Про банкірів воюючої країни - і не тільки про них

За матеріалами інтернет-видань 16.08.2023 333
Про банкірів воюючої країни - і не тільки про них
З ФБ-сторінки волонтерки Марії Барабаш
 
Дохід українських банків у час війни перевищив їх дохід до повномасштабного вторгнення.
У одному із своїх попередніх постів мною були описані основні сфери корупційної діяльності в Україні та було оцінено обсяг тіньового сектору економіки у понад $100 млрд.
 
Такий масштаб проблем у воюючій країні був би неможливий, якщо б українська банківська система та НБУ як її регулятор працювали в інтересах суспільства. На жаль, маємо зараз протилежну ситуацію, що суперечить не просто моральним та етичним принципам, але й подекуди навіть логіці та здоровому глузду.
В українському суспільстві викликає, м’яко кажучи, певне здивування, інформація про рекордні прибутки вітчизняних банків у сумі 67,6 млрд. грн. за перше півріччя цього року. Причиною такої ситуації, коли в умовах активних військових дій збитковими були лише 8 із 65 працюючих наразі банків, став активний продаж НБУ депозитних сертифікатів фінустановам.
 
Простою мовою: Нацбанк має основну мету стримувати зростання цін шляхом регулювання кількості грошей в обороті. Для того щоб знизити інфляцію треба вилучити «зайві гроші» із обігу. Саме тому НБУ пропонує комерційним банкам розмістити ці кошти у нього «на депозиті» (вкласти гроші у депозитні сертифікати Нацбанку) під високі проценти. Величина таких процентів протягом поточного року коливалася у межах від 18% до 23% залежно від розміру облікової ставки НБУ та типу «депозиту».
 
А тепер уявіть, що в українських банків є вільні кошти на суму декілька мільярдів гривень, котрі замість того, щоб трансформуватися у кредити вітчизняному бізнесу, вкладаються у такі «гібридні депозити» від Нацбанку. Українська дочірня структура австрійської банківської групи «Райффайзен» за минулий 2022 рік отримала дохід у вигляді сплачених Нацбанком відсотків на загальну суму 3,6 млрд. грн.
 
Нагадаємо, це та сама австрійська банківська група, що ніяк не може вийти з російського ринку, за що отримувала справедливі претензії від українських топ-посадовців. Очільники Нацбанку, у тому числі Голова Андрій Пишний, теж дуже голосно вимагають припинити «бізнес на крові» від банкірів з Австрії. Але коли їхні вимоги ігнорують, то головні банкіри воюючої країни не засмучуються, а продовжують непрозоро продавати депозитні сертифікати під позахмарні проценти фінансистам, що співпрацюють із країною-агресором.
 
Цілком зрозуміло, що за наявності такого «атракціону небаченої щедрості», котрий вимагає від них тільки своєчасної купівлі боргових зобов’язань Нацбанку із гарантованою сплатою процентів, в українських банкірів абсолютно відсутня мотивація кредитувати спраглий до фінансових ресурсів український бізнес. Дійсно, навіщо робити аналітичну оцінку платоспроможності позичальника та перспектив повернення кредиту, мати клопіт із заставою та визначенням ризиків, коли є доступна альтернатива, що не вимагає надзвичайних інтелектуальних здібностей? А коли при цьому створюються непрозорий ринок проблемних кредитів, на якому виникають апетитні можливості для реструктуризації або купівлі-продажу заборгованості, то нинішньому керівництву Нацбанку взагалі не до цього.
 
У цьому контексті доцільно згадати про «управлінські рішення» Андрія Пишного за часів його перебування біля керма державного Ощадбанку, що мали очевидні вигоди для родичів колишнього Президента РФ Дмитра Медведева. Мова йде про врегулювання кредитної заборгованості у сотні мільйонів доларів, що була отримана бізнес-структурами власника ТРЦ «Гулівер» Віктора Поліщука, який є власником скандально збанкрутілого банку «Михайлівський». За інформацією ЗМІ, його дружина є племінницею дружини топ-посадовця із РФ. Так, у березні 2016 року «Дзеркало тижня» писало, що річна ставка по кредиту ТОВ «Три О» (керуюча компанія ТРЦ «Гулівер») була встановлена 9%, тоді як на ринку ставки сягали 30%. За результатами реструктуризації цієї заборгованості на початку 2020 року (тоді Ощадбанк очолював Андрій Пишний) дозволили повертати гроші аж до 2044 року під жалюгідні відсотки до 4% (у всіх валютах), а сама сума кредитів зросла у півтора рази – до $675 млн. Надалі, у вітчизняних ЗМІ з’явилася інформація, що 10% власності у торгівельному центрі, розташованому поблизу Печерських пагорбів, отримали гарні знайомі Андрія Пишного з партійної тусовки «Народного фронту» (політичної сили колишнього прем’єр-міністра Арсенія Яценюка).
Складно уявити, які ще «пишні реструктуризації» та угоди, які мали наслідком виплачені позахмарні проценти, укладаються зараз на Інститутській 9 (адреса будівлі НБУ).
 
 
Наступна
Цитата дня
Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ