Ціни на ріпак в Україні знижуються через нову спробу депутатів ВР ввести 10% мита на експорт ріпаку та сої

За матеріалами інтернет-видань 05.07.2025 106
Ціни на ріпак в Україні знижуються через нову спробу депутатів ВР ввести 10% мита на експорт ріпаку та сої

Верховна Рада 15 липня може повернутися до розгляду «соєво-ріпакових» правок у складі законопроекту, який передбачає зміни до Податкового кодексу з метою запобігання промисловому забрудненню, що вже призвело до різкого зниження експортних гривневих цін на ріпак в Україні. 

 

Нагадаємо, що минулого тижня ВР не підтримала законопроєкт 13157, який містив «соєво-ріпакові» правки, але депутати продовжують наполягати на обмеженні експорту під приводом збільшення переробки в Україні.

 

Голосування через «чужі» законопроєкти закономірно викликає подив, оскільки мита потрібно запроваджувати окремим документом або шляхом внесення змін до Митного та Податкового кодексів. Проте логіка депутатів проста: документи вже пройшли перше читання, тож їх можна ухвалити за прискореною процедурою. В інтервʼю Latifundist.com співавтор першої правки Андрій Мотовиловець пояснював це, зокрема, тим, що сировина (йшлося про ріпак) покидає країну з 1 липня.

 

Експортні ціни попиту на ріпак в Україні на цьому тижні знизились до 24200-25000 грн/т або 530-535 $/т з доставкою до портів, а деякі трейдери взагалі зупинили закупівлю.

 

Введення мит на ріпак може обмежити ціну в гривні, але з іншої сторони це приведе до зростання цін на біржі, що компенсує вартість мита. 

 

Також потрібно врахувати, що введення обмежень на експорт ріпаку погіршить стосунки з основним союзником України у війні проти рф, особливо на тлі того, що Адміністрація Трампа  зупиняє поставки зброї.

 

Також чиновники ЄС заявили, що у відповідь на мита на ріпак можуть ввести мито на український ріпаковий шрот та ріпакову олію, що зробить нерентабельною переробку ріпаку в Україні та поставку до ЄС продуктів переробки. Переробники в ЄС мають дотації на виробництво біопалива, тому вони завжди будуть у значно кращій ситуації, ніж переробники  ріпаку в Україні.  

 

Серпневі ф’ючерси на ріпак на біржі в Парижі вчора знизились на 1,7% до 461 €/т або 543 $/т (-3,8% за місяць) слідом за зниженням липневих ф’ючерсів на канолу на 2,1% до 709 CAD/т або 522 $/т (+2% за місяць) на тлі скорочення обсягів переробки.

 

Зміцнення курсу канадського долара відносно долара США сильно підвищило вартість канадської каноли в доларах, і різниця цін між канолою та ріпаком зменшилася до 21 $/т (хоча весною вона сягала 140 $/т), що сильно погіршило перспективи імпорту каноли до ЄС. 

 

За даними Oil World, у травні обсяг переробки каноли в Канаді зменшився порівняно з квітнем з 919 тис т до 11-місячного мінімуму 831 тис т (920 тис т у травні 2024 р). Основною причиною скорочення обсягів переробки стало зменшення внутрішніх запасів каноли в Канаді та світового попиту на канадський каналовий шрот, викликане введенням Китаєм у березні 100% імпортного мита.

 

 
Теги: AGROОТГ
Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ