Що і як зміниться в Україні - 1 лютого 2025 року?
Ціни на продукти, субсидії, бронювання і так далі
Євгенія Соколенко, Ольга Зайцева 01.02.25
Розповідаємо, які основні зміни з 1 лютого очікують на українців.
Що зміниться з 1 лютого 2025 року в Україні - нові ціни, субсидії, бронь від мобілізації / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com
В Україні цього місяця очікується подорожчання деяких продуктів, розрахування субсидій за новими правилами, а частину військовозобов'язаних позбавлять бронювання від мобілізації. Крім цього, у лютому держава вводить новий вид допомоги для переселенців, а деякі пенсіонери можуть розраховувати на надбавку до пенсії. Що буде з комуналкою та які ще зміни чекають на українців - у матеріалі нижче.
- Як зміняться ціни на продукти в лютому 2025
- Хто отримає надбавки до пенсії в Україні
- Як зміняться субсидії на комуналку
- Кому передбачена субсидія на оренду житла
- Чи змінюватимуться тарифи на комунальні послуги
- Хто може втратити бронь від мобілізації
- ВЛК у Резерв +
- Хто отримає виплати за безвісти зниклих військових і у полоні
- Подача заявок на 1000 Зеленського
- Як зміняться ліміти на перекази між картками
Як зміняться ціни на продукти в лютому 2025
Як інформував УНІАН, деякі продукти в лютому можуть стати дорожчими - від 10-15% до 50%. Згідно з прогнозом експертів, у ціні можуть зрости соняшникова олія, молочні продукти, гречка, деякі види овочів, зокрема картопля та морква. При цьому яйця, навпаки - стали доступнішими.
Хто отримає надбавки до пенсії в Україні
У 2025 році не очікується підвищення мінімальної пенсії, але в березні проведуть автоматичну індексацію пенсій - виплати можуть зрости на 10-17%.
Крім того, у лютому передбачена надбавка до пенсії деякі категорії пенсіонерів, які досягли певного віку, і пенсія яких не перевищує 10 340,35 грн:
- тим, кому виповнилося 70 років - буде нараховано надбавку в 300 грн;
- 75 років - 456 грн;
- з 80 років - 570 грн.
Такі надбавки держава нарахує сама, звертатися пенсіонерам нікуди не потрібно.
Як зміняться субсидії на комуналку
У січні Мінсоцполітики України оголосило про змінення підходу до надання субсидії на ЖКП. Тепер її розраховуватимуть з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Для тих, хто звернувся по субсидію з 1 січня право на її отримання визначатиметься вже згідно до нового підходу. Для тих, хто вже отримував субсидію до 1 січня 2025 року зміни запрацюють після закінчення цього опалювального сезону.
На учасників бойових дій і українців, які отримали інвалідність унаслідок війни, нове правило нарахування субсидій не поширюється - для все залишиться незмінним.
Кому передбачена субсидія на оренду житла
У лютому можна буде скористатись новим видом допомоги від держави для внутрішньо-переміщених осіб - це субсидія на оренду житла.
На неї можуть розраховувати такі категорії переселенців:
- ті, хто виїхав з окупованих територій або зони бойових дій, не має свого житла в інших, умовно безпечних, регіонах України, а їхнє власне житло знищене або непридатне для життя;
- змушені орендувати житло, але не мають для цього достатньо коштів;
- уже орендують житло, але витрачають на оренду суттєву частину доходів.
Щоб скористатись субсидією на оренду важливо також, щоб орендар та орендодавець не були родичами, орендар (тобто, ВПО) не отримував допомогу від держави на проживання, а орендодавець житла не отримував компенсацію за програмою "Прихисток".
Важливо: для отримання субсидії на оренду обов'язково повинен бути договір оренди житла.
Чи змінюватимуться тарифи на комунальні послуги
Тарифи на комуналку в лютому (тариф на воду, тариф на газ, тариф на опалення і тариф на світло) залишаються без змін.
У регіонах може дещо відрізнятися тариф на воду - у невеликих містах він може переглядатися місцевою владою. Також для тих, у кого електричне опалення, до 30 квітня діятиме особливий тариф - 2,64 грн/кВт∙год, але тільки якщо їхнє споживання електроенергії тримається в межах 2 000 кВт∙год за місяць. За кіловати поза цим обсягом доведеться платити вже за повним тарифом.
Хто може втратити бронь від мобілізації
Відповідно до нових змін до постанови №76 про порядок бронювання від мобілізації, до кінця лютого всі критично важливі підприємства мають підтвердити свій статус. І після цього, з оновленим статусом - перебронювати своїх співробітників через портал "Дія" до 1 березня. При цьому, чекати 72 години між завершенням попереднього бронювання та оформленням нового, як було раніше, не треба.
Якщо ж підприємство втрачає статус критично важливого або не подає документи на перепідтвердження, то його співробітники можуть втратити бронь від мобілізації і бути призвані до ЗСУ.
ВЛК у Резерв +
У мобільному додатку "Резерв+" у лютому з'явиться нова опція, завдяки якій можна буде отримати направлення на проходження ВЛК. Після того, як буде отримано повідомлення, можна самостійно пройти медкомісію.
Перший час опція буде доступна для тих, хто хоче самостійно пройти ВЛК, а потім - і для тих, хто отримав повідомлення в паперовому вигляді на проходження медогляду.
Хто отримає виплати за безвісти зниклих військових і у полоні
З 1 лютого також запрацюють зміни до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Ними передбачено, що за військовозобов'язаним, який потрапив у полон або вважається зниклим безвісти, зберігається грошове забезпечення, а виплати отримає сім'я військовослужбовця. Він сам вирішує, хто отримає виплати в разі, якщо потрапить у полон або пропаде безвісти. Якщо ж особистого розпорядження немає, то розподілять виплати так:
- 50% забезпечення поділять рівними частинами між представниками першої черги - тобто між дружиною (чоловіком), законними представниками неповнолітніх дітей (це матір або батько дитини військовослужбовця чи особа, що їх замінює, якщо військовослужбовець не перебуває у шлюбі), дітьми з числа осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) або їхніми законними представниками, а також батьками військовослужбовця (до цього переліку не входять ті, хто отримує від військовослужбовця аліменти, а також батьки, які позбавлені батьківських прав);
- якщо родичів першої черги у військового немає, тоді 20% забезпечення поділять рівними частинами між представниками другої черги - тобто, між повнолітніми дітьми, рідними братами (сестрами), законним представником яких є військовослужбовець.
У разі, коли військовий повертається з полону або вже не є зниклим безвісти, виплачується утримана частина (50% або 80%). У разі смерті захисника невиплачена частка включається до складу спадщини.
Подача заявок на 1000 Зеленського
До 28 лютого необхідно встигнути подати заявку на отримання державної допомоги за програмою "Зимова єПідтримка", більше відома як 1000 Зеленського.
Нагадаємо, що подати заявку на отримання грошової допомоги в 1000 грн можуть усі українці, які наразі проживають на території нашої країни, за винятком окупованих територій.
Як зміняться ліміти на перекази між картами
Великими банками в лютому будуть введені ліміти на перекази з картки на картку - це стосується клієнтів, які не мають документально підтвердженого доходу. Їх банки ділять на категорії "високого", "середнього" і "низького" рівнів ризику.
Для клієнтів "високого" рівня ризику з 1 лютого місячний ліміт на перекази буде 50 тис. грн. Для клієнтів "середнього" і "низького" рівнів з 1 лютого - ліміт до 150 тис. грн на місяць, з 1 червня - до 100 тис. грн на місяць.
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я