Ще раз про головні податкові зміни, які вступили в силу з 1 січня нового 2025 року

Микола Ясень 03.01.2025 240

Очевидно будемо тільки ятрити народу-платнику податків душу, але приходиться. Та й треба знати, що завинив державі кожен з нас

Озвучено головні податкові зміни з початку 2025 року

СТАРШЕ ПОКОЛІННЯ УКРАЇНСЬКИХ  ЛЮДЕЙ МАЮТЬ ПАМ"ЯТАТИ КАЗКУ ІТАЛІЙСЬКОГО ДИТЯЧОГО ПИСЬМЕННИКА ДДАНІ РАДАРІ ПРО ЧІПОЛЛІНО, БО ЇЇ НЕ РАЗ ВИДАВАЛИ В КОЛИШНЬОМУ РАДЯНСЬКОМУ СОЮЗІ. У ТІЙ КАЗЦІ НЕВІЛЬНИЙ ЛЮД ЦИБУЛИННОЇ КРАЇНИ КОЖНОГО РОКУ ОЩАСЛИВЛЮВАЛИ НОВИМИ ПОДАТКАМИ. СПЕРШУ ПОДАТКАМИ ОБКЛАЛИ СПОЖИВАННЯ АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ, І ПІДДАНИМ ДОВЕЛОСЯ, ЯКЩО ПАМ"ЯТАЭТЕ, МЕНШЕ ДИХАТИ. ПОТІМ ОГОЛОСИЛИ, ЩО І ЗА АТМОСФЕРНІ ОПАДИ НЕОБХІДНО ПЛАТИТИ ПОДАТЬ. ЗА ПРОСТИЙ ЕЛЕМЕНТАНИЙ ДОЩ ОДНУ СУМУ ПРИЗНАЧИЛИ, ЗА ДОЩ-ЗЛИВУ БІЛЬШУ, А ЗА ДОЩАРУ З БЛИСКАВКАМИ ТА ГРОМОМ НАЙВИЩУ. І ЗГАДАЙТЕ Ж, З ЯКОЇ ПРИЧИНИ ЧІПОЛІНАМ НАКАЗУВАЛИ ВСЕ БІЛЬШІ І БІЛЬШІ ПОДАТКИ СПЛАЧУВАТИ. А З ТІЄЇ, ЩО НЕ ВССТАЧАЛО НАДХОДЖЕНЬ В КАЗНУ, ЩОБ ВСЕ ВИЩІ ЗАРОБІТНІ ПЛАТИ ВВОДИТИ ПАНІВНІЙ БРАТІЇ, ЦЕ З ОДНОГО БОКУ, А З ІНШОГО Е БУЛО ЗМОГИ ВГАМУВАТИ АПЕТИТИ ТИХ, ХТО БЕЗБОЖНО РОЗКРАДАВ БЮДЖЕТНІ КОШТИ. ЧИ НЕ ЗДАЄТЬСЯ ВАМ, ЩО ЦЕ САМІСІНЬКЕ КОЇТЬСЯ СЬОГОДНІ І В УКРАЇНІ. БО ЯК УЖЕ ВІДВЕРТО І ВГОЛОС ГОВОРЯТЬ ПЕРЕСІЧНІ ПЛАТНИКИ ПОДАТКІВ, ЗАКОНИ У НАС НА ЦЕЙ РАХУНОК ПРИЙМАЮТЬ ТІ, КОМУ ДПАВНО ТРЕБА ПРИЙМАТИ ПІЛЮЛІ ВІД БОЖЕВІЛЛЯ І ВТРАТИ СОВІСТІ ТА ВІДЧУТТЯ РЕАЛЬНОСТІ.

АДЖЕ "Кожен новий рік в Україні починається з податкових змін. 2025-й не став винятком. Із січня набирає чинності цілий перелік поправок до податкового законодавства, які стосуються передусім підприємництва та бізнесу. В тому числі і аграрних галузей виробнитцтва. Як малих підприємців і середніх компаній, так і великих платників податків. Так повідомляє Mind.

Більшість цих змін закріплена законом №4015-IX. Саме він передбачає підвищення базової ставки військового збору з 1,5% – до 5%, запровадження військового збору для підприємців на спрощеній системі оподаткування та збільшення ставки податку на прибуток для банків й інших фінансових установ.

Частково норми закону №4015-IX набрали чинності ще з 1 грудня минулого 2024 року. Але деякі його положення почнуть діяти 2025 року. Крім того, у січні 2025-го «стартують» окремі норми закону №4113-ІХ із поправками до Податкового кодексу та податковими новаціями. 

Підвищення ставки військового збору для фізичних осіб

Починаючи з 1 січня 2025 року, до доходів платників податків – фізичних осіб застосовується ставка військового збору в розмірі 5%.

«Ставку військового збору збільшено з 1,5% до 5% для більшості доходів фізичних осіб, включно із заробітною платою, дивідендами, доходами від оренди та продажу майна», – уточнює Ольга Черевко, керуючий партнер юридичної компанії GLS.

Зазначимо, що за 2024 рік зобов’язання щодо військового збору нараховуються ще за старою ставкою – 1,5%.

Втім, як говорить адвокат Attorneys at Law «Leshchenko & partners» Данило Трясов, військовий збір на дохід від облігацій внутрішньої державної позики, зокрема військових облігацій, як і раніше, не нараховується.

Військовий збір для спрощенців

Військовий збір відтепер поширюється і на підприємців, що обрали спрощену систему оподаткування.

З 1 січня 2025 року ФОП сплачуватимуть цей збір у такому розмірі:

  • ФОП першої, другої та четвертої групи єдиного податку – 10% мінімальної заробітної плати, або 800 грн на місяць;
  • ФОП третьої групи єдиного податку – 1% доходу (виручки).

«Підприємці першої, другої та четвертої груп повинні будуть сплачувати військовий збір до 20 числа кожного місяця (є можливість оплати авансом), а підприємці третьої групи – протягом 10 днів після подання податкової декларації», – розповідає Нікіта Муренко, керуючий партнер юридичної компанії «Муренко, Курявий та Партнери».

До речі, військовий збір поширюється і на юридичних осіб, які обрали третю групу єдиного податку. «Вони почнуть сплачувати військовий збір у розмірі 1% від свого обороту за підсумками І кварталу 2025 року», – попереджає Данило Трясов.

Нові вимоги до податкової звітності

Для податкових агентів із 2025 року вводиться обов’язкове подання податкової звітності з податку на доходи фізосіб (ПДФО), військового збору та єдиного соцвнеску (ЄСВ).

Ця вимога стосується насамперед роботодавців, які регулярно звітуватимуть перед Державною податковою службою (ДПС) про нараховані доходи, про податки та збори, утримані із зарплат працівників. Строки подання – до 20 числа місяця, що слідує за звітним.

Крім цього, роботодавці інформуватимуть податкові органи також про зарахування / звільнення працівників протягом 20 днів після закінчення звітного місяця.

Повернення обов’язкової сплати ЄСВ

Ще в березні 2022 року підприємці отримали право під час дії воєнного стану сплачувати єдиний соцвнесок (ЄСВ) на свій розсуд. За його несплату жодних штрафів передбачено не було.

На жаль, з 2025 року ця пільга втратила свою силу, тому ФОП знову доведеться сплачувати ЄСВ. Ставка соцвнеску залишилася незмінною – 22% мінімальної зарплати. Розмір ЄСВ у 2025 році становитиме:

  • мінімальний – 1760 грн на місяць;
  • максимальний – 35 200 грн на місяць (для доходів, що перевищують 160 000 грн на місяць).

Втім підприємці, чия податкова адреса знаходиться в зоні бойових дій або на тимчасово окупованих територіях України, мають право, як і раніше, не сплачувати військовий збір.

Збільшення мінімального податкового зобов’язання для аграріїв

Власники земельних ділянок, що віднесені до сільгоспугідь, мають сплачувати мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ).

Розмір цього зобов’язання прив’язаний до нормативної грошової оцінки земельної ділянки з поправкою на коригуючий коефіцієнт. У 2024 році цей коефіцієнт становив 0,05, з 2025 року він зріс до 0,057. Отже, МПЗ тепер становить:

  • 700 грн/га для більшості земельних ділянок;
  • 1400 грн/га для ріллі, якщо її частка перевищує 50%.

«І хоча цей крок спрямований на зменшення тінізації аграрного сектору, він може призвести до зростання витрат фермерів», – каже Ольга Черевко.

Сплата МПЗ не поширюється на ділянки, розташовані в зоні бойових дій чи на тимчасово окупованих територіях.

Зростання податкового навантаження на фінсектор

Крім банків, які за 2024 рік уже сплатили податок на прибуток за ставкою 50%, нові правила оподаткування з 2025 року поширюються і на решту учасників фінансового ринку (крім страховиків).

Фінансові компанії, ломбарди та інші установи відтепер нараховують і платять податок на прибуток за ставкою 25% замість 18%.

Пункти обміну валют до того ж ще мають сплачувати авансові внески, розмір яких прив’язаний до курсу євро та становить від 200 до 700 євро залежно від населеного пункту, в якому працює обмінник.

Як це все вплине на платників податків?

Впровадження військового збору для всіх груп ФОП на єдиному податку та скасування пільги на сплату ЄСВ суттєво збільшить щомісячні витрати підприємців. Крім того, нові вимоги до звітності можуть ускладнити управління фінансовими потоками, особливо для невеликого бізнесу.

«У результаті для багатьох підприємців, особливо з галузей із високою конкуренцією, додаткові податкові витрати можуть призвести до зменшення прибутковості або навіть закриття бізнесу», – вважає Микита Муренко.

Також у податкових органів виникне ще більше підстав для проведення перевірок, донарахування податкових зобов’язань і застосування штрафів до платників податків.

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ