ВСІ СТАРІ ГРАВЦІ, ОТОЖ ДАВНІ ЗНАЙОМІ, ЗАТЕ БЮДЖЕТИ НОВІ: ЯК У КРИВОМУ РОЗІ ВІДНОВЛЮЮТЬ «ВЕЛИКЕ КРАДІВНИЦТВО»
<\/h1>
14 липня 2025 року Альона Музика<\/a><\/p> Фото: Перший Криворізький<\/p> Знову повернулись ті самі фірми, вони виграють тендери, отримують десятки мільйонів на об’єкти, які роками стояли законсервованими, і знову зривають строки. Журналісти «Першого Криворізького» дослідили, як відновлюється «Велике будівництво» у воєнний час і чому ці процеси потребують пильного контролю. За кількістю розморожених по документах будівництв освітніх закладів найбільше у Центрально-Міському районі Кривого Рогу, а ось у Покровському — взагалі жодного, потім ідуть Саксаганський і Тернівський райони.<\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> Дані з сайту YouControl <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> Скрин із сайту держзакупівель Рrozorro<\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> Нагадаємо, що в березні 2024 року журналісти «Першого Криворізького» з’ясували<\/a>, що одна сміттєва урна для школи коштувала 5 000 гривень. <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p> <\/p>
Поділитися текстом в мережах:
Репости вітаються !
<\/p>
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну призупинило десятки будівництв у Кривому Розі, пов’язаних з освітою. Із 2023 року їх почали повертати до життя — зі збільшеними бюджетами, оновленими технічними вимогами, з протирадіаційними та найпростішими укриттями.
<\/p>Дві гімназії, ліцей і два садочки в Центрально-Міському районі можуть запрацювати у 2026 році?<\/h2>
Якщо звернути увагу на зовнішній вигляд всіх будівель, які планують реконструювати в Центрально-Міському районі — гімназію №60, два корпуси гімназії №85, Центрально-Міський ліцей, дитячі садки №201 та №70, то на території Центрально-Міського ліцею найбільше помітно «прогрес будівництва».
<\/p>Центрально-Міський ліцей<\/h2>
Навчальний заклад почали реконструювати зі стадіону ще у 2021 році, на той час на його проєктування й авторський нагляд витратили 3 мільйони 338 тисяч 664 гривні. А проєкт капітального ремонту коштував понад 107 мільйонів гривень.
<\/p><\/a><\/p>
<\/a>
Тоді переможцем тендеру стало криворізьке ТОВ «Комерційний центр “Лібертон”», яке має неоднозначну репутацію в медіа. Також за інформацією з аналітичної системи YouControl, у 2018 і 2019 роках воно отримало замовлень із бюджету країни майже на 300 мільйонів гривень, надалі загальні суми замовлень зменшуються:
<\/p><\/p>
Договір із будівельною компанією «Лібертон» Департамент капітального будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації як замовник розірвав лише в липні 2025 року. За даними сайту державних закупівель Prozorro, сума оплати за договором у момент розірвання вже перевищила 73 мільйони гривень.
<\/p><\/p>
Тоді будівельні роботи в ліцеї планували закінчити в грудні 2022 року.
<\/p><\/p>
Новий проєкт капітального ремонту Центрально-Міського ліцею коштує 102 мільйони 701 тисячу гривень, хоча початкова оголошена вартість була вища майже на 7 мільйонів. Серед учасників торгів була лише одна компанія, і це той же «Комерційний центр “Лібертон”», який за минулим договором отримував уже кошти за проєктом капремонту на території ліцею.
<\/p><\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a>
Зазначимо, що за поточний і минулий роки ліцей відремонтували на понад 65% — про це написали у відповідь на запит редакції в березні цього року фахівці Департаменту капітального будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Раніше редакція «Першого Криворізького» писала, що поспілкуватись із ними редакції не вдалось. Протягом трьох місяців ані криворізькі, ані дніпровські чиновники не знайшли можливості поговорити з незалежним медіа, аби розповісти про перебіг капремонту закладів освіти в Кривому Розі. У Департаменті капітального будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації повідомили, що організація знімання — поза їхньою компетенцією, а очільниця Департаменту освіти й науки Ольга Лозова по суті відмовила медіа в спілкуванні, посилаючись то на зайнятість, то на відрядження.
<\/p><\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
Криворізька гімназія №60<\/h2>
Гімназія №60 у липні 2023 року пошкоджена внаслідок влучання російської ракети в багатоповерхівку навпроти. Журналісти редакції «Першого Криворізького» поспілкувалися з батьками учнів, які розповіли, що після укладання першого договору на капітальний ремонт навчального закладу у 2021 році між Департаментом капітального будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації (далі — ДОВА*) та будівельною компанією «СК “Стройінвест”», яка ще взяла тендер на ремонт у гімназії №95<\/a>, що в Металургійному районі, у школі замінили частину вікон. Але у 2024 році сума оплати за цим договором становила понад 26 мільйонів гривень — про це свідчать дані на сайті держзакупівель Prozzoro.
<\/p><\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/p><\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a>
Загальна вартість капітального ремонту школи №60 у 2021 році сягала 135 мільйонів гривень. А відповідно до календарного планування робіт у договорі, саме на січень і лютий 2022 року планувався демонтаж.
<\/p><\/a><\/p>
<\/a>
Після розірвання договору на капітальний ремонт навчального закладу були проведені так звані протиаварійні заходи, за які Департамент капітального будівництва ДОВА заплатив майже два мільйони знову ж таки компанії «СК “Стройінвест”», хоча серед учасників аукціону була компанія, яка пропонувала значно нижчу ціну. Але інший учасник не надав чиновникам департаменту протягом 24 годин документи з інформацією про наявність в учасника основних будівельних машин, механізмів, обладнання та технологій, необхідних для виконання робіт.
<\/p><\/a><\/p>
<\/a>
Протиаварійні заходи — заходи типу «консервації» будівель, щоб запобігти погіршенню їхнього стану на момент припинення будівельних робіт. У договорі прописані роботи з мурування, перекриття, гідроізоляції й інше.
<\/p><\/p>
Після протиаварійних робіт чиновники облдепартаменту у вересні 2023 року уклали договір із ФОП Панченко Вікторія Олександрівна, яка повинна була за 696 тисяч 742 гривні скоригувати проєктно-кошторисну документацію на капітальний ремонт школи №60. Але так не склалося: відбулось корегування документації, і вже у грудні того ж року чиновники розірвали договір через істотну зміну обставин. Однак більшу частину коштів за договором Вікторія Панченко все ж таки отримала.
<\/p><\/a><\/p>
<\/a>
Після розірвання договору з корегування кошторису чиновники поки не викладали тендерів щодо корегування проєкту або чогось іншого. Але у відповіді на інформаційний запит редакції в березні цього року співробітники департаменту повідомили, що роботи заплановані у 2025 році, а готовність об’єкта становить начебто 15%.
<\/p>Гімназія №85<\/h2>
У 2021 році за майже 203 мільйони гривень планували відремонтувати два корпуси гімназії та стадіони. Тоді за результатами тендерів Департамент капітального будівництва уклав чотири угоди з дніпровським приватним підприємством «Спецбудмонтаж-21».
<\/p><\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a>
До кінця 2022 року планували виконати капітальний ремонт Криворізької загальноосвітньої школи I–III ступенів №85: корпусу на мікрорайоні Всебратське-2 за 98,41 мільйона гривень разом зі стадіоном за 27,46 мільйона гривень і корпусу на Військовому містечку-35 за 66,85 мільйона гривень разом зі стадіоном за 9,93 мільйона гривень. Але в грудні 2023 року, знову ж таки через істотну зміну обставин, усі договори були розірвані.
<\/p><\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a>
Компанія «Спецбудмонтаж-21» також має неоднозначну репутацію в медіа та була фігуранткою багатьох журналістських матеріалів. Кілька разів, як вважають наші колеги-медійники, підприємство закуповувало будівельні матеріали втридорога та неякісно виконало роботи. Наприклад, журналісти медіа «Наші гроші» писали<\/a> про завищені ціни на будівельні матеріали саме під час ремонту в гімназії №85. Чи була на це реакція правоохоронців, наразі невідомо.
<\/p><\/p>
щодо репутації ПП «Спецбудмонтаж-21» в медіа<\/p>
Після корегування проєктно-кошторисних документацій двох корпусів гімназії, на які чиновники департаменту витратили з бюджету майже 859 тисяч гривень за корпус на Військовому містечку-35 та 1 мільйон 75 тисяч гривень на мікрорайоні Всебратське-2, обидва договори підписали з ФОП Уварова Лілія Іванівна.
<\/p><\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
У грудні 2023 року на сайті держзакупівель виклали новий тендер на капітальний ремонт корпусу гімназії, що за адресою: Військове містечко-35, будинок 25-А. Переможцем стало те саме підприємство «Спецбудмонтаж-21», яке запропонувало ціну — понад 74 мільйони гривень. А відремонтувати цей корпус планують у 2026 році.
<\/p><\/a><\/p>
<\/a>
Зазначимо, що в Центрально-Міському районі компанія «Спецбудмонтаж-21» аналогічно повторно отримала підряд на капітальний ремонт дитячого садочка №201 і знову запропонувала найвищу ціну — 104 мільйони 127 тисяч гривень, тоді як ТОВ «Да-строй» запропонувала 96 мільйонів 712 тисяч гривень. Як причину відхилення пропозиції від «Да-строй» чиновники вказали те, що компанія не встигла за 24 години усунути невідповідності в поданих документах щодо наявного обладнання та працівників підприємства.
<\/p><\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/p><\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a>
Зазначимо, що у 2021 році сума договору на капремонт дитячого садка була значно нижчою — 44 мільйони 786 тисяч гривень. Хоча сума оплати за договором компанії на момент розірвання, тобто грудень 2024 року, майже повна — понад 42 мільйони гривень.
<\/p><\/a><\/p>
<\/a><\/p>
Довгинцівський район міста<\/h2>
Гімназія №89<\/h2>
Історія капітального ремонту криворізької гімназії №89 схожа — є дві розірвані угоди з тією ж будівельною компанією, а саме дніпровським ТОВ «Будівельна група “Альфабуд”», у 2024 та 2025 роках. І в обох випадках Департамент капітального будівництва ДОВА сплачував за договором майже половину коштів за проєкти.
<\/p><\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a>
Перша сума оплати за договором становила 40 мільйонів 234 тисячі гривень зі 117 мільйонів 538 тисяч 565 гривень. А друга — майже 83 мільйони гривень зі 160 мільйонів 147 тисяч гривень.
<\/p><\/a><\/p>
<\/a>
За інформацією YouControl, у 2020–2021 роках, коли був укладений і перший договір на капремонт школи, «Альфабуд» узяла участь у 138 держзакупівлях і перемогла у 131 з них на загальну суму понад 858 мільйонів гривень. Реально ж було підписано 122 договори на 730 мільйонів гривень.
У 2024 році ця ж компанія отримала держзамовлень на суму 254 мільйони 708 тисяч 166 гривень. Замовниками були Департамент з питань самоорганізації населення Дніпровської міської ради та Департамент капітального будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Більшість замовлень стосуються ліквідації аварій у житловому фонді — таких договорів десятки.
Але тепер у фокусі — школа №89 у Кривому Розі, ремонт якої став підставою для відкриття кримінального провадження<\/a> за статтею 191 Кримінального кодексу (привласнення чи розтрата коштів службовими особами).
Слідство вважає, що посадовці Департаменту капбудівництва та представники «Альфабуду» могли зловживати положенням і укладати дублюючі договори та додаткові угоди, аби незаконно заволодіти бюджетними коштами.
Зазначимо, що ще в лютому 2024 року про цей кейс писали журналісти «Наших грошей» — вони вважають, що виявили завищення вартості<\/a> на десятки найменувань, зокрема:
<\/p>
Після відкриття кримінальної справи школа №89 знову отримує фінансування, цього разу — на будівництво протирадіаційного укриття. Сума тендеру сягає майже 47 мільйонів гривень. Переможець — знову ж «Альфабуд». Але й цей договір розірвали, а сума оплати за договором майже вся — 43 мільйони 968 тисяч 280 гривень, про що свідчать дані на сайті держзакупівель Prozorro. Підтвердження цієї інформації є на сайті моніторингу використання бюджетних коштів Spending<\/a>.
<\/p><\/p>
Після цього чиновники департаменту виклали в червні цього року лише тендери щодо коригування проєктно-кошторисної документації<\/a> проєкту капремонту школи та будівництва протирадіаційного укриття.
<\/p>Саксаганський район Кривого Рогу<\/h2>
Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №295<\/h2>
Гімназія №89 — не єдиний підряд компанії «Альфабуд» у 2024 році в Кривому Розі: паралельно вона виграла ще один тендер — на капремонт дитсадка №295 у Саксаганському районі Кривого Рогу на 89 мільйонів 426 тисяч гривень.
<\/p><\/a><\/p>
<\/a>
Договір між Департаментом капбудівництва та компанією «Альфабуд» у лютому 2025 року також розірвали. Уже в травні цього року з’явився новий позов проти «Альфабуду» — прокуратура вимагає 1,6 мільйона за ремонт садка №295<\/a>, про це свідчать дані в розділі судової інформації на сайті YouControl.
<\/p><\/a><\/p>
<\/a>
Позов до Господарського суду Дніпропетровської області подала Криворізька центральна окружна прокуратура в інтересах держави. Формально позивачами є Дніпропетровська ОДА та її Департамент капітального будівництва, які судяться з підрядником, що його самі ж і наймали. Редакція «Першого Криворізького» продовжує стежити за розвитком подій у цій справі, тому більше читайте в наших наступних статтях.
Зазначимо, що станом на липень цього року на території дитячого садка є будівельні матеріали та вікна, але на момент виїзду журналістки нашого сайту на місце будівельних бригад на території не було.
<\/p><\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a><\/p>
<\/a>
<\/p>Металургійний район міста<\/h2>
У Металургійному районі Кривого Рогу поновили роботи у двох гімназіях — №4 та №95, про які ми писали раніше, та в дитячому садку №180<\/a>, який до кінця 2026 року планують відремонтувати відповідно до договору між Департаментом капітального будівництва ДОВА і вже згаданою вище в капремонті гімназії №60 будкомпанією «СК Стройінвест».
Вартість капітального ремонту дошкільного закладу — понад 108 мільйонів гривень.
<\/p>
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я
29.03.22 Дві ракети вдарили по базі ФГ у Новомосковському районі
20.03.24 У Дніпрі 71-річна бабця з «нуля» за півроку натендерила 52 мільйони
27.04.24 США вдалося натиснути на болюче місце Китаю
26.06.25 Молодий та ранній: у Чернігівській области хлопець зовсім юного віку вирощує замало не триста сортів помідорів і має досвід, яким ділиться навіть з знаними овочівниками
02.01.23 Зустріти з дівчиною Новий рік, поїхати в Крим, - мрії захисників України на 2023-й
25.04.22 Запоріжжя готується оборонятися
07.06.24 Село на Дніпропетровщині, в яке уже збираються їхати туристи з усього світу
29.06.23 КОМУ ДОВЕДЕТЬСЯ ТІКАТИ ВІД РАДІАЦІЇ
BASF виступив спонсором Online Seed Forum
Центри надання соціальних послуг Дніпропетровської області
Блакитні озера і озера дьогтю
Чому у небі не літають жайворонки, а в гаях не співають солов'ї?
Ліси Дніпропетровщини «чистять» і браконьєри, і лісничі
І бавовник мав у наших степах рости, або Навіщо насправді городили Каховське море на Дніпрі?
Селянам Магдалинівщини досі не вернули вкрадену Держгеокадастром землю
Топ-50 аграрних сайтів

Новини Дніпропетровської області , надзвичайні події районів і громад ОТГ Дніпропетровщини сьогодні, головна інформація про ринок землі в Україні, сільські новини та інформація про коронавірус, останні аграрні і кримінальні повідомлення - щодня читайте на сайті обласної газети "Фермер Придніпров'я".
Сайт вітає передрук, як повний, так і частковий, за умови зазначення відкритого гіперпосилання на не нижче другого абзацу тексту з передруком або частковим передруком публікації. Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови активного гіперпосилання на газету "Фермер Придніпров'я"