Про якісне підживлення озимого ріпаку впродовж вегетації

За матеріалами інтернет-видань 10.05.2025 105
Про якісне підживлення озимого ріпаку впродовж вегетації

Водорозчинний продукт і без ефекту промивання — результати випробування нового добрива на посівах ріпаку

Торік у ТОВ «Волинь Нова» дізналися про добриво, яке не промивається й ефективно засвоюється впродовж усієї вегетації рослин. Перевірити його доцільність вирішили в посівах ріпаку озимого на піщаному ґрунті, що автоматично зумовило підвищений рівень складності випробування…

Полісульфат Гранулар (Polysulphate®) від компанії ICL у господарстві вносили суцільно під культивацію. Надворі — весна, тому про остаточні результати говорити ще зарано, але проміжні вже видно голим оком. Про це «Агробізнес Сьогодні» поспілкувався з головним агрономом відділку Михайлом Гусаком і представниками компанії-виробниці.

Михайло Гусак, головний агроном дільниці Кислин у ТОВ «Волинь Нова»

Дослід з унесення мінерального добрива Полісульфат Гранулар ICL (Polysulphate®) нині проводять на полях ТОВ «Волинь Нова» (виробничі потужності Групи аграрних підприємств ТМ «Вілія») біля села Кисилин, що на Волині. Господарство вирощує переважно зернові (пшеницю, ячмінь) та олійні (ріпак, соняшник) культури, а також сіють сою та нішеві культури (фацелію, гірчицю, редьку). Там переважають піщані й супіщані ґрунти (з промивним режимом ґрунту навесні та восени), а також трапляються торф’яні й частково глинисті. Саме тому щороку доводиться вносити й експериментувати з різними формами мінеральних добрив, шукаючи баланс між агрономічною та економічною ефективністю продуктів.

__________________

На полях у ТОВ «Волинь Нова» переважають піщані ґрунти

__________________

Як розповідає головний агроном дільниці Кислин в ТОВ «Волинь Нова» Михайло Гусак, ріпак на цьому полі посіяли 16 серпня 2024 року. Тут заклали ділянку для досліду з добривами Полісульфат Гранулар ICL (100 кг), додали до нього Діамофоску (50 кг), а на контролі ще буде 100 кг цього самого добрива.

На сьогодні сходи на кон­трольній і дослідній частинах — рівномірні, тобто добрива хороші й добре працюють», — зазначає Михайло Гусак.

Також на цьому масиві навесні внесли сульфат магнію по мерзлоталому ґрунту й двічі — КАС.

Оскільки на полях — піщаний ґрунт, то доцільність одноразового внесення нижча, тому ми робимо це за два рази. Рослина забрала азот, пройшло трохи часу, і він засвоївся, тоді даємо другу частину добрива. Робимо 50 : 50 — перший раз вносимо просто в ґрунт, а другий — разом із бором і захистом від хвороб», — каже він.

До речі, на цьому масиві крім мінерального вносять ще й органічне добриво. В господарстві використовують курячий послід для підвищення родючості, структурності ґрунту, а також для покращення врожайності.

Про Полісульфат Гранулар ICL дізналися недавно і вирішили експериментально його внести на ділянці. На ринку є багато добрив, то важливо порівняти, дізнатися про його ефективність, і чи збільшить добриво врожайність, а в підсумку — прибуток компанії. Полісульфат на поле вносили суцільно під час культивації. Фракція та сипучість у нього добрі, тому вдалося досягти рівномірного розподілення на ширину розкидання 30 м. Розчинність у ґрунті Полісульфату також була досить високою. Ми розкидали його під сівбу у вологий від роси ґрунт, то майже половина відразу розчинилася.

Загалом на цьому масиві під ріпак вносили два добрива — фосфат амонію (Амофос) і Полісульфат. Ми порівнювали, чиї характеристики кращі та чи конкурують вони між собою. Якщо посіви кострубаті, то, відповідно, якесь добриво просідає — це перший етап. Далі — порівнюємо вже під час вегетації, як розвивається ріпак, бо буває різниця, залежно від добрива. І третій етап — це вже збирання культури, тоді остаточно аналізуємо саме врожайність, яке добриво краще, а яке гірше», — розповів Михайло Гусак.

__________________

Полісульфат Гранулар ICL на поле вносили суцільно під культивацію. Фракція та сипучість у нього добрі, тому досягли рівномірного розподілення

__________________

За словами головного агронома дільниці Кислин в ТОВ «Волинь Нова», поки що навесні ми можемо говорити тільки про проміжні результати. Можемо спостерігати етап відновлення весняної вегетації, розвиток кореневої системи та ширину кореневої шийки, що дуже важливо на цьому етапі. Головний агроном у перспективі очікує від унесення Полісульфат Гранулар ICL доброї врожайності на цій експериментальній ділянці.

Натомість про конкретні переваги, які будуть від застосування такого добрива на посівах ріпаку розповів у деталях представник компанії ICL Володимир Забалуєв. За його словами, якщо говоримо про технологію під вирощування ріпаку, то досить часто використовують для його підживлення сульфат амонію. Він дуже швидко розчиняється — протягом п’яти днів, і далі починається промивання як азоту, так і сірки. Сірка — критично важливий елемент живлення, який ріпак активно поглинає від початку формування стебла і до початку зав’язування стручків. Другий мінус полягає в тому, що сульфат амонію дуже сильно підкислює ґрунти, що особливо актуально для піщаних ґрунтів, які зазвичай мають кислий або слабокислий рН ґрунтового розчину.

Володимир Забалуєв, представник компанії «ICL Україна»

Коли ж ми говоримо про Полісульфат, то він має абсолютно нейтральний pH, тобто це фізіологічно нейтральне добриво, яке в будь-якій технології завдяки цьому можна застосовувати. Крім того, має ще й сертифікат Органік, тобто допустиме в органічному землеробстві», — пояснює Володимир Забалуєв.

Ще одна перевага Полісульфату в тому, що воно має дуже низький сольовий індекс — усього 32 одиниці. Отож цей продукт можна вносити близько до насіннєвого ложа без ризиків «сольового ефекту» чи зворотного осмосу для рослин. До речі, абсолютно безпечний для рослини — це 20 (SI) одиниць сольового індексу. Натомість більшість продуктів, які містять у складі калій, мають значний показник сольового індексу, для прикладу, у калію хлористого цей показник — 117–121 одиницю SI.

__________________

Полісульфат має абсолютно нейтральний pH і низький сольовий індекс — усього 32 одиниці

__________________

Як зазначив Володимир Забалуєв, для цього експериментального посіву невипадково вибрали саме поле у Волинській області. Річ у тому, що тут переважають піщані ґрунти, на яких потенціалу та ефективності традиційних добрив бракує для формування достатнього врожаю, зважаючи на запаси вологи.

Дослід проводимо на полі з піщаним ґрунтом. Тут маємо достатню кількість вологи впродовж вегетації. Промиватися на таких ґрунтах буде майже все: азот, фосфор, сірка, калій, мезо- та мікроелементи. Натомість перевага Полісульфат Гранулар ICL для ТОВ «Волинь Нова» полягає у тому, що 50–70 днів не будемо бачити ефекту промивання. Завдяки тому, що Полісульфат — це осадова порода, утворена в процесі дегідратації ще первинних порід, він має природну особливість до поступового розчинення. До речі, дуже важливо не плутати такі показники, як швидкість розчинення гранули та швидкість розчинення елемента живлення — дуже часто вони взагалі незакономірні. Також добриво не має ніяких хімічних добавок. Коли вносимо Полісульфат, який містить чотири поживні речовини для рослин — калій, сірку, кальцій, магній — тобто один макроелемент і три мезоелементи, які можуть упродовж вегетації, не промиваючись, забезпечувати ефективне живлення більшості культур, які вирощуємо», — наголосив представник компанії ICL Володимир Забалуєв.

__________________

Перевага добрива для ТОВ «Волинь Нова» в тому, що 50–70 днів не буде ефекту промивання

__________________

Господарство, де проводять дослід, справді передове й користується новітніми системами вирощування польових культур. Ґрунти тут різноманітні й строкаті, але переважно піщані та бідні. На них можна краще відкрити потенціал добрива. У цьому переконаний ще один представник компанії ICL на Заході України Артем Шатковський.

Артем Шатковський, представник компанії ICL на Заході України

Продукт Полісульфат Гранулар ICL — покликаний, щоб працювати у надскладних умовах, на ґрунтах, де інші традиційні добрива втрачають свій потенціал.

Він порівняв зразки ріпаку, які було відібрано з двох дослідних ділянок. За його словами, рослини на обох частинах поля майже однакові на вигляд весною, але коли пильно придивитися, можна помітити й певні розбіжності.

На контрольному полі з ріпаком було внесено Діамофос (NPK) 10 : 26 : 26 кг, а на іншому — Полісульфат 100 кг з Діамофос (NPK) 50 кг. Чому обрали таку технологію? Тому що ґрунти бідні на фосфор, і дати сам Полісульфат без фосфорного добрива було б нераціонально і нелогічно в системі вирощування озимого ріпаку. Якщо подивитися на рослини, то на обох частинах поля вони майже однакові на вигляд весною. Хоча можна помітити й певні відмінності. Там, де був Полісульфат, краще розвинутий габітус ріпаку й більша маса кореневих волосків, завдяки яким рослина може краще споживати мікро- і мезоелементи з ґрунту. Чим більша їх кількість, тим краще перебігатимуть обмінні процеси й краще споживання тих чи інших елементів живлення. На розрізі кореня немає дуплистості, некрозів, а коренева оболонка досить товста, що нівелює ризики проникнення тих чи інших хвороб. Отож це господарство вчасно провело всі операції, тобто рослини забезпечено всім, що потрібно для розвитку. На цій стадії коренева система вже фактично сформована, тому що ріпак з осені закладає її 65%, а з весни — ще 35%. У цьому зразку на 85–90% коренева система вже сформована», — розповів Артем Шатковський.

__________________

Там, де був застосований Полісульфат, краще розвинутий габітус ріпаку та більша маса кореневих волосків

__________________

Наразі можна говорити тільки про попередні результати. Остаточний висновок щодо ефективності добрива Полісульфат Гранулар компанії ICL буде зроблено в липні, коли у ТОВ «Волинь Нова» запустять комбайни на поле з ріпаком і зможуть порівняти врожайність на двох дослідних ділянках.

 

Теги: AGROОТГ
Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ