Якби тепер були вибори 1991-го, Чорновіл переміг би Кравчука
Як би проголосували українці на перших президентських виборах, якщо би опинилися в 1991 році
Пресреліз підготовлений виконавчим директором КМІС Антоном Грушецьким
Упродовж 29 листопада-9 грудня 2023 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус». Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитано 1031 респондента, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року (АР Крим, м. Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей), а також опитування не проводилося з громадянами за кордоном.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% для показників, близьких до 25%, 2,1% - для показників, близьких до 10%, 1,5% - для показників, близьких до 5%.
За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення. КМІС раніше наводив фактори, що можуть впливати на якість результатів в умовах «воєнного часу».
Загалом, ми вважаємо, що отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність для населення України, що проживає на підконтрольній Уряду території, та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої населення.
7 липня 1988. Велелюдний мітинґ під пам'ятником Франкові у Львові з нагоди створення УГС
Вибір між Л. Кравчуком і В. Чорноволом, якби опинилися в 1991 році
З 2023 року основні християнські Церкви України відзначають Різдво Христове 25 грудня (при цьому 69% українців зараховують Різдво до найбільш важливих для них державних свят). Разом з цим 25 грудня також є важливою датою для України з іншого приводу – у цей день офіційно припинив своє існування Радянський Союз. Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року відіграв потужну роль у завершенні розпаду СРСР. І хоча частіше (заслужено) зараз згадується голосування за Незалежність, проте в цей день також в Україні відбулися перші вибори Президента.
Серед 6 кандидатів майже 62% набрав Л. Кравчук (найбільше у всіх регіонах, крім трьох областей Галичини), а В. Чорновіл набрав трохи більше 23%. Як багато хто вважає, результати цих президентських виборів значною мірою вплинули на подальший розвиток уже незалежної України. Тому не дивно, що один із напрямків міркувань про альтернативну історію (наприклад, «де ми звернули не туди?») – це розмірковувати, а як би склалась доля України у разі інших результатів виборів.
У грудні 2023 року ми поцікавилися у респондентів, а за кого з двох основних кандидатів вони би зараз віддали голос, якби опинилися в 1991 року (для спрощення ми запитували лише про Л. Кравчука і В. Чорновола). Серед нинішніх українців зараз би 74% проголосували за В. Чорновола, а за Л. Кравчука віддали би свій голос 13%. У перерахунку до тих, хто голосував би і визначився з вибором, 86% голосів було би подано за В. Чорновола, 14% – за Л. Кравчука. Зокрема, серед респондентів, які дійсно в 1991 році мало право голосу (зараз це люди у віці 50 років і старше) 81% проголосували б за В. Чорновола і 10% – за Л. Кравчука.
Графік 1. 1 грудня 1991 року відбулися перші президентські вибори в Україні. А уявіть, що Ви зараз опинилися в 1991 році і можете проголосувати за Леоніда Кравчука чи В'ячеслава Чорновола. За кого Ви би проголосували?
У всіх регіонах більшість населення проголосували б за В. Чорновола. Відносно найбільше – на Заході (86% серед усіх респондентів) і в Центрі (80%). Водночас на Півдні 58% серед усіх респондентів підтримали б В. Чорновола (Л. Кравчука – 17%), на Сході – 63% (Л. Кравчука – 28%).
Графік 2. Вибір між Л. Кравчуком і В. Чорноволом у регіональному вимірі
А. Грушецький, коментарі до результатів опитування:
Україні пощастило, що з кінця 1980-х років реально був інтенсифікований процес переосмислення своєї історії та свого місця у світі. Попри окремі бар’єри (зокрема, агресивні намагання вплинути з боку наших «сусідів»), цей процес не припинявся у всі подальші роки. Багато хто при цьому критикує українців за інертність мислення і що прийняття ряду істин (наприклад, роль росії в історії України) зайняло занадто тривалий час.
Проте суспільства – це дуже складні системи, які функціонують у конкретних контекстних історичних умовах. Важко однозначно говорити, як би змінилася доля України, якби вибори в 1991 році виграв В. Чорновіл. Можливо, ми би дійсно тоді зараз були більш схожими на Польщу чи країни Балтії. Проте, з іншого боку, досвід президентства демократичних лідерів, які змогли перемогти в деяких інших республіках, сіє певні сумніви в цьому. Ми бачимо, як нинішнє покоління дивиться на вибір попередників у 1991 році, проте не знаємо, якою буде оцінка вже наступних поколінь українців.
У будь-якому випадку потрібно пам’ятати, що Україна змогла пройти бурхливий і складний період з 1990-х років, а серед населення поступово кристалізувалося самоусвідомлення як єдиної української політичної нації. Саме тому росія не змогла знищити Україну в 2014 році, тому що Україна вже відбулася як держава у головах українців. І саме тому росія не зможе перемогти Україну і зараз.
Додаток 1. Формулювання запитань з анкети
1 грудня 1991 року відбулися перші президентські вибори в Україні. А уявіть, що Ви зараз опинилися в 1991 році і можете проголосувати за Леоніда Кравчука чи В'ячеслава Чорновола. За кого Ви би проголосували? ІНТЕРВ'ЮЄРЕ, МИ ЗАПИТУЄМО ЯК ЛЮДИ ЗАРАЗ БИ ГОЛОСУВАЛИ. ТОБТО МИ НЕ ЗАПИТУЄМО ПРО РЕАЛЬНИЙ ВИБІР У 1991 РОЦІ, А ЗАПИТУЄМО ПРО ВИБІР, ЯКИЙ БИ ЗРОБИЛИ ЗАРАЗ, ЯКБИ ОПИНИЛИСЯ В 1991 РОЦІ
1 | За Леоніда Кравчука |
2 | За В’ячеслава Чорновола |
3 | ЗІПСУВАЛИ БИ БЮЛЕТЕНЬ (НЕ ЗАЧИТУВАТИ) |
4 | НЕ ГОЛОСУВАЛИ Б (НЕ ЗАЧИТУВАТИ) |
5 | НЕ ВИЗНАЧИЛИСЯ (НЕ ЗАЧИТУВАТИ) |
6 | ВІДМОВА ВІДПОВІДАТИ (НЕ ЗАЧИТУВАТИ) |
До речі, 24 грудня В'ячеславу Чорноволу виповнилося б 86 років.
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я