Війна у полі за... мак
У часи війни, коли кожен гектар землі та кожен підприємець на вагу золота, в Україні розгортається скандал, який загрожує знищити цілу галузь. Віктор Демидов, власник найбільшого в країні виробництва харчового маку, вже понад 3 місяці перебуває за ґратами. Його «злочин» полягає в тому, що він відмовився від охоронних послуг Нацполіції для власних полів на користь приватної компанії, що не суперечить закону. Останнє підтвердили в Антимонопольному комітеті. Ліцензійний орган не має жодних зауважень до підприємства.
Тим часом 61 мільйон рослин маку загадковим чином «зникли» з-під арешту, а слідчі відмовляються пояснювати, куди поділося майно вартістю в мільйони гривень.
Справа набула міжнародного резонансу – на захист українського фермера стали чеські колеги, а Посольство ЄС отримало офіційне звернення про порушення прав бізнесу. Ця історія розкриває глибші проблеми української судової та правоохоронної системи.
Правила вирощування маку в Україні
Вирощування маку в Україні є ліцензованою діяльністю, яка регулюється Держлікслужбою. Для отримання ліцензії необхідно подати до Держлікслужби повний пакет документів, включаючи технічний план земельної ділянки, документи про право власності або користування землею, бізнес-план виробництва та довідку про несудимість керівника підприємства.
Культивування маку снодійного для виробництва насіння допускається виключно за умови використання насіння сортів рослин, у висушеній соломі яких вміст морфіну не перевищує 0,15%. Вміст морфіну визначається у рослинах насіннєвого посіву, насіння з яких використовується для подальшого посіву.
Також українське законодавство вимагає охорони посівів маку для забезпечення внутрішньооб'єктового та пропускного режиму згідно з Ліцензійними умовами, затвердженими Постановою КМУ №282 від 6 квітня 2016 року.

Охорона виставляється з моменту формування коробочок маку не менше ніж у 50% рослин на площі поля. Цей період настає через 2 тижні після цвітіння та опадання пелюсток, коли в мезокарпії маківки утворюються судини з білим молочком (латексом), що містить морфін. Охорона триває до збирання культури і заорювання післяжнивних решток та знімається лише після підписання комісійного акту знищення післяжнивних решток.
Охорону можуть здійснювати суб'єкти охоронної діяльності — будь-які суб'єкти господарювання з ліцензією МВС (в Україні близько 5000 таких підприємств) або Поліція охорони Національної поліції.
Посіви підлягають регулярним інспекціям з боку контролюючих органів без попереднього повідомлення. Порушення встановлених правил вирощування маку відповідно до чинного законодавства України тягне за собою адміністративну або кримінальну відповідальність.
Правова битва за мак
Власник та директор ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ МАК» Віктор Демидов отримав ліцензію на культивування снодійного маку на території України ще у 2015 р. Його господарство охоплювало понад половину ринку харчового маку України. Сам Віктор займається селекцією сортів низькоморфійного снодійного маку для потреб хлібопекарської промисловості, є автором сорту маку «ФЛАГМАН», який містить лише 0,009%.
ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ МАК» до 2020 р. укладало договори на охорону посівів маку з підрозділами поліції охорони та претензій від правоохоронних органів не мало. Після відмови у 2020 р. від співпраці з цією структурою господарство звернулось до приватної охоронної фірми з ліцензією МВС. Проте Національна поліція почала відкривати кримінальні провадження, арештовувати посіви маку.

«Змінили службу охорони суто з економічних міркувань та якості охорони. Після цього їх звинувачення обґрунтовувалося порушенням правил посіву або вирощування снодійного маку щодо охорони посівів. Тут поліція охорони, як один з ліцензіатів у сфері охоронної діяльності з ліцензією МВС, безпідставно вважала себе монополістом», — розповідають в господарстві.
За заявою ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ МАК» Антимонопольний комітет України у 2021 р. розпочав антимонопольне розслідування проти Національної поліції та 20.10.2021 року прийняв Рішення №372-р, яким Нацполіцію визнано порушником Закону України «Про захист економічної конкуренції» при видачі дозволів на використання об’єктів та приміщень.
Як пояснюють в господарстві, «Державна регуляторна служба України» має право надавати роз’яснення на підставі Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності». Так, МВС, Національній поліції, МОЗ та Держлікслужбі було надано роз’яснення, що дозвіл Нацполіції на використання об’єктів та приміщень, призначених для впровадження господарської діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, необхідно виключити з переліку документів, які додаються до заяви при отриманні ліцензії у зв’язку з його невідповідністю Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності.
«Але МВС, Нацполіція, МОЗ та Держлікслужбою проігнорували це розʼяснення. Адже це призведе до втрати контролю «темою» і унеможливлює шантаж бізнесу Національною поліцією», — коментують представники ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ МАК».

В кінці 2024 р. до ліцензійних умов в порушення ст. 42 Конституції України, Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», Закону України про Національну поліцію, Закону України «Про захист економічної конкуренції» та ін. додано норму, якою ліцензіатів зобов’язують укладати договори на охорону об’єктів та приміщень з підрозділами поліції охорони.
«Від імені господарства було написано заяву на ім’я Президента України щодо накладення вето на законопроект №7457 від 10.06.2022 року у зв’язку з вказаними порушеннями, які підтверджені також у Зауваженнях юридичного управління Верховної ради України, але вона залишилась навіть без відповіді», — пояснює представник підприємства.
Зниклі 61 млн рослин снодійного маку
Минулого року, як і в попередні сезони, господарство найняло приватну компанію для охорони посівів маку. Проте в результаті всі посіви ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ МАК» було заарештовано Національною поліцією. Після арешту макова солома була на збереженні у правоохоронців. Але зникла у невідомому напрямку. Тобто її було скошено, але до сьогодні невідомо хто це зробив.
«На поля було накладено арешт. За їх збереження відповідав орган досудового розслідування. Але він був відсутнім на полі на момент передачі речових доказів до суду разом з обвинувальним актом, що є фальсифікацією матеріалів слідства. Відтак мак просто зник з поля. Ми, звичайно, не можемо звинувачувати нікого. Але бачимо, що за всяку ціну слідчий у змові з прокурором приховує інформацію про те, куди подівся 61 млн рослин снодійного маку», — зазначають в господарстві.

Звичайно, що господарство до останнього боролось за свій посів, адже фактично працювало в правовому полі. Але 24 червня 2025 р. Черкаська обласна прокуратура повідомила, що до суду скеровано обвинувальний акт відносно директора товариства за фактом повторного порушення встановлених правил під час посіву та вирощування снодійного маку (ч.1, 2 ст. 320 КК України).
Прокуратура вважає кримінальним правопорушенням відсутність у підприємства дозволу від Нацполіції на використання об'єктів та приміщень, призначених для господарської діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, який видається після проведення обстеження об’єктів та приміщень на відповідність вимогам МВС за умови обов’язкового укладення договору охорони посівів підрозділами Національної поліції – поліцією охорони. Сторона обвинувачення керується законом про кримінальну відповідальність за аналогією, що прямо заборонено ч. 4 ст. 3 КК України.
За інформацією Міністерства юстиції № 82318/96919-33-25/10.2.2 від 10.06.2025 серед нормативно-правових актів України відсутній документ, який затверджує Правила посіву або вирощування снодійного маку чи конопель. Сторона обвинувачення застосовує кримінальну відповідальність за порушення встановлених Правил посіву або вирощування снодійного маку чи конопель до ліцензійної діяльності.
Статтею 20 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» передбачено адміністративну відповідальність за невиконання органу ліцензування (Держлікслужби) розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов.
«Проте Органом державного нагляду (контролю) в сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів визначено Державну службу з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Жодних порушень в ліцензійній діяльності підприємства не зафіксовано. Тобто саме орган, який надає ліцензію і слідкує за виконанням умов, не має претензій до господарства», — розповідають адвокати господарства.
«Нацполіція працює за аналогією рекетирів 90-х»
«На наш погляд, існує чітка аналогія: багато з нас пам’ятають схеми роботи рекетирів з 90-х років минулого століття. Бандити пропонували платити щомісяця за «охорону» бізнесу. Якщо бізнесмен не погоджується платити, вивозять на підвал, в ліс, палять авто або знищують інше майно. Але тепер за цією аналогією діє Нацполіція», — вважають в господарстві.
З їх слів, спершу вони вимагають сплатити кошти Поліції охорони (суб’єкта господарювання), як умову видачі дозволу Національної поліції на використання об’єктів і приміщень, який навіть не передбачено Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності». Якщо кошти не сплатити, то Управління боротьби з наркозлочинністю Національної поліції України відмовляє у видачі дозволу на використання об’єктів.

«Тоді якщо ліцензіат починає сіяти мак без отримання дозволу Національної поліції, яка не є дозвільним органом, не є органом державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, то Управління боротьби з наркозлочинністю Національної поліції України складає рапорт про посів маку без дозволу та реєструє кримінальні провадження за ст. 310 або ст. 320 КК України», — вважають в господарстві.
Як правило, спочатку відкривають кримінальне провадження за ст. 310 (незаконний посів маку понад 500 рослин), прирівнюючи відсутність дозволу до відсутності ліцензії, бо так мають змогу накласти арешт на «незаконні посіви». Далі рослини маку визначаються слідчим як речові докази і рослини залишаються в полі, де зерно з них обсипається на землю, як і з будь-якої рослини при порушенні правил та строків збирання.
«Фактично ліцензіату пропонується «вирішити питання», поки мак не обсипався. Мова йде про викуп врожаю у правоохоронців», — зазначають в господарстві.
Після скасування арешту 61 мільйона рослин маку на полі біля Чигирина, поліція не виконала ухвалу суду від 03.12.2024 року, оскільки наразі більша частина маку вже обсипалась і відповідати за завдані збитки Національна поліція не хоче. Слідчий відмовив товариству у поверненні майна (61 мільйон рослин маку) після скасування арешту, що містить окремий склад кримінального правопорушення, вчиненого працівником правоохоронного органу.
Маку немає, але фермера — за ґрати
Орган досудового розслідування в особі слідчого ЧРУП ГУНП в Черкаській області за погодженням з прокурором Чигиринського відділу Черкаської окружної прокуратури подали до Чигиринського районного суду обвинувальний акт, де зазначено наявність речових доказів — 61 мільйона рослин снодійного маку, які зберігаються на полі станом на 16.06.2025 року.
«Оскільки рослини маку після скасування арешту 03.12.2024 слідчим не повернуто власнику, знято охорону з макового поля та надано суду неправдиву інформацію про наявність речових доказів на полі. Хоча невідомо, хто цей мак скосив. На момент передачі справи до суду обвинувального акту на полі вже ріс соняшник. Виникає питання про відповідальність слідчого та прокурора за виведення 61 мільйона рослин снодійного маку в нелегальний обіг під прикриттям кримінального провадження. Запити про стан збереження майна товариства ігноруються. Вони кажуть, що це таємниця слідства», — обурюються в господарстві.
В результаті слідчий суддя задовольнив клопотання слідчого про обрання «зловмиснику» запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у ДУ «Черкаський слідчий ізолятор» з 28.03.2025 року по 22.08.2025 року навіть не встановивши, а чи було взагалі кримінальне правопорушення.

«Судам байдуже на тотальне порушення права власності та інших прав та свобод людини та громадянина, якщо «просить» поліція та прокуратура. Ми маємо надію, що, можливо, новий очільник Черкаської обласної прокуратури, який визначив серед основних пріоритетів та завдань в роботі прокуратури сприяння створенню безпечного середовища для громадян та бізнесу, зверне увагу на дії прокурора та сприятиме відновленню законності у кримінальному провадженні №12021250370000707 від 08.07.2021 року», — зазначають в господарстві.
На захист фермера стала Асоціація виробників маку Чеської республіки «Чеський блакитний мак». Асоціація звернулася до Посольства ЄС в Україні в особі посолки ЄС в Україні Катаріни Матернової про несправедливе переслідування правоохоронцями виробників харчового маку в Україні та недопустимість зриву міжнародної наукової співпраці із селекції низькоморфійних сортів снодійного маку, де Віктор Демидов приймає активну участь.
Під загрозою виробництво маку в Україні
Ринок маку в Україні оцінюється у близько 10 тис. тонн, з яких українські підприємства виробляють близько 20%, решта — це імпорт.
ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ МАК» є найбільшим виробником харчового маку для потреб хлібопекарської промисловості в Україні. Посіви господарства розміщено в 6 областях України та становлять понад 60% українського виробництва маку. Але через протидію законній господарській діяльності з боку Національної поліції у 2024 р. частка ринку ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ МАК» зменшилася до 33%. У 2024-2025 роках хлібопекарська промисловість України залишилась без третини врожаю харчового маку, який заміщено європейським імпортом.
У 2024 році Національна поліція на площі близько 350 гектарів зірвала посів озимої пшениці, чим завдала шкоди продовольчій безпеці України та збитків аграріям. Адже за сівозміною на цьому полі мак мали замінити інші культури.
«Єдина надія нечистих на руку правоохоронців уникнути відповідальності за нищення українського бізнесу, це свавільно засудити аграрія за неіснуюче кримінальне правопорушення та «попросити» суд прийняти рішення про визначення долі речових доказів шляхом знищення рослин маку. Мені боляче за Україну, яку під час війни розривають на шматки правоохоронці, прокурори за мовчазної підтримки суддів, а людей, які працюють задля розвитку України та відновлення законності кидають за ґрати», — кажуть в господарстві..
Що кажуть у прокуратурі?
З повідомлення пресслужби Черкаської обласної прокуратури: За процесуального керівництва прокурорів Чигиринського відділу Черкаської окружної прокуратури до суду скеровано обвинувальний акт відносно директора товариства за фактом повторного порушення встановлених правил під час посіву та вирощування снодійного маку (ч. ч. 1, 2 ст. 320 КК України).
Розслідуванням установлено, що директор одного з товариств на території Чигиринської ОТГ, у порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з культивування рослин, включених до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, без відповідного дозволу здійснював незаконну діяльність з вирощування снодійного маку на площі понад 100 га – це понад 60 млн рослин.
Попри переховування від слідства, правоохоронці затримали підозрюваного. Слідчим суддею до зловмисника застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Тож наразі Віктор Демидов перебуває в СІЗО та сподівається на справедливість, адже інші органи, крім Нацполіції, не мають претензій до нього. Його звинувачують у системному порушенні правил вирощування маку. Хоча органи й кажуть, що фермер переховувався, але весь час до ув’язнення він був на звʼязку, публікував дописи в соцмережах і працював в офісі. Натомість господарство має питання до органів стосовно того, де подівся їх мак та хто відшкодує завдані збитки.
14 липня відбулось перше судове засідання в справі фермера. Наступне засідання перенесено на 1 серпня.
Kurkul.com
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я