Зріз реальних цін за оренду паїв в Україні
На думку Миколи Сироти, експерта і головного редактора агросайту Kurkul.com , ціна на оренду формується згідно нормативно-грошової оцінки землі, яка виходить з бонітету (оцінки родючості, придатності до обробки та ін.).
Він, зокрема, зауважив, що останнє обстеження і визначення бонітету земель проводилося ще за радянських часів. З того часу змінилися і клімат, і якість земель.
"Саме цей показник закладено в основу розрахунків по всій території України і в середньому по кожній області є свій показник нормативно-грошової оцінки. Щороку він індексується відповідно до індексу зростання споживчих цін, тобто збільшується. Але все одно це - не адекватна ціна. Цей показник лише показує мінімальну ціну, нижче якої за законодавством ти не можеш продати землю”, – підкреслив Микола Сирота.
За його словами, нормативно-грошова оцінка (НГО) землі по факту – це обмежувач з боку держави, аби не укладалися фіктивні угоди для зменшення податків.
“Саме ця НГО є базою для розрахунку оренди. Коли укладається офіційний договір оренди, в ньому зазвичай прописано, що оренда складає не менше 3% від нормативно-грошової оцінки. Тобто, якщо НГО за гектар – 27 000 грн, то 3% – це 810 грн. за гектар за рік. Але це мінімальний показник”, – додав експерт.
Він наголосив, що на ціну оренди впливає місцезнаходження паю та конкуренція.
“Якщо це дуже висококонкурентний регіон, де багато успішних господарств, які між собою конкурують за орендарів, то там орендна плата може зростати дуже різко, в деяких громадах орендна плата доходить до 20-22% від НГО. Там справді влаштовуються аукціони і орендарі борються за право орендувати найкращі паї”, – розповів Микола Сирота.
Зріз реальних цін за оренду паїв в Україні
Земельний пай є умовною ділянкою землі, виділеною в результаті розподілу земель колективних сільськогосподарських підприємств серед його членів. Він може бути різного розміру, отож користувачі соцмереж також активно діляться інформацією щодо цін на оренду своїх паїв.
У середньому орендодавці отримують, згідно їх заяв за 1 гектар паю:
✔️ 1.Київська область – 13 тис. грн/рік
✔️ 2. Тернопільська область – 11 тис. грн/рік
✔️ 3. Вінницька – 11 тис. грн/рік
✔️ 4. Черкаська – 9,4 тис. грн/рік
✔️ 5. Чернівецька – 8 тис. грн/рік
✔️ 6. Хмельницька – 7,2 тис. грн/рік
✔️ 7. Полтавська – 6, 2 тис. грн/рік
✔️ 8. Дніпропетровська – 6 тис. грн/рік
✔️ 9. Закарпатська – 5 тис. грн/рік
✔️ 10. Сумська – 5 тис. грн/рік
✔️ 11. Миколаївська – 5 тис. грн/рік
✔️ 12. Харківська область – 4 тис. грн/рік
✔️ 13. Житомирська – 3,7 тис. грн/рік
✔️ 14. Одеська – 3,5 тис. грн/рік
✔️ 15. Чернігівська – 2, 3 тис. грн/рік
✔️ 16. Запорізька – 2 тис. грн/рік
✔️ 17. Рівненська область – 1 тис. грн/рік
Джерело - пресреліз Gromada group
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку >>> Читайте нас в Instagram >>> Підбірка новин сайту в GoogleNews >>> Статті з газети Фермер Придніпров'я