Українським аграріям важливо розуміти, що і на яких умовах вони зможуть експортувати до ЄС після 5 червня

За матеріалами інтернет-видань 11.04.2025 238
Українським аграріям важливо розуміти, що і на яких умовах вони зможуть експортувати до ЄС після 5 червня

Угода між ЄС та Україною про спрощений режим торгівлі завершується 5 червня, і деякі євродепутати вже заявили, що вона не буде продовжена. УКАБ розповідає, що думають українські експерти з цього приводу і якими можуть бути варіанти подальшого розвитку подій.

 

Торговий представник України Т. Качка вважає, що «український експорт підтримує європейських переробників, забезпечує цінову стабільність в ЄС та покриває дефіцити, а тарифи є найгіршим інструментом регуляції міжнародної торгівлі, тому основна увага має бути зосереджена на торговельних потоках. Україна також імпортує багато товарів з ЄС. Так, кожна вирощена в Україні курка має польську або німецьку ДНК. Тож і в середньостроковій, і у довгостроковій перспективі Україна є рішенням для багатьох викликів ЄС у сільському господарстві, оскільки є надійним партнером ЄС та дотримується всіх встановлених правил».

 

Українським аграріям важливо розуміти, що і на яких умовах вони зможуть експортувати до ЄС після 5 червня, щоб планувати сівбу. У Мінагрополітики заявляють, що переговори щодо продовження режиму торгівлі тривають із жовтня, і вільна торгівля може бути продовжена до прийняття довгострокового рішення, яким може бути стаття 29 Угоди про асоціацію. Вона «відкриває для ЄС в Україні шлях до прогресивної лібералізації безмитних квот і тарифних ставок і є ще одним елементом регулювання торгівлі», - вважають в УКАБ.

 

До 2022 р аграрний сектор забезпечував від 10% до 20% ВВП України, у 2024 р цей показник склав 15%. Галузь є одним з найважливіших джерел валютних надходжень та одним з найбільших платників податків. Торік аграрії забезпечили 11% податкових надходжень до місцевих бюджетів та експортували продукції на 25 млрд $, що склало 59% експорту України. Через війну Україна втратила традиційні ринки збуту (Азія, Близький Схід, Африка), тому суттєво наростила поставки до ЄС. Під час блокади портів торгівля з ЄС допомогла реалізувати агропродукції на 5 млрд $. Водночас 60% імпорту Україна купує в ЄС (техніку, насіння, ЗЗР, паливо та інше).

 

Проте перемовини щодо статті 29 потрібно завершити до червня 2025 року, інакше українська торгівля з ЄС автоматично повернеться до версії DCFTA 2021 року з понад 20 безмитними квотами, з імпортними тарифами та торговими бар’єрами, що створить економічну проблему для України. У цьому випадку до кінця 2025 р Україна втратить до 3,3 млрд € валютних надходжень, 2,5% ВВП та до 4,15% податкових надходжень, - порахували в УКАБ.

 

GrainTradeUA

 

 

Теги: AGROОТГ
Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ