СОРОК П'ЯТЬ ДНІВ НА РОЗДУМИ

За матеріалами інтернет-видань 29.04.2024 413

Сполучені Штати Америки пишуть стратегію перемоги України

45 днів на роздуми: США пише стратегію перемоги України

Сполучені Штати надали історичну підтримку Україні упродовж цього повномасштабного вторгнення

В схваленому законопроєкті про допомогу Україні, від адміністрації США вимагають довгостроковий план підтримки нашої країни. На роздуми президент Джо Байден має 45 днів.

Якою може бути американська Стратегія

Увечері 20 квітня нижня палата Конгресу США - Палата представників - після кількох місяців дискусій проголосувала за законопроєкт, що передбачає понад 60 млрд доларів підтримки для України.

Одне із нововведень - затвердження стратегії для України. Не пізніше ніж за 45 днів після того, як закон набере чинності, державний секретар і міністр оборони США повинні представити стратегію щодо підтримки Сполученими Штатами України проти агресії з боку російської федерації.

22 квітня помічник державного секретаря США з питань Європи та Євразії Джеймс О’Браєн зазначив, що може містити в собі стратегія перемоги України.

На думку О’Браєна, одним з перших кроків цієї стратегії може бути стабілізація східного фронту, що частково залежить від артилерії, іншого озброєння та створення укріплень. Іншими заходами можуть стати мобілізація та протидія рф у Чорному морі.

"Україна повинна переконатися, що в неї є люди, необхідні для боротьби. Тому цей законопроєкт про мобілізацію, який проходить через Раду, є дуже важливим. Крім того, необхідна дестабілізація російських вогневих позицій, щоб ми могли тримати Чорне море відкритим. Це зараз найважливіші елементи",- сказав помічник Блінкена.

   У зовнішній політиці ключовими моментами року можуть стати, на його думку, початок переговорів про вступ в ЄС, а також встановлення "моста, свого роду чіткого шляху до членства в НАТО" після того, як Україна проведе ще низку реформ.

"Отже, до кінця цього року, якщо Україна воюватиме так, як вона може, воюватиме обіцяною зброєю, і якщо буде прогрес у цих двох елементах глобального позиціонування, як ЄС та НАТО, то Україна зможе перемогти, незалежно від того, що вирішить зробити путін. І я думаю, що це шлях вперед", -  зазначив Джеймс О’Браєн.

Даг Кляйн, політичний аналітик фонду Razom та співробітник Євразійського центру Атлантичної Ради в розмові з Голосом Америки каже, що стратегія має бути багаторічною, розроблятися з конкретними та досяжними цілями та визначати пріоритети інтересів національної безпеки Сполучених Штатів. Вона має включати показники, які будуть вимірювати прогрес у досягненні цих цілей, зокрема скільки коштів вона вимагатиме на кожний фіскальний рік.

Ззаконопроєкт забезпечує гнучкість для адміністрації президента і дає можливість певну інформацію тримати засекреченою.

"Адміністрації не потрібно заявляти: "Ми дамо цій бригаді 10 танків і 12 ATACMS, щоб вивести з ладу конкретну воєнну базу. Такої вимоги немає",- пояснює експерт.

   Як нагадує журналіст Орест Сохар в своєму Telegram, раніше Білим дім старанно уникав озвучування будь-яких стратегій, не маючи, з одного боку, жодних обмежень в обсязі підтримки, з іншого - фактично дозуючи постачання залежно від своїх прихованих завдань, не декларуючи цілей.

"Києву важливо дізнатися, наскільки посміливішав американський лідер на третій рік війни. Його стратегією останніх двох років було виділяти допомогу в останній/критичний момент, а внутрішні страхи Білого дому восени 2022 року взагалі призвели до паралічу осіннього наступу ЗСУ. Якщо цей патерн поведінки залишається в арсеналі Байдена, то путіну можна не боятися поразки ще тривалий час",- пише експерт.

Що зміниться для України

Як зазначає Даг Кляйн, пункт про розробку стратегії перемоги України змушує адміністрацію Байдена до більш проактивної позиції щодо України та вимагає чіткіше визначити свої цілі, каже Кляйн. Він нагадує, що Білий дім критикували за стриманість, з якою Сполучені Штати підтримують Україну.

З одного боку, нагадує експерт, Сполучені Штати надали історичну підтримку Україні упродовж цього повномасштабного вторгнення, але з іншого, цього було недостатньо, щоб Україна перемогла.

"Це було недостатньо вчасно. Це були не ті речі, - належна матеріальна та військова допомога, - які були потрібні. Якби ми допомагали Україні перемогти, ми б вчинили інакше. І це спроба навчитися на зроблених помилках і отримати правильну підтримку для України, щоб Україна не просто вижила, а перемогла",- міркує Кляйн.

Своєю чергою, Орест Сохар пише, що "план Байдена" наразі для всіх загадка, але після "українського" голосування у Конгресі контури стратегії намагаються окреслити чимало західних медіа.

"От цікава публікація зʼявилася у Bloomberg: ще торік Україна могла повернути всі окуповані Росією території, однак чвари в Конгресі зруйнували ці очікування; зараз необхідна нова і послідовна стратегія припинення війни, кінцевою метою якої має стати врегулювання", - пише аналітик.

Він підкреслює, що переговори про врегулювання мають відбутися тоді, коли Кремль зрозуміє, що продовження війни більше нічого не дасть, і коли Україна вже створить систему стримування від будь-якого відновлення бойових дій.

"Нинішній - навіть такий великий пакет американської допомоги - не забезпечить декларованої мети. Однак ці гроші можуть дати Україні рік перепочинку, щоб відновити свою оборону. Для цього слід доставити на передову вкрай необхідні артилерійські снаряди, стабілізувавши українську лінію фронту",- пише Сохар.

Якщо все піде добре, зазначає експерт, то Київ зможе використати цей час для перегрупування, поповнення особового складу, засобів протиповітряної оборони та далекобійної артилерії, а також отримати на озброєння літаки F-16 та іншу високотехнологічну техніку, необхідну для створення надійного, довгострокового стримування від майбутніх нападів.

"Це дійсно важливе запитання: яким світ бачить завершення російської війни в Україні. До останнього часу західні демократії намагалися перекласти всю відповідальність за результати кампанії на Україну, але зараз так легко пропетляти вже не вдасться. Тому спершу послухаємо Байдена, далі - всіх інших", - доходить до висновку експерт.

Український військовий експерт Микола Бєлєсков на сторінках Атлантичної ради також нагадує, що страх перед ескалацією дорого коштував і Україні і Заходу. Україна зазнавала непотрібних втрат, а для Заходу зросла ціна підтримки.

"Коли сили вторгнення Путіна були найслабшими у 2022 році, Україна була позбавлена підтримки, необхідної для прориву вразливих російських оборонних ліній на півдні. Коли партнери Києва погодилися створити необхідні наступальні сили, було вже пізно; Москва мобілізувала додатково 300 тисяч війська й укріпила лінію фронту",- каже експерт.

Як зауважує Бєлєсков, політики в Європі та США тепер мають вирішити, чи хочуть вони продовжувати цю програшну стратегію, чи нарешті вирішити, що вони хочуть перемоги України.

"Якщо Україні не дадуть інструментів для перемоги над Росією на полі бою, Путін здобуде історичну перемогу, яка змінить клімат міжнародної безпеки. Якщо це станеться, сьогоднішній наголос на уникненні ескалації буде розглядатися як найбільша геополітична помилка з часів політики умиротворення 1930-х років", - попереджає український експерт.

Валерія Шипуля

 

 

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ