди орендодавця на її продаж.
При продажу на торгах згода орендодавця вважається наданою через прийняття рішення організатором торгів та укладення договору купівлі-продажу.
Особливості емфітевзису:
Якщо земельну ділянку передано в оренду особою, яка володіє правом емфітевзису, орендар не має переважного права на викуп такої ділянки.
Стаття 10 ЗУ “Про оренду землі” визначає, що передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення чи зміни обмежень (обтяжень) або прав третіх осіб на неї.
Якщо є запис про речове право й сторони домовились про припинення договору:
Необхідно підготувати, підписати та зареєструвати угоду про дострокове припинення дії договору оренди або емфітевзису.
Державний реєстратор, під час реєстрації, перевіряє повноваження представника орендаря, якщо це юридична особа.
Антирейдерське законодавство:
У зв’язку з набранням чинності Законом України № 2255-IX від 12.05.2022:
Засновник ФГ або ТОВ має надати директору дозвіл на підписання угоди про дострокове припинення договору оренди земельної ділянки.
Встановлено, що правочин про розірвання договору оренди землі сільськогосподарського призначення, якщо орендарем є юридична особа, вважається значним і потребує згоди загальних зборів учасників.
Перелік документів
Від продавця:
Паспортні дані
Правовстановлювальний документ
Банківські реквізити
Витяг про НГО
Витяг з ДЗК із даними Реєстру речових прав
Експертна оцінка
Від покупця:
Паспортні дані
Свідоцтво про шлюб (якщо покупець у шлюбі)
Паспортні дані чоловіка/дружини (якщо покупець у шлюбі)
Документи, що підтверджують походження коштів (заробітна плата, дарунок тощо)
Витрати на нотаріальні дії зазвичай сплачує покупець, хоча сторони можуть домовитися про інший порядок оплати або поділ витрат.
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я