“Заборона на ввезення в порти України вибухонебезпечних азотних добрив діятиме, допоки не відбудеться суттєвих змін безпекової ситуації»

За матеріалами інтернет-видань 23.07.2025 120
 “Заборона на ввезення в порти України вибухонебезпечних азотних добрив діятиме, допоки не відбудеться суттєвих змін безпекової ситуації»
“Якщо обмеження щодо ввезення морем азотних добрив збережуться до кінця року, то дефіцит добрив на українському ринку може сягнути 20%”, – наголосив генеральний директор УКАБ Oleh Khomenko в коментарі для Forbes Ukraine.
З 7-го липня аграрії шукають шляхи для ввезення в Україну третини добрив. Причина – десятий день дії обмежень на ввезення в порти України вибухонебезпечних азотних добрив після листа ВМС. Мотивація військових – ризик умисних російських ударів по суднах чи у складах з добривами, що може призвести до техногенної катастрофи і значних руйнувань.
 
“Заборона діятиме, допоки не відбудеться суттєвих змін безпекової ситуації, і повʼязана в першу чергу з забезпеченням захисту інших цивільних суден, які користуються нашим зерновим коридором”, – каже речник ВМС Дмитро Плетенчук. Він пояснює: розкривати більше деталей не може з міркувань безпеки.
 
Азотні добрива складають третину від загальної потреби агросектору у добривах – до 1,5 млн т. Безводневий аміак та аміачна селітра, які підпадають під заборону, необхідні для підживлення всієї зернової групи, займають до третини в у собівартості пшениці чи кукурудзи. Торік на кукурудзу припала найбільша частка зернового експорту – 55%. Пшениця займає 38% експортованого із загального обсягу зернових.
Україна імпортує 30% азотних добрив. Минулого року в Україну ввезли 1,4 млн т азотних добрив на $10 млн – втричі менше у грошовому еквіваленті, ніж у 2023-му, за даними митниці.
Порти – найдешевший спосіб логістики, через них до заборони імпортували до 50% добрив. Перебудова логістики займе у імпортерів кілька місяців. Це може спричинити зростання цін на азотні добрива щонайменше на 10% від поточної вартості.
 
 “Допоки не буде врегульована ситуація, маржинальність аграріїв знизиться пропорційно до здорожчання добрив. Водночас світові ціни на зернові та олійні залишаться на тому ж рівні. Тобто аграрії матимуть менші прибутки, що ускладнює операційну діяльність на додачу до викликів воєнного часу”, – підсумував Олег Хоменко.
 
 
 
 
Теги: AGROОТГ
Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ