“Заборона на ввезення в порти України вибухонебезпечних азотних добрив діятиме, допоки не відбудеться суттєвих змін безпекової ситуації»
За матеріалами інтернет-видань
23.07.2025
120
“Якщо обмеження щодо ввезення морем азотних добрив збережуться до кінця року, то дефіцит добрив на українському ринку може сягнути 20%”, – наголосив генеральний директор УКАБ Oleh Khomenko в коментарі для Forbes Ukraine.
З 7-го липня аграрії шукають шляхи для ввезення в Україну третини добрив. Причина – десятий день дії обмежень на ввезення в порти України вибухонебезпечних азотних добрив після листа ВМС. Мотивація військових – ризик умисних російських ударів по суднах чи у складах з добривами, що може призвести до техногенної катастрофи і значних руйнувань.
“Заборона діятиме, допоки не відбудеться суттєвих змін безпекової ситуації, і повʼязана в першу чергу з забезпеченням захисту інших цивільних суден, які користуються нашим зерновим коридором”, – каже речник ВМС Дмитро Плетенчук. Він пояснює: розкривати більше деталей не може з міркувань безпеки.
Азотні добрива складають третину від загальної потреби агросектору у добривах – до 1,5 млн т. Безводневий аміак та аміачна селітра, які підпадають під заборону, необхідні для підживлення всієї зернової групи, займають до третини в у собівартості пшениці чи кукурудзи. Торік на кукурудзу припала найбільша частка зернового експорту – 55%. Пшениця займає 38% експортованого із загального обсягу зернових.
Україна імпортує 30% азотних добрив. Минулого року в Україну ввезли 1,4 млн т азотних добрив на $10 млн – втричі менше у грошовому еквіваленті, ніж у 2023-му, за даними митниці.
Порти – найдешевший спосіб логістики, через них до заборони імпортували до 50% добрив. Перебудова логістики займе у імпортерів кілька місяців. Це може спричинити зростання цін на азотні добрива щонайменше на 10% від поточної вартості.
“Допоки не буде врегульована ситуація, маржинальність аграріїв знизиться пропорційно до здорожчання добрив. Водночас світові ціни на зернові та олійні залишаться на тому ж рівні. Тобто аграрії матимуть менші прибутки, що ускладнює операційну діяльність на додачу до викликів воєнного часу”, – підсумував Олег Хоменко.
Поділитися текстом в мережах:
Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я
Новини ОТГ