ЗАПОРІЗЬКА АЕС НА МЕЖІ ЕКОЛОГІЧНОЇ КАТАСТРОФИ

За матеріалами інтернет-видань 16.08.2023 299
  • Екологічна панорама

Олена БЕГМА.

ЧЕТВЕРТИЙ енергоблок Запорізької АЕС, який перебуває у стані гарячої зупинки і продовжує працювати на критичних 280 градусах Цельсія, потребує нагального ремонту, але не ремонтується. Про це на пресконференції 7 серпня заявив голова НАЕК «Енергоатом» Петро Котін. Зокрема, він наголосив: «Цей енергоблок у гарячому зупині становить загрозу… З технічної точки зору обладнання, яке окупанти тримають довгий період під тиском, — це небезпечно».

З моменту окупації у березні 2022 року Запорізька АЕС постійно перебуває на критичній аварійній межі. Загарбники встановили контроль над атомною станцією, перетворивши її на військову базу, розмістивши там комбатантів, зброю, замінувавши місцевість, а також обстрілюючи з її території сусідні міста Нікополь і Марганець. Через військові дії росії електроживлення власних потреб станції з українського боку періодично переривається, що ставить під загрозу охолодження ядерних реакторів. «Ситуація в Україні є безпрецедентною. Уперше збройний конфлікт триває на території великої ядерної установки», — сказано й у звіті МАГАТЕ.

Наші чорноземи під ворожим прицілом

ПІСЛЯ вторгнення рф десятки тисяч гектарів нашої землі стали ареною боїв, бомбардувань, ракетних і артилерійських обстрілів. Вибух снаряда забруднює ґрунт хімічними речовинами, спричиняє масштабну пожежу. Для відновлення постраждалих земель потрібні сотні років, стверджують експерти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. «У пробах ґрунту, відібраних на ділянках бойових дій, уміст важких металів перевищує фонові значення в 15-30 разів. Наприклад, один обстріл реактивної системи залпового вогню «град» призводить до того, що на забрудненій землі впродовж 5 років неможливо вести сільськогосподарську діяльність, землі повністю втрачають родючість», — констатують експерти КНДІСЕ. Годі казати, як шкодить структурі ґрунту рух військової техніки, будівництво оборонних споруд, утворення кратерів від бомбардувань, розмінування…

Прощавайте, ртутні термометри

УКРАЇНА приєдналася до Мінаматської конвенції про ртуть, яка передбачає не лише заборону її видобутку, а й експорту та імпорту продуктів, що містять цей хімічний елемент. Мова про термометри і прилади для вимірювання тиску, певні види батарейок та люмінесцентних ламп, барометри, вимикачі, реле і навіть косметичні засоби. Виробництво та імпорт продукції, що містить ртуть, Україна припинить уже з 1 січня 2024 року. Втім, є винятки, котрих заборона не стосуватиметься. Це товари для потреб військової і цивільної оборони; вакцини, що містять тимеросал як консервант; вироби, які не мають​​альтернативи, як от зовнішні електроди для дисплеїв і пристроїв вимірювання.

Просто хотіли спалити сухостій

У НАС серед господарів приватних садиб побутує давня звичка: після прибирання подвір’я чи городу, аби позбутися сухостою, його спалюють. Трапляється, вітер підхоплює іскри від багаття і переносить на сусідню ділянку, де повно сухостою. Він спалахує, і вогонь шириться вже неконтрольовано. Цього року рятувальники ДСНС ліквідували 9 тисяч таких займань на загальній площі 9 тисяч га землі. За словами екологів, для відновлення лише мікрофлори на місці підпалу необхідно 5-6 років. Годі говорити про заживо згорілих у полум’ї диких тварин…

Від початку впровадження воєнного стану Верховна Рада посилила відповідальність за підпал сухостою, який тепер прирівнюється до диверсії. Можуть оштрафувати на суму до 17 тисяч гривень. В окремих, особливо тяжких за наслідками, випадках паліям трави «світить» до 15 років за ґратами.

У раків період линьки. Не турбувати!

З 15 СЕРПНЯ по 30 вересня на території більшості областей України діятиме заборона на вилов раків у зв’язку з їхньою линькою. «Саме зараз пора, коли дорослі особини членистоногих скидають не лише панцир, а й хітинову оболонку очей та зябер. Це займає близько доби. Проте період формування і зміцнення нового хітинового шару панцира може тривати від одного до півтора місяця. Оскільки линяють раки не у норах, а на відкритому просторі, в цей період вони найуразливіші. Тому й запроваджується заборона на вилов цих річкових мешканців», — роз’яснило Держагентство меліорації та рибного господарства. За вилов раків у цей час передбачено покарання у вигляді штрафів і кримінальної відповідальності — за кожного незаконно виловленого рака порушникові доведеться сплатити збитки в розмірі 3332 грн і штраф до 680 грн. Після закінчення заборони одна людина за добу має право піймати не більш ніж 30 раків, а мінімальний розмір рака, який дозволено до лову, — 11 см. Крім того, заборонений їх вилов у темну пору доби із застосуванням підсвічування.

Листоблішки, молі, плодожерки...

НЕМА сумнішої картини, ніж сад, уражений шкідниками та хворобами. На жаль, українські садки повсюди хворі. Так, за даними фітосанітарного моніторингу Держпродспоживслужби, у приватних домогосподарствах попелицями заселено щонайменше 55% дерев та 30% листя, а у промислових садах — приблизно 30% дерев та 28% листя. Личинки яблуневої плодожерки окупували близько 35% насаджень. Між іншим, втрати кондиційних плодів яблуні через плодожерку цього року сягають 60-70%.

Так спекотно, що не продихнути

НИНІШНЬОГО літа Європу одна за одною накривають потужні атмосферні теплові хвилі. Подекуди повітря прогрівається до 48 градусів. У більшій частині Італії, на північному сході Іспанії, у Хорватії, Сербії, на півдні Боснії і Герцеговини та у Чорногорії навіть було оголошено червоний рівень небезпеки… І в Україні через переміщення сухого і гарячого повітря із Середньої Азії та Близького Сходу також не продихнути. Останніми тижнями в регіонах стовпчики термометрів сягали позначки +41, а подекуди навіть +45. Можна тільки уявити, як воно там в окопах навколо Бахмута або ж у південних степах, де нині точаться найгарячіші бої, перебувати просто неба днями безперервно нашим бійцям у повному бойовому спорядженні. Добре, що спеку, хоч і ненадовго, а все ж притлумлюють короткочасні дощі.

Кремація у воді

НЕЗВИЧАЙНИЙ спосіб екологічного поховання цього року з’явивсь у Великій Британії — ресомація. Її також називають «кремація у воді» або «кип’ятіння в мішку». Британська газета The Guardian повідомила, що таку послугу пропонує найбільше похоронне бюро королівства — Funeralcare. Ресомація полягає у поміщенні тіла до спеціальної камери з концентрованим лужним розчином. Далі в ній підвищують тиск, а також температуру до 160°C. Від померлого залишаються самі кістки, які подрібнюють на порошок і віддають урну родичам. А рідину банально зливають у дренажну систему, адже вона нешкідлива. За твердженням екологів, вуглецеві викиди при ресомації приблизно вдвічі менші, ніж при газовій кремації. Наразі вона дозволена в більшості штатів США, Канаді та ПАР.

"Сільські вісті"


Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Новини ОТГ