Як фермерське господарство «Мрія Агро» втілює мрії в реальне життя

Лариса Несіна 31.10.2024 1718

 

Саме так, мріяти і вірити, що все можливо, Олександр Лапа, співвласник і заступник голови фермерського господарства «Мрія Агро», що на Дніпропетровщині, переконався на власному досвіді. Більше тридцяти років тому, повернувшись зі строкової служби тоді ще радянської армії, пам'ятає, як молодий і розгублений ніяковів перед авторитетним і відомим на всю область тестем, бо й справді не знав, що відповісти. Анатолій Васильович Река, відомий на Дніпропетровщині овочівник, запропонував зайнятися вирощуванням овочів.

 

 

— Поки живий, щось розкажу, покажу, і діло піде, — запевнив новоспеченого зятя.

Діватися було нікуди, і той погодився. Обрали для фермерського господарства суспільну форму власності невипадково. Бо саме вона дозволяє задіяти у веденні господарювання цілі родини — батьків, дітей, онуків. Головою господарства став син покійного нині Анатолія Васильовича — Анатолій Анатолійович Река, а Олександр Лапа його заступником і співвласником.

— Почали з 18 гектарів, — згадує Олександр Лапа, — зараз господарство налічує майже тисячу гектарів землі, серйозно займається вирощуванням пізніх овочів на крапельному зрошенні.

— Вирощувати овочі без поливу практично неможливо, — запевняє Олександр Лапа, — спочатку брали воду з місцевої Кільчені, але з роками річка зміліла і води в ній зовсім не стало. У господарстві не розгубилися й знайшли вихід — почали будувати власні свердловини.

— Задоволення це не з дешевих, тому на їх облаштування пішов не один рік. Сьогодні «Мрія Агро» має у своєму розпорядженні вісім власних свердловин з усіма дозвільними документами і спецводовідведенням. Здавалося б, тільки працювати і радіти! Та звідки не візьмись нова біда — несподівана війна, а з нею масові відключення світла. Овочі не могли рости без поливу, тому швидко змушені були знайти альтернативу — придбали потужний генератор, від якого й працювали насоси, що подавали воду для поливу, промислові холодильники у складах, спеціальні машини на лінії переробки.

— То чи варто тоді дивуватися, що овочі так виросли в ціні, — розмірковує Лапа. — По-перше, зросла собівартість їх вирощування, плюс витрати на зберігання і транспортування. По-друге, в зв'язку з воєнними діями, практично перестав постачати овочі Херсонський регіон, головний гравець на овочевому ринку.

До того ж, господарство не могло проігнорувати ще одну вимогу часу — всі процеси, починаючи з вирощування, сортування й зберігання повинні бути механізовані. Від цього напряму залежить якість вирощеної продукції. Приміром, сортування цибулі значно спростила спеціальна обрізна машина, не обійтися в овочевому бізнесі й без машини, що миє коренеплоди від землі.

— Скористалися державною програмою «П'ять, сім, дев'ять» і придбали чимало нової техніки, тим самим зекономили оборотні кошти на інші статті витрат, — розповідає Олександр Лапа. — Одне з останніх наших придбань — фронтальний навантажувач для овочів, що значно полегшив нашу роботу. А ще в овочевому бізнесі не обійтися без хороших сховищ, де підтримується спеціальний температурний режим і овочі довго тримають товарні кондиції, — ділиться нюансами своєї справи Олександр Лапа. Тому запустили в експлуатацію ще одне овочесховище на тисячу тонн вартістю вісім мільйонів гривень. Ось так, крок за кроком, сімейний овочевий бізнес розширювався.

До речі, справу батька підхопили сини — старший Олександр і менший Олексій. Кожен відповідає за певний напрямок, і сторонніх туди не допускають. Обидва мають економічну освіту, тож кожну зароблену копійку використовують ощадливо й раціонально. Дружина Наталія, вона ж мама і бабуся — це надійний тил, берегиня родинного затишку.

— На старість буде нам підмога, — з гордістю каже про двох онуків Олександр Лапа, — меншому лише рік, а старшому три, та час летить швидко, тож наш овочевий бізнес в надійних руках. До речі, нещодавно господарство на деякий час залишилося без голови — під керівництвом Олександра і Олексія, а батько з мамою на тиждень поїхали в Голландію на запрошення сімейної голландської компанії Bejo Zaden, одного з лідерів у сфері розробки і виробництва насіння овочевих культур. Її продукція — це більше тисячі гібридів овочів, цінується в усьому світі.

 

— З України нас було п'ятнадцять, — розповідає Олександр Лапа, — і коли за дружньою вечерею в готелі я показав фото наших складів, куди під час масованого обстрілу Дніпра 27 грудня 2023 року влучила ракета, менеджер, що супроводжував нашу українську делегацію, ствердно закивав головою і сказав, що бачив це фото, а наостанок потис руку на знак співчуття. Мурахи побігли у мене по тілу, — зізнається Олександр Лапа, — було дуже приємно і водночас зворушливо від того, що навіть в далекій Голландії знають і співчувають нашій біді.

 

 

Що стосується ділового аспекту, то поїздка була дуже продуктивною. Ми не перший рік працюємо з цією голландською компанією, тому й результати радують. Що стосується зернової групи, то тут цьогорік трохи гірше. Відсутність дощів і весняні заморозки найбільше нашкодили пшениці, двадцять відсотків її просто вимерзло, кукурудза навпаки «підгоріла», соняшник дав 30 ц/га, і найбільше порадував ріпак. У цьому році він дав 32 ц/га.

— Гріх нарікати, — підсумовує результати цьогорічних жнив Олександр Лапа, — головне, вірити в успіх своєї справи, і тоді будь-яка мрія, навіть найфантастичніша, обов'язково стане реальністю.

 

Поділитися текстом в мережах: Репости вітаються !
>>> Підписуйтесь на нашу Фейсбук-сторінку
>>> Читайте нас в Instagram
>>> Підбірка новин сайту в GoogleNews
>>> Статті з газети Фермер Придніпров'я

Коментарі (0)


Новини ОТГ