– Про це свідчать докази, які збирають НСЖУ, інші організації та іноземні журналісти, – сказав очільник Спілки. – Після того, як російські війська тимчасово окуповують певну українську територію, одразу розпочинається хвиля так званої «інформаційної нейтралізації»: відбуваються атаки на журналістів і на будь-яке незалежне медіаінформування. Для нас очевидно, що кремлівський режим вважає професійну журналістику загрозою російській пропаганді, яка є складовою їхньої агресії. Ми бачимо, що російська влада, зануривши в пропагандистську бульбашку росію, хоче занурити в неї й тих українців, які живуть на територіях, що потрапили під їхній тимчасовий контроль. Мета ворога – упокорити, позбавити доступу до правдивої інформації.
– Окупанти атакують українських журналістів, шукають серед них тих, хто може стати їхнім пропагандистом. Але до честі наших колег, абсолютна більшість українських медійників, журналістів не йде на колаборантство, і «піднесення патронів» українцями російській пропаганді – це винятки. Окупантам доводиться завозити пропагандистів із росії. Також ганебною є практика крадіжок місцевих медіа-лейблів, як, приміром, сталося з маріупольським «Приазовським робочим».
Як відомо, на третій тиждень після захоплення Маріуполя окупанти почали поширювати віддруковану в Ростові-на-Дону фейкову газету під назвою «Мариупольский рабочий», намагаючись переконати аудиторію, що редакція газети перейшла на бік росіян. Натомість, жодний працівник справжнього «Маріупольського робочого» не брав участі в створенні фальшивки.
– Такі самі прецеденти були в Мангуші під Маріуполем, у Херсонській області тощо. Окупанти закидають населення тиражами своїх фейкових газет, організовують своє пропагандистське мовлення, – сказав Сергій Томіленко. – Усупереч цим спробам Національна спілка журналістів спільно зі своїми партнерами, максимально фіксуючи воєнні злочини проти журналістів і медіа, об’єднує міжнародну коаліцію навколо Міжнародної федерації журналістів (як найбільшого об’єднання спілок журналістів Європи) з ідеєю створення у майбутньому великому трибуналі над путіним секції воєнних злочинів проти журналістів. У межах цієї секції до відповідальності має бути притягнуто й російських пропагандистів, які зробили можливим підтримку населенням росії воєнних операцій та злочинів проти нашої держави.
Сергій Томіленко також нагадав про те, що НСЖУ підготувала звіт огляду кейсів злочинів проти журналістів під назвою «Розстріляна свобода слова».
– Ми стверджуємо, що окупанти свідомо ціляться у свободу слова, у журналістів. Але водночас журналістська спільнота готова прийняти цей виклик, мужньо продовжуючи виконувати свій професійний обов’язок, – підсумував Сергій Томіленко.
Інформаційна служба НСЖУ.