Законопроєкт № 6013 «слуг» може знищити фермерство!

За матеріалами інтернет-видань 13.05.2023 561

ya-15881-870x460

«Чому стосовно  норм законопроєкту, який кардинально змінює умови функціонування та життєдіяльності фермерів, не відбуваються консультації з самими аграріями? У нас є специфічна форма організації підприємства, яка називається «Фермерське господарство» (ФГ). Вона регулюється окремим законом і передбачає сімейний тип господарювання. А законопроєкт № 6013, який уже пройшов перше читання в ВР, готується до другого, не враховує ці норми. Основне, що турбує — це примусове перетворення фермерських господарств, ФОПів на ТОВ — товариства з обмеженою відповідальністю. Така форма організації несе в собі ризики, які ми вже передбачаємо, ґрунтуючись на досвіді діяльності в аграрній галузі. При цьому з нами перед тим як впроваджувати таке законодавство ніхто не порадився», — зазначив Іван Слободяник.

   Він навів декілька прикладів, коли власники підприємства з формою організації ТОВ, скажімо, помирали, а надалі якимось дивним чином їхня частка перепродувалась. І якби не допомога Асоціації фермерів (при цьому доводилось задіювати аж народних депутатів, Мін’юст та ін.), то успішне підприємство  перейшло б у руки рейдерів. З формою господарювання ФОП, де за законом власниками можуть бути лише члени родини, таких ситуацій не виникало б.

   За словами Івана Слободяника, навіть якщо в наявному законодавстві про фермерські господарства і є недоліки, то їх потрібно вирішувати іншими шляхами, а не радикально змінювати систему. Поставивши під загрозу саме існування фермерства в Україні.

   При цьому він наголосив, що одним зі способів допомоги вітчизняним аграріям наразі стало б полегшення адміністрування податків.

 

«У країні триває війна, а податкова поводиться так, наче сільське господарство не переживає найскладніші часи. Наче немає заблокованих портів, проблем із логістикою, реалізацією продукції, з персоналом тощо. Якщо ми вже говоримо про застосування європейської практики, то краще брати як приклад саме податкову систему і власне адміністрування податків для сільгоспвиробників», — підкреслив голова ВКФ.

  Такої самої думки і Григорій Шамрицький, голова ФГ «Моя земля 2015» у Київщині та заступник голови Всеукраїнського Конгресу Фермерів, який також надав свої коментарі для «Суспільного».

 

«Законопроєкт №6013 спрямований абсолютно на знищення фермерства як такого в Україні. І це не перебільшення. Наразі є понад 5 млн га землі, яку обробляють господарства з сімейною формою організації. Якщо законопроект буде остаточно затверджений в такому вигляді, як він є на сьогодні, то упродовж наступних 5 років ці підприємства змушені будуть реорганізуватись, дотриматись нових вимог зможуть не всі з них, більшість — передусім малі аграрії — найімовірніше просто припинять роботу», — зазначив Григорій Шамрицький.

   Він навів як приклад своє господарство, що обробляє 500 га землі й утримує худобу. Їх потрібно буде перереєстровувати, а це непроста процедура.

   Крім того, в господарстві є будівлі господарські, під якими також земельні ділянки. Наявна техніка належить ФГ, доведеться і її якимось чином на ТОВ реєструвати. Як бути з орендованою землею та іншими матеріально-технічними ресурсами? Наразі механізми цих процедур не прописані.

 

«Ще один момент — у нас є кредитна історія, яку ми «заробляли» роками. Завдяки їй маємо можливість кредитуватись в банках у необхідних для нас обсягах. Тепер питання: чи будуть банки позиціонувати нові ТОВ, які ми створимо під час реорганізації, як ті самі підприємства, які вже працювали упродовж попередніх 5-10-20 років?», — каже фермер.

   І додає, що всі перелічені процедури потребують послуг юристів, адвокатів, нотаріусів. А це все — додаткові кошти, які українські фермери не можуть собі дозволити.

 

«Якщо справді зазначений закон № 6013 конче необхідний з якихось причин для країни, то в будь-якому разі він має бути обговорений із фермерами, а пропозиції наші враховані». — наголосив Григорій Шамрицький.

   І висловив припущення, що в такому вигляді законопроєкт можуть лобіювати великі агрохолдинги, які зацікавлені у знищенні малих фермерів, аби ліквідувати конкуренцію за земельні ресурси. А також за фінансову підтримку, яку в нинішніх умовах держава починає потроху надавати саме меншим аграріям.

   В ефірі телеканалу прозвучала ще одна думка стосовно обговорюваного законопроєкту. Її висловив Ярослав Рущишин, секретар комітету Верховної Ради з питань економіки (саме цей Комітет відповідає за цей нормативний документ).

 

«Фермери залежать від багатьох факторів. Від погодних, наприклад — від дощу, сонця, температури тощо. Зрозуміло, що вони чутливі до змін загалом, тож досить консервативні. І хоча я не бачу високих ризиків з його прийняттям для сільського господарства, залучення до обговорення законопроєкту громадських організацій фермерів допоможе оптимізувати його, відшліфувати і зняти всі питання», — зазначив Ярослав Рущишин.


Поділитися текстом в мережах:
Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Telegram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я
Новини ОТГ