Коли відзначають День Землі
День Землі святкують у всьому світі щороку 22 квітня. У 2025 році ця дата припадає на вівторок.
Офіційна назва свята — Міжнародний день матері-Землі (International Mother Earth Day), проте в Україні та багатьох інших країнах його знають як День Землі (Earth Day).
Уперше День Землі відзначили 1970 року в США. Тоді ж і встановили дату — 22 квітня. Поступово до ініціативи долучалися й інші країни. Лише 2009 року ООН вирішила об’єднати екологічні заходи в усьому світі й ухвалила резолюцію, згідно з якою 22 квітня стало офіційним святом — Міжнародним днем матері-Землі. Перший День матері-Землі відзначили 2010 року.
Історія Дня Землі
З’явилося свято завдяки американцеві Гейлорду Нельсону — саме його називають батьком Дня Землі. Демократа Нельсона 1963 року призначили сенатором штату Вісконсин, і він почав приділяти велику увагу проблемам довкілля. У 1968 році в США з небаченою силою вирували студентські протести проти війни у В’єтнамі, а 1969 року стався масштабний розлив нафти в Санта-Барбарі, Каліфорнія. Нельсон вирішив спрямувати енергію антивоєнного руху на формування екологічної суспільної свідомості.
Він переконав конгресмена-республіканця Піта Макклоскі, який також виступав за збереження природи, та активіста Деніса Гейса організувати новий екологічний рух. Вони обрали 22 квітня (робочий день між весняними канікулами й випускними іспитами), щоб зібрати студентів у кампусах і влаштувати масштабні екологічні заходи: відкриті лекції, толоки та інші події. У 1970 році відбувся перший День Землі.
Акція виявилася настільки успішною, що нею зацікавилися найбільші ЗМІ, а після першого Дня Землі у США створили Агентство з охорони довкілля й ухвалили низку законів про охорону природи (зокрема, про екологічну освіту та про чисте повітря).
Згодом День Землі ставав дедалі популярнішим. У 1990 році американська ініціатива вперше набула міжнародного статусу. Один із творців першого свята екології Деніс Гейс організував волонтерів, які залучили до Дня Землі понад 200 мільйонів людей у всьому світі, зокрема в СРСР. Успіх і зацікавленість до заходу посприяли тому, що 1992 року ООН провела Саміт Землі в Ріо-де-Жанейро, де розглянули головні екологічні проблеми.
У 1995 році президент США Білл Клінтон за ідею та організацію Дня Землі нагородив тоді вже колишнього сенатора Гейлорда Нельсона президентською медаллю Свободи — найвищою відзнакою, яку надають цивільним особам у Сполучених Штатах.
Кампанією оригінального свята День Землі нині опікується американський рух Earth Day. Він співпрацює зі 150 тисячами партнерів у 192 країнах.
Весняні екологічні заходи зацікавили Організацію Об’єднаних Націй. У 2009 році ООН ухвалила резолюцію і визнала 22 квітня Міжнародним днем матері-Землі (International Mother Earth Day).
Символ Дня Землі
Офіційного символу та прапорів Дня Землі й Міжнародного дня матері-Землі немає. Проте активісти використовують для залучення до заходів зображення планети, листка, дерева або позначку перероблювання. Зазвичай їх зображують у природних кольорах — зеленому, коричневому або синьому.
Великою популярністю на акціях користується екологічний прапор із сімома білими смугами на зеленому тлі та із символом, що нагадує грецьку літеру Θ (тета). Прообраз прапора створив американець Рон Кобб 1969 року. Спершу він був схожий на американський: за задумом, зелений колір позначає неторкану землю, білий — чисте повітря. Невдовзі на прапор замість зірок США додали символ Θ — насправді це поєднані літери «e» й «o» від англійських слів environment (довкілля) й organism (організм).

WhiteTimberwolf / Wikimedia
Згодом на заходах, присвячених Дню Землі, з’явився спрощений варіант — із символом Θ. Традиційно зображують зелену тету на білому тлі.

Символом дня є зелена грецька буква Θ на білому фоні
Melanie Schleeter McCalmont / derivative work: Beao
Також на екологічних заходах популярні прапори Землі. Один із них розробив Джон МакКоннелл. Його прапор — це двобічне зображення планети з космосу (перша світлина Землі) на темно-синьому тлі, нанесене на поліестер, який придатний для перероблення та стійкий до атмосферних впливів.
Акції та події в День Землі
22 квітня в усьому світі відбуваються екологічні акції, толоки, лекції та інші заходи. У 2025 році День Землі присвятять відновлюваній енергії. Тема має назву «Наша енергія, наша планета» («Our Power, Our Planet»). Рух Earth Day закликає використовувати відновлювану енергію й потроїти її виробництво до 2030 року.
У 2023 році День Землі був присвячений «інвестиціям у нашу планету» (Invest In Our Planet). Організатори закликали інвестувати шляхом висаджування дерев, здійснення прибирань, відмови від використання пластику та поширення сталої моди.
У 2024 році День Землі присвятили боротьбі з пластиком. Рух Earth Day закликав відмовитися від використання пластику й вимагав скоротити виробництво всіх пластмас на 60% до 2040 року.
У День Землі по всій планеті лунає Дзвін Миру — символ мирного життя й солідарності народів. Перший такий дзвін встановили 1954 року у штаб-квартирі ООН (Нью-Йорк). 22 квітня його звучання закликає людей докласти більше зусиль до захисту миру й збереження довкілля.
Цікаві факти
- Науковці припускають, що вітрогенератори можуть вплинути на життя китів через «зміну середовища». Взимку 2022 року на атлантичному узбережжі США виявили кілька десятків загиблих тварин.
- Близько 9 мільйонів тонн щорічних пластикових відходів припадає на Індію — це п’ята частина світового показника.
- Науковці припускають, що до 2100 року через глобальне потепління рівень моря може піднятися на 1,9 метра. Щоб спостерігати за таненням льодовиків, фахівці NASA планують запускати під них роботів завдовжки приблизно 2,5 метра.
- Забруднення повітря заважає бджолам розпізнавати квіти за запахом, з’ясували дослідники. Воно також впливає на пам’ять комах і здатність до навчання: деякі з них не могли знайти шлях до вулика після впливу вихлопних газів.