ЗЕРНО НЕ РАДУЄ ЯКІСТЮ, А ХЛІБ ЦІНОЮ
ОТЖЕ СОЦІАЛЬНА ПАНОРАМА НА СЕРЕДИНУ ВЕРЕСНЯ:
ЗІБРАНЕ ЗБІЖЖЯ ДІЙСНО НЕ ТІШИТЬ СВОЄЮ ЯКІСТЮ, А ПЕЧЕНИЙ ХЛІБ ЦІНОЮ
Олена БЕГМА.
ОСТАННЬОГО місяця літа багато пекарів підвищили вартість своєї продукції аж на 5 грн за буханець. При цьому найбільше подорожчала продукція мініпекарень, які виготовляють невеликі партії хліба за власними рецептами. У деяких із них вартість хлібини дійшла до 100 грн. Але і це не межа, попереджають експерти, ціни на насущний продукт підвищуватимуться і надалі.
Серед основних причин високої вартості хліба називають повернення довоєнних податків на автомобільне пальне, зрослий тариф на електроенергію (хліб випікається в електропечах), а ще — дефіцит доброякісного зерна. «Україна зібрала 12,5 млн тонн пшениці з рекордними показниками врожайності. Проте ключовою проблемою нового врожаю стала його низька якість: через погодні умови зерно має низький уміст білка», — йдеться у повідомленні Всеукраїнської аграрної ради. За даними її експертів, обсяг фуражного зерна може становити цього року 60% нового врожаю. Минулими роками цей показник був на рівні 30%, а решту, 70%, складало продовольче добірне зерно. Аналітики прогнозують, що обмежена пропозиція високопротеїнової пшениці й надалі істотно позначатиметься на ціноутворенні. Аналогічна ситуація з якістю зерна і у більшості країн-експортерів. Відтак поточний сезон буде проблемним з пропозицією продовольчого зерна в усьому світі.
Вже не золота, а діамантова
НИНІШНЬОГО літа західні області України стали лідерами за вартістю сільгоспземель. Згідно з даними сервісу Опендатабот, у червні найдорожчою була сільгоспземля у Львівській (139,4 тис. грн/га), Івано-Франківській (84,391 тис. грн/га) та Київській (61,611 тис. грн/га) областях. Мінімальну вартість зафіксовано в Харківській області — 26,3 тис. грн/га. У липні провідними регіонами за ціною на землю стали Рівненська (144,2 тис. грн/га), Івано-Франківська (140,9 тис. грн/га) і Львівська (103,647 тис. грн/га) області. Найдешевше у цей період землю купували в Донецькій області — 19,08 тис. грн/га. У серпні лідерство утримали Івано-Франківщина (111,5 тис. грн/га), Львівщина (91,987 тис. грн/га) та Хмельниччина (53,019 тис. грн/га). Серпневим антилідером стала Запорізька область — 26,57 тис. грн/га.
У той же час середня вартість сільгоспземель в Україні у червні становила 39,86 тис. грн/га, у липні — 44,9 тис. грн/га, серпні — 39,85 тис. грн/га. Водночас площа проданої землі протягом літа знижувалася з 14,9 тис. га в червні до 13,4 тис. га у липні та 10,45 тис. га — у серпні.
Щоб не потрапити на гачок газовиків
ЯК ВІДОМО, на початку російського повномасштабного вторгнення була скасована обов’язкова повірка побутових лічильників, однак нещодавно її повернули. Іноді цей процес може обернутися для клієнтів великими штрафами. Аби уникнути неприємностей, споживачеві треба бути обізнаним із «підводними каменями» перевірок приладів обліку газу в домашніх умовах.
Іще трапляються випадки, коли недобросовісні газовики намагаються заробити на клієнтах: вигадують штрафи за неіснуючі порушення або, прийшовши із перевіркою, потай від господаря «накручують» зайві кубометри споживання на приладі обліку. Для того щоб уникнути непорозумінь із постачальником газу, власник лічильника має бути присутнім при його звірці й демонтажі. А ще простежити за тим, аби акт про зняття приладу було складено правильно.
Зокрема, в акті демонтажу мають бути вказані дані про відсутність механічних пошкоджень та ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника, наявність та цілісність пломб і відбитків перевірочного клейма. В цьому акті також фіксуються поточні показники лічильника, які були на ньому на момент початку повірки. Відтак цей документ не дасть змоги недобросовісним газовикам стягнути з вас штраф за проникнення у прилад обліку або змусити платити за невикористані кубометри.
Міжнародних спонсорів війни більшає
СПИСОК міжнародних спонсорів війни, який укладає і регулярно оновлює Нацагентство із запобігання корупції, дедалі подовжується. Так, нещодавно до нього було внесено харчові корпорації PepsiCo і Mars. Незважаючи на заяви про скорочення бізнесу, вони не тільки продовжують працювати в рф, а й розширюють виробництво: на сайтах їхніх російських представництв відкрито сотні вакансій.
Зокрема, PepsiCo має в рф 19 заводів, 20 тис. співробітників і 40 тис. сільськогосподарських працівників. За показником чистого прибутку PepsiCo є четвертою за розмірами компанією в галузі напоїв і харчів у росії. Мало того, її чистий дохід зріс на 333% порівняно з 2021-м довоєнним роком. За перший рік війни нею було сплачено понад $115 млн податків до бюджету країни-агресора.
PepsiCo виробляє прохолодні напої, соки, чіпси, закуски, молочні продукти та інші харчі під основними марками Chester’s, Chipsy, Lay’s, Mirinda, Pasta Roni, Pepsi, Propel, Sandora, 7up, Simba, Snack a Jacks, Sonric’s, Tropicana, «Агуша», «Чудо», «Слов’яночка», «Садочок», «Сандорик», «Машенька»… Пам’ятаймо про це, шановні співвітчизники, коли йдемо до магазину по продукти.
МОЖЛИВІСТЬ узяти в оренду певний товар допомагає не лише заощадити кошти одній стороні та заробити їх іншій, а й стосується свідомого ставлення до речей. Тому популярність оренди з року в рік зростає і є важливим компонентом економіки споживання. Аналітична служба порталу оголошень OLX представила добірку найпопулярніших товарів, які орендують користувачі в Україні.
На першому місці — транспорт та спецтехніка. Найчастіше беруть у тимчасове користування для проведення робіт автомобілі, бульдозери, будівельні крани, автовишки, навантажувачі, причепи та самоскиди. Станом на 1 вересня 2023 року кількість таких угод перевищила 90 тисяч. На другому місці — оренда спецобладнання: риштувань, бетонозмішувачів та електроплит, генераторів і біотуалетів (понад 9 тис. відгуків на такі оголошення). Третє місце — за робочим обладнанням та інструментами (8 тис). Четверта сходинка — велосипеди і мототранспорт (3,8 тис.). П’яте місце серед найпопулярніших для оренди товарів — техніка та електроніка. Так, часто здають в оренду професійні мийки, кавові машини, проєктори та великі холодильники і морозильні камери для комерційного користування.
Тарифи на воду залишились старі, але...
ІЩЕ ВЛІТКУ Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, анонсувала підвищення тарифу на воду на 32%. Проте суспільний резонанс був настільки негативний, що влада мусила скасувати подорожчання води. Отже, восени тарифи на водопостачання та водовідведення для населення утримаються на тому рівні, на якому були. Однак, застерігають експерти, є висока ймовірність, що в майбутньому ціни все ж підвищаться, оскільки регулятор НКРЕКП уже неодноразово висловлював занепокоєння через дефіцит фінансування.
До відома, тарифи на водопостачання і водовідведення в різних містах України різняться. Так, чи не найдорожче платять споживачі обласного комунального підприємства «Дніпро-Кіровоград» — відповідно 25,21 грн за кубометр і 20,76 грн за кубометр, ВУВКГ Ужгорода — 26,52 грн за куб та 16,34 грн за куб. Водночас за найнижчим тарифом оплачують воду споживачі Сєверодонецькводоканалу — відповідно 9,66 грн за куб і 8,64 грн за куб, Харківводоканалу — 16,03 грн за куб і 8,48 грн за куб, а також Вінницяоблводоканалу та Львівводоканалу — по 17,29 грн за куб і 8,59 грн за куб.
Найдоступніше м’ясо — це не про курятину
КУРЯЧЕ м’ясо залишається найдешевшим, а отже, найдоступнішим для українців. Проте його вартість дедалі збільшується, і вже незабаром це м’ясо може стати недоступним для більшості споживачів.
Про значне подорожчання найдемократичнішого м’яса свідчать дані Держстату. Так, тільки за один місяць, із червня по липень, середня вартість курячої тушки зросла з 88,69 грн/кг до 90,37, тобто майже на 2%. І в серпні на стільки ж підріс цінник на куряче м’ясо. А куряче філе взагалі б’є цінові рекорди. Його вже продають по 153,56 грн за кілограм. Якщо подорожчання триватиме, то вираз «найдоступніше м’ясо» — це вже буде не про курятину. Ну хіба що про кістки із залишками м"яса на них.
"Сільські вісті"
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я